26. juuni 2009

Värsked soolakurgid ehk kiired kurgid

värsked soolakurgid

Minu lapsepõlve suved möödusid Pärnus. Hommikul enne randaminekut turul käies osteti meile, lastele, suurest tünnist värske soolakurk näpu vahele nosimiseks. Ma mäletan isegi seda maameest, kelle käest me tavaliselt ostsime-ta keeras kurgi meile poolest saadik paberisse, et me oma näppe märjaks ei teeks. Ja ehkki osteti ka värskusest pakatavaid tumepunaseid rediseid, kimbuga saledaid magusaid porgandeid, päikeselt pai saanud maasikaid ja tükike kärjemett - miski ei trumbanud üle seda ühtainukest krõmpsuvat soolakat kurki. Ja päike paistis ALATI.

1,5 kg väikseid krõmpse värskeid avamaakurke, parimad on samal päeval korjatud
4-5 küüslauguküünt
peoga mustsõstralehti
jupike mädarõikajuurt või üks suur mädarõikaleht (soovi korral)
tillivarsi ja -õisikuid ka suur peotäis
1,5 l vett
3-4 sl (mitte kuhjaga) jämedat meresoola

Lao klaaspurki kihiti külmas veel pestud kurgid, mustsõstralehed, tillivarred ja -õisikud ja pikuti neljaks lõigatud küüslauguküüned. Kui kasutad mädarõikajuurt, tükelda see ja pista koos muu maitsestamiskraamiga kurkide vahele. Mädarõikalehte kasutades rebi see tükkideks ja lisa kurkide vahele koos muu rohelisega.
Lase vesi keema ja lahusta selles meresool. Vala kuumalt kurkidele.
10-12 tunni pärast võibki juba esimesi kurke maitsta. 24 tunni pärast on kurgid söömiseks kindla peale valmis! Mulle isiklikult maitsevad kõige rohkem kurgid, mis on purgis maitsestunud 2 päeva.
Ekstrakiiresti valmivaid kurke saab nii, kui lõikad kurkidel enne purkiladumist mõlemad otsad ära. Nii saavad nad küll kärmemini valmis, aga süüa tuleks siis ka kiiremini, sest otsteta kurgid lähevad kiiresti pehmeks ja liiga "hapukurgiks" kätte.

2 kommentaari:

Maarja ütles ...

oi need kurgid kuluksid praegu marjaks ära...

Anonymous ütles ...

Proovisin järgi, esimene kord tulid minu jaoks pisut soolased. Teisel katsel 3 spl soola ning paar tšillikauna. Superluks!!!