29. november 2009

Õllekana

Olles veetnud pea terve pühapäevase päeva tai köögi koolitusel hurmavate ingveri-, küüslaugu- seesamiõli ja laimilehtede aroomi sees, kõht Som Tam'ist Khao Pad Gai'ni head paremat täis, ootas mind koju saabudes igapühapäevaõhtune ahjukana, seekord hoopis teistsorti kui tavapäraselt. Lapsi kantseldava mehe küpsetatud, kes tundis end ajutises koduperenaise rollis täitsa mõnusalt, vähemalt selle päevakese.
Kana oli torgatud istuma pooliku õllepurgi otsa ja siis ahjus röstitud. Vaatamata juba päeva jooksul söödud 8-le käigule tai köögist ei suutnud ma vastu panna ja sõin ka kana. Oi see oli maitsev! Õlu oli kana seestpoolt aurutanud ja niiskena hoidnud, nii et kana oli seest pehme ja mahlane, väljast aga krõbe. Täiuslik! Lisaks oli õllearoom imbunud kanalihasse ja teinud maitse lihtsate vahenditega eriti hõrguks.
Foto on tehtud juba veidi räsitud kanast, pime oli ka ja ma tean, et suurem asi foto see pole, aga mingi mulje roast vast ikkagi annab. Purk sees näha ja puha.

Siin retsept:

1 broiler
soola pipart
0,33 purk õlut (väike)

Ava õllepurk, tee poole õluga, mis tahad, aga pool jäta purki sisse. Tee kaande ja purgi ülaäärde mõned väikesed augud. Selleks kasuta näiteks naasklit, pudeliavajat, peenikese otsaga nuga vms käepärast.
Pane purk ahjunõusse püsti ja vajuta selle peale soola ja pipraga seest ja väljast hõõrutud kana. Kana jääb õllepurgi peale "istuma". Lastel nalja kui palju!
Küpseta 180-kraadises ahjus (pöördõhk) 1,5 tundi. Küpsetamisaeg oleneb kana suurusest, kui on kidur ja pisike eksemplar, lähem vähem aega (nii tunnike) ja teistpidi jälle mõnikümmend minutit rohkem. Väljatilkunud leem vala serveerides kindlasti kanale, see on aromaatne ja maitsev.

Edit: 19. september 2010:
Seoses sügiseste ilmadega algas meil jälle igapühapäevane õllekana küpsetamise hooaeg. Saan lisada nüüd ka veidi parema foto purgil istuvast proua peata kanast.

õllepurgi-kana/beer can chicken

6 kommentaari:

Liisi ütles ...

Lahe :)
Kindlasti läheb katsetamisele.

Tuuli ütles ...

Väga lahe idee. Sobib hästi "kodus-üksi-olevate-meeste" roaks! TEgin juba meestele vihje.Ise olen kunagi proovinud kellegi soovituse peale veepudelil kana teha, aga see lõpptulemus jättis üsna kesise mulje. Nii et karskus kanaküpsetamise puhul küll kasuks ei tule :))

Aniitram ütles ...

Lihtne ja geniaalne. Pean kindlasti ära proovima :)

Mari-Liis ütles ...

Proovi kindlasti, Aniitram. Tõeline sügisõhtute comfort-food.

Helen ütles ...

Meil oli täna siis Proua Kana - tore üllatus õuest tulnud lastele ja kogu perele. Mina panin tühja majoneesipurgi otsa istuma kana pohlaarinaadis, kuna sel oli soodukas :)Kõrvale ahjus küpsetatud kaalid-porknad ja riis, kaste ka. Mul küpses kõik suures puudega köetavas puuahjus. Pere ja Kodu retseptilisast olen nüüd teinud veel porgandikooki (väga hea, eriti super järgmisel päeval!), kananagitsaid (mmmm!), seda pastarooga, homme siis keedan kanajääkidest puljongit... Ootan põnevusega uut numbrit ja tundub, et novembrikuu oma tuleb mul ära kiletada, sest see on juba praegu suht kapsas :) Igatahes olen väga tänulik lugeja ja tegija! Aitäh!

Mari-Liis ütles ...

Helen, puuahi on minu unistus! Veab sul, et saad toitusid deal küpsetada, see annab väga erilise meki, mäletan vanaema juurest...:) Rõõm kuulda, et nii paljud Pereköögi retseptid Sul järgi proovitud, see ongi ju kogu asja eesmärk ja teeb mulle väga-väga head meelt. Tänud!