29. august 2010

Sidruniga suvikõrvitsamoos

sidrunine suvikõrvitsamoos/zucchini jam with lemon

Tundub, et suvikõrvitsast moosi keetmine on sel suvel ja sügisel eriti popp. Peale mitme teise ja lõpuks selle postituse lugemist otsustasin ka ise asja ära proovida.

Me peenral kasvavad teiste hulgas kauni kollase koorega suvikõrvitsad. Korjan nad ära alati enne, kui koor liiga paksuks ja seemneosa liiga suureks läheb. Tahtsin proovida, kas õnnestub koorimata suvikõrvitsast ja sidrunist kokku keeta peagi saabuvateks pimedateks ja sombusteks päevadeks-õhtuteks üks tõeliselt päikeseline erkkollane moos. Õnnestus! Lisaks maitseb ta nagu C-vitamiini pomm. Moos kui relv sügiskaamose vastu.

suvikõrvits ja sidrunid/zucchini and lemons

Moositeoks võtsin

1,2 kg suvikõrvitsatükke*
1 dl vett
500 g moosisuhkrut
4 sidruni mahl ja riivitud koor

sidrunid suvikõrvitsa-sidrunimoosi jaoks/lemons for zucchini and lemon jam

Panin suvikõrvitsatükid koos veega potti, ajasin keema ja lasin vaiksel tulel podiseda umbes tund aega, kuni suvikõrvits oli täiesti pehme ja kergesti lagunev.
Et saavutada tükkideta marmelaadi konsistentsi, tõstsin poti tulelt ja püreestasin suvikõrvitsa saumikseriga täiesti ühtlaseks massiks.
Tõstsin poti uuesti tulele, lisasin moosisuhkru, sidrunimahla ja -koore. NB! Kui ei kasuta mahesidruneid, siis tuleb sidrunid pealt kuuma vee ja kareda svammi või harjaga eriti hoolikalt puhtaks nühkida, et vabaneda vahast ja igasugu muust saastast, millega tavapoe tsitruselisi pritsitakse. Lasin keeda veel 10 minutit. Selles staadiumis võib tekkida ka vahtu, see tuleks vahukulbiga eemaldada.
Moos läks kuumalt kuumadesse steriliseeritud purkidesse, kaaned peale ja valmis ta oligi. Et ma olen nüüd sellise keedupoti uhke omanik, millel on seespool mõõteskaala, saan pidulikult teatada, et moosi sai sellest kogusest 1750 ml.

sidrunine suvikõrvitsamoos/zucchini jam with lemon

*nagu öeldud, ei koorinud ma neid ega eemaldanud seemnekodasid, kuna selleks polnud vajadust. Kui tegu on paksema koorega ja vanemat sorti suvikõrvitsatega, tuleks koorida ja eemaldada seemned koos neid ümbritseva pehme viljalihaga.

18 kommentaari:

lovetolife ütles ...

Väga armsad moosipurgid. Ma proovin ka sedapidi seekord, mudu meil ingverine variant olnud.

Pille ütles ...

oeh, kui kaunilt päikesekollased!!!

Kätrin ütles ...

Mari-Liis, ma arvan, et ma panen ainult selle moosi pärast järgmisel aastal kollase suvikõrvitsa maha. Pöörasselt kaunist päiksekollane moos.

Piret ütles ...

Appike, kui ilus. Ma olin arvamusel, et ei tee seda moosi, nüüd vist ikka pean:)

Tuuli ütles ...

Väga kaunid pildid! Super!

Ülle ütles ...

Küll üks moos võib kaunis välja näha! Ma olen muidu kollast värvi suvikõrvitsaid ignoreerinud (värv on kuidagi imelik), nüüd aga kisub vägisi järgmisel kevadel ka sedakarva seemnepakki ostma.

Mari-Liis ütles ...

mõnus, et teile ka see päikesemoos meeldib! Ylle, mulle just kollased meeldivad- nende erkkollane koor jääb toitudes alati nii ilus. Viljaliha on kuidagi tahkem, st vähem vesine, kui rohelisel. Ega rohelisel ka muidugi miskit viga pole, lihtsalt erinevad on:)

Anonymous ütles ...

Tänan selle retsepti eest. Olin päris õnnetu oma suvikõrvitsatega tõtt vahtides. Nüüd sätin purgid aknalauale päikese kätte ritta ja muudkui passin neid. Täna muud ei teegi:)

Anonymous ütles ...

Super! Peaks ka proovima, hästi ahvatlev!

Anonüümne ütles ...

Tere!
Lugesin kõrvits-sidruni moosi kohta ja selline täiendus siis, et võib lisada ka veel 1. tl. purustatud kardemoni.Annab mõnusa vürtsise meki.

Anonüümne ütles ...

Suvikõrvitsat panin igasugu soolaste salatite-supipõhjade sisse, kuid moosi tegin kõrvitsast. sisuliselt samamoodi, kuid sidruni asemel panin astelpajumarju. sai samuti uskumatult maitsev!

tegelikult sinna 0,5 sidruni mahl ja koor ikka käisid ja kolasin läbi kõik tallinna ökopoed, et sidrunit saada. ühest sain viimase, mis oli ka poolkärbatand. tavalise sidruni koort ma ei söö - teades, millega ja kuidas neid pritsitakse, ei saa seda mingi pesemisega sealt välja. kahjuks :(

aga proovin kindlasti ka seda moosi. kusjuures huvitav, et mulle just siiani kollased zucchinid ei ole meeldinud, lemmikuks on hoopiski üks tumerohelise-helerohelise triibuline, sordinimeks Morjachok.

A

Mari-Liis ütles ...

kui ökopoodidest ei õnnestu saada, siis viimase poole a jooksul olen Rimides pidevalt müügil näinud ECO mahelaime ja -sidruneid. Morjachok on tõeliselt andekas sordinimi:)

maarja ütles ...

SUPER MOOS! Mina tegin seda moosi noortest kabatšokkidest, koorisin ära ja võtsin sisu välja. Moosisuhkru asemel kasutasin tavalist (E202 ei soovi koduse moosi sisse), alguses tundus vedel, nüüdseks juba paks moos :) Aitäh super retsepti eest, täna teen kohe kolmekordse portsu!

PS! värv jäi niii ilus kollane, nagu pildil :)

Signe ütles ...

Tegin ka seda kuldkollast moosi ja täpselt sama ilus ja hea tuli nagu siin pildil paistab.
Aga leidsin veel ülekasvanud suvikõrvitsa ja mõtlesin, et kas saaks ka apelisiniga seda moosi teha? No, et asendan sidruni apelsiniga lihtsalt?

Mari-Liis Ilover ütles ...

Signe, jaa ikka saab apelsiniga ka teha! Siis tuleb lihtsalt apelsinimaisteline:) Olen teinud apelsiniga, väga hea on. Aga olen ikkagi ühe sidruni ka apelsinidele lisaks pannud.

Signe ütles ...

Selge. Suvikõrvitsaid on veel ja proovin siis apelsiniga ka kuna sidrunimoosi on juba piisavalt.

Anonüümne ütles ...

Kas rohelise körvitsaga ka önnestuks? Paneks näiteks laimi mahla ja koore sisse?

Mari-Liis Ilover ütles ...

Kindlasti õnnestub! Värv lihtsalt jääb kahvatum, aga maitse ikka kindlasti suurepärane. Ma ise laimiga pole kunagi seda keetnud, sidrun tundub kuidagi õigem siin. Aga võib olla see mu oma piiratus :)