28. november 2010

Jõululõhna tuppa - magusad mandlid

magusad mandlid

Kas vahepeal oli suvi ka või? No ei tea, kuidagi väheks jäi, tundub. On kuulda nii siit kui sealt ja omalgi on selline tunne, et jälle see lumi! Ei tea, kas selline pilt kui täna hommikul kardinaid eest tõmmates avanebki nüüd kuni aprillini? Ilmatarkade ennustusi uskudes, karta on... 
Ega vist muud üle ei jää, kui nautida seda, mis antud on. Niisiis, olge tervitatud lumes mürgeldamine, punased põsed, lurisev nina, kelk ja suusad, lumelabidas, kaminatuli, soe tee ja jõuluhõng. 

Teate ju küll seda sooja magus-vürtsikat lõhna, mis vanalinnas jalutades Olde Hansa mandlimüüjate ümber heljub, mõnus... Ise samu mandleid teha on imelihtne. Sobivad maiustamiseks nii suurtele kui lastele, samuti on neid tore jõuluajal kenasse karpi pakendatult sõpradele kinkida.

Tegime Neemes NNRS jõulueelsel suurel ühiskokkamisel magusaid mandleid koos lastega ja nad said peaaegu iseseisvalt kõigega hakkama. Kilost magusatest mandlitest jäi õhtu lõpuks kandikule vaid veidi puru.

teeme lastega jõulumandleid/making swee tand spicy almonds with kids


Tarvis läheb:

300 g mandleid
1,5 dl suhkrut
1 tl kaneeli
1 tl piparkoogi maitseainet
noaotsaga soola
1 munavalge

Klopi munavalge lahti. Sega suhkur maitseainete ja soolaga. Sega kõik mandlitega. Vala mandlisegu küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Küpseta eelkuumutatud ahjus 160 kraadi juures umbes 25 minutit. Sega küpsemise ajal mõned korrad. Ahjust võttes lase mandlitel plaadil jahtuda, siis vala kaussi. Omavahel kokkukleepunud mandlid saab kergesti lahti murda.
Me küpsetasime kilojagu mandleid ja neid oli terve suur plaaditäis. Samas kui on soov ise krõbistada ja kingikotti ka pakkida, on just paras nii palju korraga teha. Pealegi säilivad mandlid kinnises purgis mitu nädalat.
Maitsva krõbiseva kausitäie tegemiseks võib kasutada lisaks mandlitele ka muid pähkleid, väga hästi sobib lisada näiteks Kreeka või India pähkleid.

magusad jõulumandlid/sweet and spicy almonds

10 kommentaari:

Köögikata ütles ...

Jaaaaaa, need olid võrratud!
Ilusat adventi ka teie perele!

Erru ütles ...

Vaat kui ühes suuna mõtted liiguvad vahel. Ma just eile autoga linna poole sõites mõtlesin, et kevadet-suve-sügist justkui polegi olnud. Pilt oli ju täpselt sama kui aasta alguses. No ja mis mandlitesse puutub, siis mees just läheb poodi mandleid tooma. Tahtsime reedel külalistele neid juba pakkuda, kuid huvitaval kombel kesklinna ühest suurimast poest mandleid ei leidnudki. Teeme täna külapoega uue katse :)

Tuuli ütles ...

Jõulumandlid tunduvad praeguse lumeuputusega populaarne teema olevat - kohe trükikojast tulevas detsembrikuises Oma Maitses nende retsept mul tulemas, seetõttu oli meil toas piparkoogilõhna juba novembri alguses :)

Anonüümne ütles ...

kas mandlid on selles retseptis kooritud?

heidi ütles ...

I never eat the nuts offered from the street cart people, but I would devour the ones in your picture any day!

Mari-Liis ütles ...

Heidi, thanks:)
Anonüümne, koorimata on, täitsa tavalised poes müüdavad mandlid.
Tuuli, ootan juba kannatamatult "OM", see mandlisupp tundub nii põnev.
Erru, rõõm sind siin üle pika aja luusimas näha!:)
Köögikata, omad mandlid tehtud juba?

Erru ütles ...

Oi, aitäh! :) Ma ikka tegelikult kogu aeg luusin ja kõik postitused loen läbi.

Pille ütles ...

Ma olen veidi teise retsepti järgi neid "olde hansa mandleid" teinud mitu-mitu aastat. Olen kasutanud nii kooritud ja koorimata mandleid ja mulle meeldib koorimata mandlitega palju rohkem. Ilusamad jäävad ka - koorimata mandlid jäävad kuidagi kahvatud :)

Nelgi ütles ...

Kas mandlid peaks enne segama munavalgega ja siis elles maitseaineseguga või kõik kokku segada?

Mari-Liis Ilover ütles ...

Nelgi - kõige mugavam on nii teha, et klopid munavalge pehmeks valgeks vahuks ja segad sellega maitseained. Lisa maitsesegu kaussi valatud mandlitele, sega ja jälgi, et kõik mandlid oleksid sellega kaetud. Siis ahjuplaadile. Ilusat pühadeaega!