12. detsember 2010

Ahjukartulid krõbeda mannaga Nigella Lawsoni stiilis

ahjukartulid krõbeda mannaga/roasted potatoes with semolina

Täna hommikul vaatasin Nigella Lawsoni jõulusaadet. Kui kalkun, rooskapsakesed ja muu mind üsna külmaks jättis, siis mannaga kaetud ahjukartulid tundusid küll nii vastupandamatud, et täna õhtul nad meie lauale jõudsidki.
Pr. Lawson küpsetas kartuleid rohkes tulikuumas hanerasvas, mis teeb nad kindlasti veel maitsvamaks (hanerasva on poest täitsa saada, vähemalt suuremates olen näinud, või ja margariinide juures). Aga hanerasvavarusid mul kapis pole, seega pidid kartulid leppima rapsiõlis särisemisega ja tundub, et jäid rahule, sest kukkusid välja tõesti väga head! Mannast moodustus neile ümber õhuke krõbe ja maitsev koorik, samas kui sisu oli magus ja pehme. Magususes ja ilusas kollases värvis on oma osa kindlasti eriti heal ja ahjukartuliks sobival sordil "Laura".
See on nüüd õigupoolest taaskord selline toit, millele retsepti vaja polekski. Piisab teadmisest, et kartulid tuleb eelnevalt poolpehmeks keeta, siis mannaga segada nii, et manna kataks kartuleid õhukese-õhukese kooorikuna, panna kartulid ahjuvormi kuuma rasvainesse ja krõbedaks küpsetada. Nii ma tegingi, tunde järgi.
Nüüd postitust kirjutades surfasin väheke ja leidsin epicurious.com lehelt ka originaalretsepti koos Nigella mahlaka sissejuhatusega, mis on pärit tema raamatust  "Feast: Food to Celebrate Life". Kes tahab, piilub seda ka, sest minu juhised on üsna erinevad, alates koguste mugandamisest meie 6-liikmelise pere jaoks, kartulite keeduajast (keetsin pehmemaks, et pärast vähem ahjus hoida) ja soola lisamisest kuni õli kasutamiseni hanerasva asemel.

Niisiis, tarvis läheb:

2 kg kartuleid
veidi soola
2-3 sl mannat
u 1 dl rapsiõli

Koori kartulid ja lõika kolmeks. Siinkohal tegin nii kui juhised ette nägid: võtsin kartuli lõikelauale ja lõikasin ta kolmeks nii: äärmised tükid kerge kaldega, et keskmine tükk moodustaks kolmnurga. Ma tõesti ei oska seda paremini selgitada:)
Lase kergelt soolaga maitsestatud vesi keema ja keeda selles kartuleid 10 minutit. Kurna vesi. Lase kartulitest natuke aega niiskust välja aurustada. Sega kartulid mannaga. Seejärel pane potile kaas peale ja raputa kartuleid nii, et välisäär läheks veidi "karvaseks"- nii moodustub ahjus krõbedam koorik.
Vala õli ahjuvormi põhja ja kuumuta see 225-kraadises ahjus särisev-kuumaks. Pane kartulid vormi õli sisse ja küpseta umbes pool tundi (küpsetamise keskel keera kartuleid 1 kord) , kuni nad on kuldsed ja krõbedad.
Aitab väga hästi tuisutusa vastu.

ahjukartulid krõbeda mannaga/roasted potatoes with semolina

8 kommentaari:

Eva P. ütles ...

Väga isuäratavad, arvan, et lähevad proovimisele. Nigella kartulilõikamise idee on selles, et jääks võimalikult palju sellist pinda, mis rasvas krõbedaks küpseks.

Ülle ütles ...

Vaatasin ka mina seda saadet ja kuigi ma ei ole eriline Nigella fänn, tundusid just need kartulid järeleproovimiseks just need õiged olevat.

Mari-Liis ütles ...

justnimelt, Eva. See lõikamisviisi põhjendus jäi mul märkimata. Tänud täpsustuse eest.

Pille ütles ...

Mul on namisse lisatud üks mannase ahjukartuli retsept, kus ka sinepipulbrit sees: http://www.nami-nami.ee/recipe.php?q=detail&pID=8675 - kange soov nüüd nii neid sinepiga kui ka sinepita /ehk siis Nigella/ kartuleid ruttu järele teha :)

Mari-Liis ütles ...

Jaa, sinepiga võib ka väga hea olla, särtsakas selline

Saskia ütles ...

Huvitav kas manna asemel saaks ka riivsaiaga nõnda isuäratavad?

Mari-Liis ütles ...

Ei usu, Saskia:)

Kaire Kulbin ütles ...
Autor on selle kommentaari eemaldanud.