7. jaanuar 2011

Lammas ja kapsas

lambaliha kapsaga/lamb and cabbage

Valget aega on nii vähe, et korralikke toidupilte teha ei saagi. Meie peamised söömised on õhtuti ja valgusallikaks siis pildistamisel kõige tavalisem lamp. Välguga tehtud fotosid pole siin blogis ühtegi. Aga kui toit ikka nii hea, et sellest kirjutamata ei saa hingerahu, siis las nad olla praegu pealegi sellised. Ja mis ilupilti ühest ahjus küpsetatud lihast-kapsast ikka tahta... Selle toidu eest räägib maitse! Nüüd on see jutt räägitud ja saab põhilise juurde minna:)

Lambaliha ja värske kapsas, üheskoos potis ahjus nii kaua küpsenud, et maitsed on teineteise sisse imbunud, põimunud ja moodustanud millegi, mis lõhnab ja maitseb nagu...nagu...nagu miski väga kodune, eestipärane, soe ja armas. Ja rustikaalne:)

Kasutasin noore lamba aba, mis on üks ütlemata tore tükk, sest liha on kondi küljes palju ja see on parajalt taine, aga mitte kuiv. Aba on lambal õlgade (kui nii võib öelda) ja esijalgade vahel. Need lihased saavad üsna palju vatti, on kenasti läbikasvanud ja selline liha on ahjus kaane all küpsetatult tõesti väga maitsev. Kondiga tükid on ideaalsed pajaroa tegemiseks, sest kondist haudub leeme sisse nii palju head-paremat, et maitsestamiseks läheb tarvis ainult soola ja pipart. Peale kahetunnist küpsetamist on liha nii pehme, et lausa kukub kondi küljest lahti. Mis veel küpsetamistemperatuuri ja -aega puudutab, siis suuremat kondiga lihatükki (kints, seljatükk vms) küpsetan pea alati madalal temperatuuril (130-140 kraadi) ja kaua, umbes 4 tundi, oleneb tükist. Sellise tükeldatud aba puhul ja arvestades, et kapsas läheb hiljem juurde, on 180 kraadi ja kokku 2 tundi paras. Aba saan Nõmme turult lambapildiga putkast, kus see on parajateks tükkideks juba valmis lõigatud, nii et kodus jääb üle ainult potti pista.
Ja just siis on see toit parim, kui kõik tükid, nii liha- kui kapsa-, on suured. Mul oli seekord üsna suur kapsas, sellepärast lõikasin sektorid veel omakorda pooleks. Väiksemast kapsast võib vabalt terved sektorid jätta.

Tarvis läheb väga vähe:

1 kg lamba abatükke
vett
1 väiksem või pool suuremat kapsapead
soola
pipart
pealepuistamiseks peterselli või rohelist sibulat

Hõõru lihatükke soola ja pipraga. Tõsta liha haudepotti. Vala peale nii palju vett. et liha on poolenisti kaetud. Tõsta kaanetatud pott eelkuumutatud ahju 230 kraadi juurde. 15 minuti pärast alanda kuumust 180-le. Küpseta 1 tund. Vahepeal lõika kapsas sektoriteks. Kui juurikas on väga suur, lõika veidi väiksemaks, suurel kapsal võib juurikas kibe olla. Kui tund täis, võta pott ahjust ja tõsta kapsas potti. Puista peale veidi soola. Urgitse nüüd lihakahvli, tavalise kahvli, lusika või millegi muu käepärasega lihatükid kapsa alt välja ja lao ümber nii, et kapsas jääks põhja ja liha peale. Lisa vett nii palju, et kapsas oleks kolmveerandi osas veega kaetud. Küpseta veel üks tund. Kui tundub, et liha muutub kapsa peal liiga kuivaks, tuleks leemega kasta. Korrast piisab küll.
Mulle meeldib serveerida seda nii, et tõstan poti keset lauda kuumaalusele, puistan peale maitserohelist ja igaüks siis tõstab sealt endale lihatüki ja kapsasektori. Kastmeks on lausa kohustuslik toidule peale valada kõik maitsed endasse kogunud leent, ja ikka rohkelt.

lambaliha kapsaga/lamb and cabbage

Koolivaheaja märksõnadeks on olnud lumi, lumi ja veel kord lumi. Kelgud, suusad, lumelabidad. Õhetavad põsed ja palju-palju märgi riideid kuivatusrestil. Ja siis veel palju lund. Kevade alguseni on 72 päeva.

talv/winter

5 kommentaari:

Köögikata ütles ...

Ohh, mis lahe hüppepilt kaksikutest!

Ma pole absoluutselt mingi lambafänn, aga see postitus tundub mullegi üsna isuäratav.

Anonüümne ütles ...

Testin anonüümsena kommenteerimist, kuna selgus, et anonüümsena ja wordpressi kasutajate juurest ei tulegi kommentaarid alati läbi. Jätke need mu katsetused tähelepanuta:) Mari-Liis

Anonüümne ütles ...

ma ei tea jah, mis kamm mul arvutis on, et ei saa. nüüd teisest arvutist -kohe näeme...
Anu

acerolakuts ütles ...

jess! :) ja see kapsa-lambaroog on mul homme plaanis ;)

Mari-Liis ütles ...

:) acerolakuts