19. märts 2011

Saltimbocca

saltimbocca

Au ja kiitus Itaalia köögile! Nii lihtsatest ja enesestmõistetavalt kokkukuuluvatest asjadest sünnib lõhna- ja maitsekombinatsioon, mis lausa ise hüppab suhu! Just seda, "hüppab suhu", saltimbocca itaalia keelest tõlgituna tähendabki.
Põhitegija siin on salvei, mis kuulub ürdina "armastan/vihkan" kategooriasse, st külmaks ei jäta kedagi.
Mulle salvei oma tugeva omapärase ja aromaatse õlise maitse poolest meeldib kohe väga. Mõrkjas, kergelt kamprine ja natuke bensiinine (onju!), sobib ta imehästi elavdama mahedaid lihasid nagu näiteks vasikas ja kana. Koos küüslauguga võiga segades saab jube hea maitsevõi, mida määrida saiale või lisada tükike lihale-kalale. Ja pasta segatuna korraks pannil õlist läbi käinud küüslaugu-salveiga on ka super.

sage/salvei

Minu aias kasvab vohab aedsalvei (pilt on muidugi suvel tehtud) igihaljana juba aastaid ja on siiani kenasti üle elanud ka kõik talved. Varjus kasvanud salveilehed on aromaatsemad kui päikeses. Lugesin aiasõber.ee lehelt, et salvei rohkel ja pikaajalisel kasutamisel võivad temas leiduvad ained põhjustada krambihooge ja meeltesegadust. Noh, ilmselt sellesse staadiumi jõudmiseks tuleb teda süüa ikka meeletutes kogustes. Ehkki eriti suvel tarbin salveid tõesti üsna sageli, ei ole krambihooge (veel) täheldanud ja meeltesegadus, seda tuleb ette ka salveita:)
Talveks saab salveid tervete lehtedena väga edukalt kuivatada ja sügavkülmutada. Selle toidu juures kasutasingi sügavkülmast võetud suvemaitselist salveid.
Täpsete kogustega retsepti seekord ei ole, sest kõik oleneb sellest, millist vasika tükki kasutada, kui suured on salveilehed ja üldse, absoluutselt mitte ühtegi ainete väljamõõtmist ega muud ülimat täpsust nõudvat sammu saltimbocca tegemise juures ei ole.

Tarvis läheb: 

  • vasikaliha (pehme tagatükk või filee, kasutasin seekord välisfileed)
  • salveilehti
  • prosciuttot või muud soolatud ja kuivatatud toorsinki
  • väheke nisujahu
  • võid ja oliiviõli
  • valget veini või secco marsalat
  • (soola), pipart

Lõika liha viiludeks. Lihahaamriga või tainarulli kasutades tee ühtlase paksusega õhukesed, u 3 mm paksused viilud. 
Laota igale viilule üks suur või mitu väikest salveilehte. Salvei peale prosciuttolõik. 
Kinnita sink liha külge hambatikuga. Sedamoodi vormitud saltimbocca on vaid üks võimalikest. Olen kohanud ka rullikeeratud versiooni ja Controventos on salvei ja sink pistetud hoopistükkis kahe lihakihi vahele.


saltimbocca

saltimbocca

Maitsesta pipraga. Mis soola kasutamist pudutab, siis see sõltub singi soolasusest. Minu maitse jaoks sellest piisab ja soola pole lisanud. Aga soovi korral muidugi võib veidi soola ka lihale raputada.
Kuumuta pannil võrdses koguses võid ja oliiviõli, u 2+2 sl.
Lao saltimbocca kuumale pannile, esmalt lihapool all. Pruunista u 3 minutit. Keera ümber ja korda sama teise poolega. Keera taas liha allapoole ja vala pannile veini nii, et vedelik ulatuks poole lihani. Hauta kaaneta, kuni vedelik on redutseerunud umbes poole võrra. Selleks kulub enam-vähem 10 minutit. Saltimbocca on valmis!
Serveerida sobib väga hästi kartulipudruga.

Olen näinud saltimbocca retsepte, kus on kasutatud hoopis kana, sealiha või isegi kala.Muidugi võib ka seda kõike proovida, aga esiteks tuleks siis kindlasti niimoodi ka nimetada, et kana saltimbocca, kala saltimbocca jne, sest originaalroog on ikkagi vasikast tehtud. Ja teiseks, midagi pole teha, vasikas+salvei+prosciutto+vein kooslus on ületamatu.

saltimbocca

11 kommentaari:

Tuuli ütles ...

Oi millina ahvatlus. Saltimbocca kuulub kindlasti ka minu lemmikute hulka. Pildid on väga kaunid ja isuäratavad.
Tänu sellele postitusele leidsin nüüd siis seletuse ka oma jätkuvale meeltesegadusele - salveid tarbin ikka ja alati. Minu salvei talvitub praegu garaažiaknale tõstetuna ja hea on asja juures see, et salveilehti saan seetõttu aastaringselt sealt näpistamas käima. Eelmine karm talv oli minu puitunud mitmeaastasele salveijurakale paraku liiga julm katsumus ja seetõttu paningi ta veidi soojemasse ruumi talvituma.

Elis ütles ...

Milline imeline kooslus ja lihtne teostus! Kas sa Mari-Liis oled seda ka veiselihaga teinud? Kannatab teha? Meil just üks suur loom lihaks saamas.

Liina ütles ...

:-D ah et kõiges on siis süüdi hoopis salvei?! Nüüd on siis meeltesegaduse ja krambihoogude põhjus leitud, küllap võib sinna rivvi ka minestamise lisada :-D
Aga jah, salveile võib lõputut oodi laulda, niisamuti kui saltimboccale. Eestis söödud saltimboccade esikoht kuulub minu edetabelis Deliciale, Controvento oma on mitu korda kurvaks teinud. Itaalias oli kõige-kõigem aga üks Luccas söödu.
Mis rullidesse puutub, siis läbi katse-eksituse olen ka jõudnud sinnamaani, et rullid jäävad tiba maitsetuks, lehtpihvina on parim.
Nii et halleluuja :-)

Mari-Liis ütles ...

:) Millal ja kui palju sa viimati salveid sõid? Küsi seda endalt, kui sa ei suuda elamust saades nagu kord ja kohus öelda "normaalne", vaid sind tabavad korraga nii minestus-, krambi- kui meeltesegadushoog.
Ma ei ole muust kui vasikast teinud, Elis. Aga veis on vasikale tunduvalt lähemalseisev kui näiteks siga, seega miks mitte? Sul on siis veiseliha saltimbocca:)

Ragne ütles ...

mmm, missugune ahvatlus. Minu poolt salveile 10 punkti ka:)

Piret ütles ...

Mina võin ka vabalt salvei pärast neid krambi-ja meeltesegadusoooogusid taluda:) Kooslus on jumalik!

Kärt ütles ...

Ka salvei poolt. Mul päris enda oma pole, ostan lihtsalt poest ja siis ülejäänud külmutan, need maitsvad sametised lehed taluvad sügavkülma minumeelest väga hästi. Ja rooga tegin täna õhtul, sest mul oli kapis üks hea 300gr tükk vasikakarbonaadi ideed ootamas. Tõesti väga maitsev, aitäh!

Krentu ütles ...

Oh, ma ei saa Su blogi üldse lugeda- kõht läheb paugupealt jube tühjaks:)
Ma pole sellisest roast varem kuulnud, nüüd siis tean ja varsti proovin järgi:) Millegipärast pole ma tulnud ka selle peale, et salveid külmutada (tilli panen kül igal aastal sügavkülma). Mul ta ka vohab püsikuna peenras. Pean siis nüüd meeles pidama, et rukililled ja salvei tuleb sügavkülma panna :)

Tuuli ütles ...

Mari-Liis - minu blogis on sind ootamas üks tunnustus, millega pead edasi toimetama. Täpsem info juba seal :)

J ütles ...

Tõesti huvitav roog, millest polegi varem kuulnud. Arvan, et proovin kunagi kana saltimboccat teha!

Mari-Liis ütles ...

Kärt, milline suurepärane kokkusattumus, et ma ka nii õigel päeval oskasin selle postituse teha! Aga salvei talub tõesti võrreldes mõnede teiste ürtidega (petersell näiteks, mis kipub ludruks minema) külmutamist ikka väga hästi.
Krentu, teinekord planeeri lugemine leiba luusse laskmise ajaks:) Proovi kindlasti, see on täpselt nii hea kui tundub.
Tuuli, milline armas üllatus! Ja ma ei käinud nii kaua üldse blogides (k.a. enda oma) lugemas, et ei teadnudki midagi. Täitsa kuu pealt kukkunud kurgimüüja, ma ütlen!
J: jah, nagu kirjutasin võib muidugi teiste lihadega ka proovida. Minu jaoks vasikale võrdväärset saltimboccas muidugi pole:)