29. märts 2011

Tapenade

Õigupoolest peaksin ju hoopis kirjutama Roomast, kust paar päeva tagasi tulime. Ja Itaalia toidust. Aga mida kirjutada? Kas sellest, et toit on Itaalias tähtsam kui elu? Kas sellest, et juba kasvab värske spinat, spargel ja artišokid, mida saad osta igast suvalisest putkast?
Kas sellest, kui võrratu oli meie tänava pisikese alimentari (toidupoeke) värske pesto, mida umbkeelne onu kulbiga suurest purgist kaalu järgi karpi tõstis. Kõrvalt haarata veel kaasa mõned prosciuttolõigud (kui suudad valida, sest sorte on 10), värske ciabatta, pudel veini ja vaatamata sellele, et kõht on trattorias mitmekäigulisest õhtusöögist enam kui täis söödud, ei pea sa ahvatlusele vastu ja vitsutad enne magamaminekut veel kõik selle omale kenasti hinge alla.
Või päikesest, sini-sinisest taevast ja õitsvatest lilledest?
Tegelikult saigi sellega pea kõik öeldud:)

DSC_0219

DSC_0191

DSC_0065

DSC_0170

Ja tagasiteel Helsingist Tallinna sõites see lõputu külm ja valge arktiline vaatepilt... Ehkki imeilus, ei olnud rõõmustav. Liiga palju on seda talve nüüd saanud. 

DSC_0257

Aga! Kõik teed viivad siiski Rooma: Provence, piirkond Lõuna-Prantsusmaal, on oma nime saanud ladinakeelsest sõnast provincia. Roomlased valitsesid Provence'is 2. sajandist e.m.a.-5. sajandini m.a.j. ja nimetasid selle kauni ala lihtsalt provintsiks:) 
Tapenade [tape'naad] on puhas Provence'i toit. Itaalia köögiga pole siin kuigipalju pistmist, aga kes teab, võib-olla on ka tapenade's vanade roomlaste käsi mängus? 
Tapenade on lisand, maitsestaja, kaste, saiapealne. Ehkki tõele au andes sööme meie seda ka lihtsalt lusikaga purgist:)

tapenade

Põhiline koostisosa on oliivid, maitseks kapparid, küüslauk, anšoovis, sinep ja sidumiseks oliiviõli. Kas pole mitte paljulubav koostis?
Tapenade tuleb täpselt nii hea on kui on tema koostisained, seega oliivid peaksid kindlasti olema kvaliteetsed ja eriti tähtis, et kividega. Neis on oluliselt rohkem maitset kui kivideta oliivides ja puhastamine pole ka teab mis kunsttükk: lõika ühte oliivi otsa noaga ristlõige ja pigista näppudega kivi välja.

Tarvis läheb:

u 2 dl (85 g) kividest puhastatud musti oliive
2 sl nõrutatud kappareid
1 purustatud küüslauguküüs
2 anšoovisefileed
2 sl Dijoni sinepit
soola-pipart (ei pruugi üldse vaja minna, tee tapenade valmis ja maitse, siis otsusta)
0,5 dl oliiviõli

tapenade, making of

Pane kõik lõiketeraga köögikombaini ja purusta. Tapenade peab jääma selline, et pisikesi tükikesi on tunda, kindlasti mitte ühtlane pasta. Nii et lase teral lõikuda mõned sekundid. Nirista masinal töötada lastes pideva joana sisse oliiviõli. Kogu selle protseduuri võib teha ka uhmriga.
Ma maitsestasin veel lisaks 1 sl konjakiga, see andis maitsele sügavust ja ümarust. Aga see samm pole üldse kohustuslik. Kes soovib, võib tilga sidrunimahla lisada.
Valmis tapenade säilib kinnises klaaspurgis külmkapis nädalakese kindlasti.

tapenade

Väga maitsev saia peal, aga ka küpsetatud kala või liha(rullide) lisandiks.

6 kommentaari:

Marju ütles ...

Mmm. Ei jõua ära oodata, millal isegi jälle Itaaliasse saan. Aga Itaalia Itaaliaks, kellele see ei meeldiks, eks :) Mis sest, et ma just lõpetasin oma hommikusöögi. Sinu tapenadet nähes tekkis tahmine teine käik sellele veel teha. See on raudselt ülihea, ma juba näen seda!

Voisula ütles ...

Oi kui isuäratav kate, kôik ained on sellised, mis mulle meeldivad. Kindlasti teen seda, sest häid leivakatteid läheb alati vaja, ei jaksa kogu aeg juustu ja vorsti leivaga süüa. Järgmisel kuul alustangi teiste blogipidajate toitude valmistamisega ja postaustega. Sinul/teil oli ilus Itaalia reis. Tôesti, lumest ja talvest on nüüd enam kui küllalt saanud. Andsin oma reisikirjeldusega minule tükikese Itaalia päikest!

ilse ütles ...

Seda ma proovin kindlasti. Mul on juba tükk aega ootamas üks purk purustatud Kalamata tumedaid oliive.
Nii põnev purk tundus, et ei saanud poeriiulile jätta:) Nüüd siis ometi idee nende proovimiseks. Aitäh.

Silja ütles ...

Sa suudad uskumatult hästi (ja nii väheste sõnadega) edasi anda seda, mis Itaalias paelub, ja miks sinna on alati soov ikka ja jälle tagasi minna... :)

Juc ütles ...

Tõesti köitsid ilusa Itaalia nii ilusti mõne lausega kimpu. Itaalia on üks neist kohtadest, kuhu mina alati valmis tagasi olen minema. Ja tapenade on asi, mida ma alati uuesti ja uuesti olen valmis tegema. Üks minu täielikke lemmikuid. Teen teda enamvähem samuti nagu sina, ainult ilma sinepita!

Mari-Liis ütles ...

Ega sinep polegi siin miski kohustuslik koostisaine, nii et vabalt võib ka ilma teha. Üldse, ka küüslauku ja anšoovist tulekski lisada pigem maitse järgi, minu maitsele on need kogused kuidagi parajaks saanud ja nii on jäänud:)Tapenade on mõnus!