25. aprill 2011

Küpsetatud lambakints

küpsetatud tallekints/roasted leg of lambs

Vahetult peale lihavõttepühi lambakintsust kirjutada võib tunduda natuke nagu eilsed uudised. Aga esiteks tähistatakse pühi paljudes teistes maades, kasvõi näiteks nii meie põhja- kui lõunanaabrite juures, tänagi veel: on ju ülestõusmispühade 2. püha. Ülekohtune, kas pole, nii oleks meilegi ära kulunud veel üks päikesepaisteline kooli- ja töövaba kevadpäev.
Teiseks võib lambakintsu ju vabalt süüa ka igal muul ajal kui lihavõtted.
Et kõik alla 1-aastased lambad on talled ja viimasel ajal pea kogu müüdav lambaliha ongi talleliha, on ka siinne kintsuke talle oma. Meie viimaste aastate lambaliha on pärit kas Nõmme turu lambapildiga putkast või Sadama turult. Tollesama Nõmme lambaputka müüja rääkis mulle, et enamus on loomulikult rahul, et lambalihal enam kasukamaitset pole, kuid aeg-ajalt käivad neil ostjad, kes küsivad justnimelt nostalgilist "kasukat":). Igaühele oma.

Ma olen kintsu alati aeglaselt madalal temperatuuril küpsetanud. Nii jääb ta ülipehme ja vabandage nüüd klišeed ja pakkuge sünonüüme suussulavale, aga suussulav see liha saab.

küpsetatud tallekints/roasted leg of lamb

Tarvis läheb:

üks u 1,5 kilone lamba(talle)kints
5 küüslauguküünt
värske rosmariini "okkaid"
2 sl sidrunimahla
2 sl oliiviõli
meresoola
värskelt jahvatatud pipart

Lõika küüslauguküüned pikisuunas 3-ks viiluks. Tee noaga lihasse umbes 15 väikest lõiget, topi neisse küüslauk ja rosmariinilehti.
Sega omavahel sidrunimahl ja oliiviõli. Hõõru kints seguga kokku. Puista kintsule mõlemale poole soola ja pipart, patsuta ja hõõru nii, et liha oleks kõikjalt, ka külgedelt, ühtlaselt maitsestatud.
Keera kints toidukilesse. Jäta vähemalt 4 tunniks külmkappi maitsestuma.
Peale seismist võta liha külmast välja ja lase pool tundi toasoojas seista.
Pruunista kints kuumal pannil või grillil igas küljest. Rasvainet pole vaja lisada, sest liha on õline.
Pane liha ahjuvormi. Vala vormi põhja sentimeetri jagu vett. Kata vorm pealt fooliumiga.
Küpseta 130 kraadi juures 3 tundi.

Kõrvale sobivad meelepärased köögiviljad ja kastmeks praeleem, mida võib paksendada sutsu jahuga ja lisada (hapu)koort või keeta kokku sortsukese punaveiniga.

küpsetatud tallekints/roasted leg of lamb

3 kommentaari:

Anu ütles ...

me ka eile arutasime omavahel, et kus on see õiglus maamunal ja mis Euroopa solidaarsusest me räägime, kui me peame 2. ülestõusmispühal tööle minema... :( kreeklased, iirlased ja portugallased muidugi mitte. (no neid on veel)
aga lambapildiga putkale ja tallelihale kuulub ka minu sümpaatia ja sai teist ka pühade ajal söödud. kes aga kasukamaitset tahab, võib proovida turuhoonest seest lammast osta, mul ükskord "õnnestus" :)

Anonüümne ütles ...

Imehea! Isegi minu 1,5-aastane preili, kes muidu lihast väga ei hooli, ajas lambatükikesi lausa kahe käega oma pisikesse suhu :)
Ma natuke pelgasin, et sidrunimaitse jääb hästi tugev, kuid liha imes marrinaadi mõnusalt endasse ja tulemus oli tõesti vägaväga hea. Järgmine kord proovin kindlasti värske rosmariiniga, sel korral kasutasin kuivatatud varianti.

Mari-Liis ütles ...

Rõõm kuulda! Kui juba pooleteistaastane maitsvaks peab, siis see nii peab tõesti olema! Meil on omal ka täna lambakints õhtul plaanis, kolmekuningapäeva puhul. Seekord marineerisin mustasõstramoosiga:)