20. mai 2011

Kevadkogritsa bruschetta

kogritsabruschetta/false morel(brain mushroom) bruschetta

Sellekevadise seenehooaja on avanud kevadkogritsad, mürklid ja kurrelid. Viimased kaks on värskelt söödavad, aga pole minu taldrikule paraku veel jõudnud. Küll aga kogritsad. Need ägeda välimusega seened on maitselt taevalikud, iseloomult saatanlikud. Kevadkogritsad on nimelt mürgised ja nende värskelt tarvitamisel ähvardavad seeneraamatud fataalsete tagajärgedega. Kui Soomes ja ka teistes põhjamaades peetakse kogritsaid väga headeks söögiseenteks, siis mujal Euroopas peetakse neid liigse mürgisuse tõttu söögiks kõlbmatuteks ja müük on keelatud. Inglise keeles on kevadkogritsa nimetus tabavalt brain mushroom või  false morel (valemürkel).

kevadkogritsad/false morels (brain mushrooms)Soome on ainuke maa Euroopas, kus kevadkogritsa (korvasieni) turul ja poodides müümine on lubatud. Küll aga näeb seadus ette müüjapoolset seeneostja varustamist asjaomaste hoiatuste ja valmistamisõpetustega. Nii ongi Soome turgudel kogritsaletid ehitud suurte hoiatavate ja õpetavate siltidega.

Ausalt öeldes ma ei tea, kas ja kui palju Eesti seadused seenemüüki reguleerivad. Igaljuhul sügisesel suurel seeneajal on turul küll müügil ilma igasuguste õpetuste ja hoiatusteta müügil nii värskelt söögiks kõlbavad kui mürgised seeneliigid. Keegi sind ei juhenda ega hoiata.
Ka kogritsatega ei ole lugu parem. Kui ise ei küsi, siis mingit müüjapoolset selgitust seente valmistamiseks ei saa. Aga tegelikult peaks, minu arvates mürgiste seente puhul on müüjapoolne hoiatus ja valmistamisõpetus elementaarsed ja nendeta seeni müüa on lihtsalt vastutustundetu.

Mürkidest. Vigaseks tuleks pidada "Postimehe" artiklit, kus väidetakse et kevadkorgitsas sisalduv mürgine helvellhape lahustub keetmisel, aga teine mürkaine güromitriin jääb alles. See on jama, sest tegelikult güromitriin ongi helvellhape, kevadkogritsa mürkidest moodustab see 90%. Güromitriin lendub keetmisel. Seega muudab kupatamine kevadkogritsad ohututeks ja maitsvateks söögiseenteks. Ehkki juhiseid on erinevaid, olen mina täie elu ja tervise juures peale järgnevaid protseduure:


 • Pese seened kurdude vahele kogunenud liivast, mullast ja satikatest.
 • Kupata rohkes vees kaaneta potis. Keeda 10 minutit järjest ja nii kaks korda. Kahe kupatamise vahepeal vala vesi ja loputa seened külma vee all. Nii ka pärast kupatamist.
 • Kupatamise auru sisse hingata ei tohi, see sisaldab mürke.


Kevadkogritsa bruschetta

  kogritsabruschetta/false morel(brain mushroom) bruschetta
  200 g kevadkogritsaid
  1 tl oliiviõli, 1 tl võid
  1 väike sibul
  1 küüslauguküüs seentele, üks ciabattaviilude määrimiseks
  värsket tüümiani
  soolahelbeid, värskelt jahvatatud musta pipart
  parmesani (soovi korral)
  8 viilu ciabattat

  Puhasta ja kupata seened. Tükelda väiksemaks. Haki sibul ja üks küüslauguküüs. Kuumuta õli ja või, prae selles sibul ja küüslauk nõrgal kuumusel läbipaistvaks. Lisa seened, tüümianilehed, soola ja pipart ning prae 1-2 minutit.
  Rösti ciabatta viile kergelt ahjus, grillil või pannil, kuni pind on krõbe. Määri pooleks lõigatud küüslauguküünega.

  Tõsta saiade peale seenesegu, kui soovid, ka mõned parmesanilaastud ja häädus ongi nautimiseks valmis! Mul kaasneb kogritsa söömisega siiani väike magus närvikõdi, justkui sööks keelatud vilja:)


  2 kommentaari:

  Britt ütles ...

  Kas selle seene õige inglisekeelne vaste ongi morel? Siis olen seda ka mitmel pool kirjanduses kohanud ja kusjuures erilisi ettevaatusabinõusid ei mainita küll.Päris kõhe värk. Õnneks ei ole mina neid kuni lähiajani seentega seostanud, vaid oleksin ükskord peaaegu hoopis "murelikastet" teinud.:)

  Mari-Liis ütles ...

  Ei-ei, Britt! "Morel" on mürkel. Seda seent võib tõesti värskelt süüa. Kogrits on "false morel" ehk siis libamürkel ja vajab kindlasti kohe kupatamist!
  Murelikaste kõlab muidugi hästi:)