23. jaanuar 2012

Aurutatud kala Kantoni stiilis

kantoni kala/Kanton style fish for chinese new year

Ei saa öelda, et oleksin kunagi Hiina uue aasta saabumist tähistanud. Samuti ei ole ma kunagi pidanud end eriti suureks Hiina köögi austajaks. Sosistan, et see viimatimainitud hoiak kaotab muidugi igasuguse kehtivuse  Chedis, seal on kõik lihtsalt liiga hea ja ilus:)! Aga sellegipoolest on Hiina uusaasta olnud alati hea põhjus kokata lauale midagi teistsugust.
Minu enda koduköögi ja Hiina toitude suhted muutusid üsna suure astme võrra paremaks peale Nami-nami Hiina köögi koolitust Toiduakadeemias.  Seal tegime muuhulgas kala Kantoni stiilis, ehk siis tervelt aurutatud kala (pilt koolitusel aurutatud kohast on retsepti kõrval), mis on maitsestatud ingveri, rohelise sibula valge osa ja koriandriga. Kastme moodustavad seesamiõli, maapähkliõli ja sojakaste. Väga maitsev kala, tõepoolest. Ja igati tervislik roog ju ka!
Jagasin retsepti ka jaanuarikuise "Tiiu" lugejatega ja selle tarbeks tegin veidi asjakohast taustauuringut. Sain teada, et  Hiina keeles on kala yu ehk siis selline asjandus: 鱼类. See sõna pidavat sarnanema  soove ja küllust tähendavate sõnadega. Külluslikku uut aastat soovides pakutaksegi Hiinas uusaasta pidulaual kala. Ja oluline on see, et kala serveeritakse ilmtingimata tervelt! Sest pea ja saba sümboliseerivad uue aasta head algust ja lõppu.

Aurutatud kala Kantoni stiilis
Hiina köök, Nami-Nami kokaklubi/Chinese kitchen, Nami-Nami Cooking Club
(retsept: Nami-Nami, valmistamisviis kohandatud)
  • 1 ühekilone kala (nt tursk, karpkala, merilest, meriahven, koha, forell jne). Mul oli viimati vikerforell, tema ongi punastel piltidel.
  • 1 tl jämedat meresoola
  • 2 sl peenikesteks ribadeks lõigatud või riivitud ingverijuurt
  • 3 sl peenelt hakitud talisibulat (ei ole Eestis kusagilt saada paraku) või rohelise sibula valget osa
  • 2 sl sojakastet
  • 1 sl maapähkliõli
  • 2 tl seesamiõli
  • värsket koriandrit


Patsuta sisikonnast puhastatud kala köögipaberiga kuivaks. Hõõru soolaga sisse. Kui on paksem kala, võib sisse lõigata ka sälgud, et maitseained jõuaksid kenasti kalasse imbuda.
Nüüd, aurutamiseks on mitu võimalust:

1) spetsiaalne bambusest või muust materjalist auruti
2) aurutusrest, mille saab tõsta suurele potile või wok-pannile
3) auruahi
4) või siis selline täiesti toimiv ahjumeetod, mida mina kasutasingi:

tõsta kala suurde ahjuvormi, see omakorda veel suuremale ahjupannile. Puista peale riivitud ingver. Kalla ahjupannile nii palju keeva vett, et ahjuvorm oleks poolenisti vees. Kata ahjuvorm ja pann üleni fooliumiga, suru servad kinni. Ahju läheb selline "ufo":

DSC_1802

Küpseta 200-kraadise ahju keskosas 30–35 minutit, kuni kala on fooliumi all tekkinud aurus küpsenud. Puista kalale hakitud sibul, nirista peale sojakaste. Kuumuta maapähkli- ja seesamiõli väikeses potis, nirista kalale. Riputa peale koriander ja serveeri. Kõrvale paku riisi.

Ja nagu siin postituses ennustamist, tähenduste otsimist, märke ja muud soolapuhumist veel vähe oleks: ärge unustage lauakatmisel punast värvi, mis tähistab ka kõige ebausklikumale hiinlasele õnne ja jõukust. Samuti pidavat selle ergas toon eemale peletama pahad vaimud. Kõtt!
Õnnetoovaid roogasid süüakse muide Hiinas kuni 6. veebruarini, kui uusaastapidustused lõpevad. Nii et kui täna ei jõua, siis aega kala aurutada on veel küll ja küll!

kantoni kala/steamed fish kanton style

2 kommentaari:

Britt ütles ...

Oi, see forell on küll hea mõte! Mul oli kuidagi idee fiks selle Kantoni kalaga, et valge peab olema. Forelli pakutakse pealegi viimasel ajal täiesti arusaamatu hinnaga. Poodi kalale, mis muud! :)

Mari-Liis ütles ...

Jaa, Britt, forell andis täitsa mõnusa tulemuse. Ega tegelikult, ma usun, hiinlased teevadki ikka valgega. Aga eks kogu see meie teiste maade rahvustoitude tegemine on selline "hiinapärane", "taipärane", "jaapanipärane" jne toidutegemine. Ma arvan küll, et ei pea nui neljaks autentsust taga ajama:)