29. veebruar 2012

Raekoja platsi maitseringist ja rõõmsast eestlasest

glad estlanderMillal te viimati Raekoja platsi või selle lähiümbruse restoranides käisite? Ma mõtlen lihtsalt, omal algatusel, et lähme ja sööme täna näiteks Kaerajaanis, Olde Hansas, Maikrahvis või Rae restoranis? Üldise arvamuse järgi kuulub vanalinna süda turistidehordidele ja ükski normaalne kohalik ju ometigi oma jalga üle ühegi turistilõksu ukse ei tõsta, toidu maitsmisest rääkimata. 
Muidugi, suures osas ongi Raekoja platsi restoranid turistile suunatud. Seda tingib juba nende asukoht. Aga see ei tähenda, et kohalikku rahvast sinna ei oodata, vastupidi! 
Selle tõestuseks on kaheksa Raekoja platsi restorani algatanud ettevõtmise, mida kutsutakse maitseringiks. Missugused Raekoja platsi söögikohad on, mida seal pakutakse, kes seal töötavad ja üldse, mis värk tegelikult on, seda on muidu ka, aga eriti nüüd, maitseringi ajal, võimalik ilma igasuguse tobeda eelarvamuseta uurima minna. Restorani tutvustav roog maksab igas osalevas söögikohas 5 eurot,  sisaldab söögiampsu ja sellega sobivat jooki.
Maitseringi pakkumised kehtivad 18. märtsini. Kes teab, võib-olla peale esimest tutvust hakkategi Raekoja platsis söömas käima? Mul on enda suhtes küll kuri kahtlus selles osas. 

Osalejad:

III Draakon Põdrasupp pirukaga ja maja naps
Maikrahv Karamellikastmes lambakarree
Rae Sea abaliha ja Cabernet Sauvignon
Turg Lamba ribi maja napsuga
Vana Toomas Crème Brûlée  ja Vana Tallinn
Liisu juures Sea šnitsel ja Saku Originaal
Kaerajaan Hanemaks ja Saku Mõdu
Glad Estlander Vähisabasupp ja tops majaviina

Mul õnnestus maitsta neist kolme (III Draakon, Liisu juures, Glad Estlander) pakkumisi. Lähemalt viimasest.
Nimi Glad Estlander (rõõmus eestlane?) pani esialgu kulme kergitama. Aga igaljuhul väga rõõmsate ja rahuolevatena, ja endiselt eestlastena, me restoranist hiljem lahkusime, nii et nimi ei rikkunud meest üldse kohe mitte.
Lumevalgest Vana-Turu kaelast treppi mööda alla keldrisse laskudes peavad silmad kõigepealt pimedusega harjuma, sest valgusallikaks on Glad Estlanderis ajastutruult suures osas küünlad. Meid vastuvõttev perenaine ja teisedki teenindajad on keskaegselt riietatud. Mis on ju täiesti OK! Igas enesest lugupidavas söögikohas käib üldise imidži juurde ju ka teenindajate riietus. Oleks üsna totter, kui nii Sfääri, Gloria kui Glad Estlanderi teenindajad oleksid kõik ühtemoodi või hoopis suvaliselt riietatud.
Glad Estlander on avatud olnud vaid paar kuud, sellepärast on andeksantavad mõned konarused sisustuses. Milleks näiteks kohvimasinale paksust kardinakangast drapeering ümber seotud on, jäi küll arusaamatuks. Ilma maskeeringuta looks just laheda kontrasti kõrvalseisvate savitotsikute ja puukastidega.

glad estlander

glad estlander, drinks and candlelight

Siiralt ja pealetükkimatult lahke perenaine toob meile toidu, mis on suurepärane, kohe päris tõsiselt hea. Koorene ja rammus vähisabasupp on liigsete viguriteta, aus ja ehe. Toit kui muiste! Kõrvale serveeritav sai väärib muidugi omaette komplimente. Krõbedakoorelist õhulist sooja saia küpsetatakse kohapeal. Kui ilusasti käituda ja perenaise meele järgi olla, saab pätsi koju kaasa ka osta. Toiduportsu juurde kuulub topsike särtsakat ja soojendavat kadakaviina.

glad estlander, fish soup and bread

Glad Estlander kuulub Olde Hansa restoranide gruppi koos Olde Hansa, III Draakoni ja Clazziga. Võib olla kõik ei tea, et kõigi nende toiduvalikul hoiab oma valvsat silma peal teada-tuntud belglasest peakokk Emmanuel Wille ehk Manu. See on kvaliteedimärk ja Glad Estlanderis toidu kvaliteedi ja maitse osas juba järeleandmisi ei tehta.

glad estlander

Toidu- ja interjöörifotod tegi Lauri Laan, õuepiltidega sain ise hakkama.

Kommentaare ei ole: