15. märts 2012

Iiri lambalihahautis

irish lamb stew/iiri lambalihahautis

Patrikupäeva hakati Eestis tähistama hiljuti seoses Iiri pubide levikuga. Kuidas seda päeva õieti tähistatakse ja kes see Patrik üldse oli, ei tea siiski ilmselt paljud. Kartmatu paganluse vastu võitleja Patrik (ka Padraig või Patrick) elas 387.–461. aastani. Pärast usuõpinguid alustas ta misjonitööd ja asutas mitu pühakoda. Pühameestega on alati seotud legende, Patrik olla kihutanud Iirimaalt välja maod ja kasutanud esimesena ristikulehte kui Isa, Poja ja Püha Vaimu kolmainsuse sümbolit. Seepärast kujutataksegi teda piltidel sageli ristikheinalehe ja maoga.
Patrikupäeva paraadide ja karnevalide tava sai alguse Ameerikasse rännanud iirlastelt. Sealt jõudsid pidustused omakorda Iirimaale, kus patrikupäeval korraldatakse paraade, süüakse köögivilja-lihahautist, juuakse Guinnessi õlut, kantakse ristikut nööpaugus või mütsil ja austatakse rohelist värvi. Arvatakse, et õnn ootab neid, kes patrikupäeval kannavad veidigi rohelist rõivastes. Vana Iiri kombe kohaselt võib ristikheinavärvita inimest kogu päeva jooksul näpistada.

See on naljakas jah, aga ma nüüd tsiteerisin niimoodi kursiivis iseennast:) Tekst ajakirjast "Tiiu".
Ütlen ausalt, et  17. märts, St. Patrick's Day ehk eesti keeles patrikupäev pole mu jaoks kunagi varem mingit tähtsust omanud. Teadsin küll, et iirlastel selline püha on ja rohelise värviga on mingi värk neil sel päeval ja et juuakse palju õlut. Selle päeva tausta uurimise ja muidugi iiri lihahautise juurde viiski mind "Tiiu" igakuine rubriik, kus luubi all mõni käesoleva kuu rahvakalendri või muu maailma tähtpäev, mida ka toiduga seostada saaks.
Uurisin neid iiri hautiste retsepte ja ajalugu ja sain teada, et täitsa ok on lambaliha asemel kasutada veiseliha. Kruubid võib välja jätta, aga mina seda ei teeks, sest hautis saab neist veelgi tummisem ja noh, mulle isiklikult lihtsalt kruubid väga maitsevad ka.
Õlu on ideaalis Guinness, aga kui seda ei ole, siis stout-tüüpi õllele meie omadest kõige lähedasem on vast Saku Porter, sellega saab ka väga hea toidu.
Viimane nädal on nii ilus ja päikeseline olnud, kevad on kohe kohal. Patrikupäev koos oma legendide ja kommetega jäägu vast ikka iirlastele endile, aga see nende hautis on küll üks väärt roog. Nii et andkem pajaroogadele veel viimane võimalus. Varsti sööme juba hoopis teistsuguseid, värvilisemaid ja värskemaid toite!

Iiri lambalihahautis

500 g taist lambaliha
3 sibulat
2-3 sl toiduõli
soola
1 sl nisujahu
10 pipratera
loorberileht
300 ml õlut
500 ml veisepuljongit
8 kartulit
8 porgandit
3 sl odrakruupe
peterselli

Tükelda liha kuubikuteks. Koori sibulad ja lõika sektoriteks. Kuumuta haudepoti põhjas õli ja pruunista selles lihatükid. Maitsesta soolaga. Lisa sibul ja prae koos veel 5 minutit. Puista peale nisujahu, sega läbi. Lisa pipraterad ja loorberileht. Vala potti õlu ja 300 ml veisepuljongit. Kata kaanega ning hauta vaiksel tulel 60–90 minutit, kuni liha on peaaegu pehme. Tükelda kooritud kartulid ja porgandid. Lisa need koos pestud kruupide ja ülejäänud puljongiga hautisele. Hauta veel 45–60 minutit.
Enne söömist raputa toidule värsket hakitud peterselli.

4 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Veidi teisest teemast küsimus, äkki oskad juhatada: nimelt, kust võiks saada tellycherry pipart lahtisel kujul? Mul on Santa Maria tellycherry pipra veski, aga hakkab otsa lõppema ja tahaks uut noosi, hea pipar on.
aitäh:)

Annika

Maris ütles ...

Aitäh-aitäh Mari-Liis. Mõtlesingi, et peaks kuskile patta kokku surama õlle ja viimased lambalihariismed. Näed, ja sina lugesid justkui mõtteid!

Anonüümne ütles ...

Tegin seda hautist hoopis ahjus, lambaliha asemel kasutasin sealiha (ei raatsinud lamba liha osta. Sellele vaatamata tuli välja väga väga maitsev. Minu arvates ka ei maksaks kruupe välja jätta, need teevad selle pajaroa eriti mõnusaks.

Mari-Liis ütles ...

Tellucherry piprast: ostan ise ka muudkui uusi SM purgikesi, sest pole lahtiselt küll kusagil müüdavat näinud. Kui keegi on kohanud või teab, kust tellycherryt lahtiselt saab, andke meile ka teada:)