24. märts 2012

Kohupiimajäätis vahtrasiirupi ja Kreeka pähklitega

kohupiimajäätis kreeka pähklite ja vahtrasiirupiga/curd cheese ice cream with maple syrup and walnuts

Kas kohupiimast saab tõesti jäätist teha? Saab küll, ja väga hästi, selgus mõne nädala taguse katsetuse käigus. Eesti Päevalehel oli soov saada paar kerget ja kevadist retsepti, mis sobiksid ka saabuvate kevadpühade lauale. Eelmisel kevadel tegin mitmel korral rabarbri-mascarpone jäätist. Sellele maitsvale kogemusele toetudes segasin kokku ühe torutäie meie oma tavalist kohupiimapastat, koort ja piima ning maitsestasin segu vanilliga. Osa suhkrust asendasin loodusliku magustaja, vahtrasiirupiga ja krõmpsuvaks lisandiks said Kreeka pähklid. Natuke nagu jäätunud pasha, või mis:)

Igaljuhul, vaatamata munavabadusele ja jäätise kohta üsna tagasihoidlikule kalorsusele (kasutasin muuseas rasvavaba kohupiimapastat, ma pole üldse mingi rasvafoob, kaugel sellest, aga lihtsalt, et katsetada, kas õnnestub ka nii) sai jäätis väga kreemjas. Kohupiimast jäi jäätisesse õrnalt hapukat mekki ja vahtrasiirup oma pehme magususega sobis suurepäraselt.
Kreeka pähklid võib enne jäätisesse segamist kergelt kuumal kuival pannil läbi röstida ja sejärel jahutada, nii tuleb pähkli maitse rohkem esile ja nad jäävad krõmpsumad.

Kohupiimajäätis vahtrasiirupi ja Kreeka pähklitega:


kohupiimajäätis vahtrasiirupi ja kreeka pähklitega/curd cheese ice cream with maple syrup and walnuts2 dl 35%-list koort
1 dl suhkrut
400 g kohupiimapastat
1 dl piima
1 tl vanilliessentsi
1 dl vahtrasiirupit
50 g hakitud Kreeka pähkleid

Vahusta koor suhkruga pehmeks vahuks. Sega kohupiimapasta piima ja vanilliessentsiga. Lisa vahtrasiirup ja Kreeka pähklid. Sega hulka vahukoor.
Edasine sõltub köögi tehnilisest varustatusest. Mõlemat moodi, nii masinaga kui ilma,  tuleb jäätis mõnus.

Jäätisemasinaga:
Vala segu jäätisemasinasse ja valmista jäätis.Tõsta see karpi ja lase sügavkülmas lõplikult külmuda.
Jäätisemasinata:
Vala segu karpi ja pista sügavkülma. Sega iga poole-kolmveerand tunni tagant 3 korda. Seejärel lase lõplikult külmuda.

Nagu ikka kodutehtud jäätis, on seegi otse sügavkülmast võttes söömiseks liiga kõva. Nii et pool tundi enne söömist tõsta jäätis toasooja pehmenema.
Kui tahad, raputa serveerimisel soovi korral jäätisele veel hakitud Kreeka pähkleid ja nirista peale veidi vahtrasiirupit.

Ja suvi polegi enam kuigi kaugel!

8 kommentaari:

Eva P. ütles ...

Minu meelest väga huvitav retsept. Paar kommentaari, palun minu pihta mitte pahandavaid nooli saata, aga sellised mõtted tekkisid mu peas.
Milleks võtta rasvavaba kohupiima, kui jäätisesse 35% rasva sisaldusega koort lisada?
Teiseks, mind huvitab, kas oled jäätist mõlemat pidi proovinud valmistada - nii masinaga kui ilma, ja kui, mis vahe tuleb?

Mari-Liis ütles ...

Esiteks tuleb öelda, et madal rasvasisaldus polnud üldse eesmärk omaette. Lihtsalt teatud asjaludel oli mul kodus rohkelt kohupiima, mis kasutamist nõudis:) Teralisest kohupiimast tundus, et ei jää hea ja ühtlane jäätis ja pastadest oli kapis just see rasvavaba (0,1%) versioon. Nii ta jäätise sisse läkski ja väga mõnus sai! Mingit põhjust ei näinud vahukoort millegi muuga asendada:). Nende torus kohupiimapastade rasvasisaldus on mu meelest üldse max 5%, seega mingit väga olulist vahet tulemuses ilmselt pole, kui kasutada vähem või rohkem rasvast kohupiimapastat.
Masinaga on veidi ühtlasem ja kreemjam nagu ikka, aga kohupiimajäätisega on vahe tunduvalt väiksem kui näiteks munakollased+koor põhjal jäätise puhul.

Eva P. ütles ...

Tänud! Kohupiimapasta asemel võiks siis ju talukohupiimasid kasutada, need on ka mõnusad kreemjad.
Igatahes jäätisemasin läks juba sügavkülma, et saaksin selle jäätise järele proovida!

Mari-Liis ütles ...

Muidugi võib talukohupiima kasutada, kui ta on piisavalt ühtlane. Selle pasta pluss siin jäätise juurs on lisaks ühtlasele konsistentsile, et ta on mõnusalt hapukas.
Head maiustamist, Eva!:)

Kristiina ütles ...

Ma tegin samuti sel nädalavahetusel kohupiimajäätist. Ma võtsin alsuseks David Lebovitzi juustukoogijäätise retsepti ja asendasin lihtsalt toorjuustu kohupiimaga ja hapukoore jogurtiga. Riivisin ka sidrunikoort hulka. Kasutasin Pajumäe kohupiima - 225 g kohupiima, 2,5 dl jogurtit, 130 g suhkrut ja 1,25 dl vahukoort :)

Väga mõnus kerge, mulle meeldis väga. Palju kergem, kui juustukoogijäätis ja valmib sama kiiresti (ma ei suuda kunagi oodata terve ööpäeva, et jäätist süüa:).

Mari-Liis ütles ...

Kristiina, huvi pärast vaatasin seda Lebovitzi toorjuustujäätise retsepti, täitsa põnev ju. Sinu retsept on ka mõnus, kindlasti toimib hästi.
Mulle meeldib ka kohupiimajäätise juures see kergus, kuidagi õrn ja hea on. Aga ootamine on tõesti tüütu tegevus, esimene jäätiseisu saab alati otse masinast poolpehmelt ära limpsitud:)

Eva P. ütles ...

Kohupiimajäätis tuli tõeliselt õhuline. Tegin Pajumäe kohupiimaga ja lisandina kasutasin sidrunivõiet. Kreeka pähklid ja vahtrasiirup jäävad järgmiseks korraks!
Tänud retsepti ja heade soovide eest! :)

Mari-Liis ütles ...

Oi, see võis hea olla, Eva. Sidrunivõie ja kohupiim, kujutan ette....
Nii hea meel, et sulle ka meeldis kohupiimajäätis. Põhja retsept toimib, selle võib samaks jätta, aga saabki ju igasuguste lisanditega katsetada, suvel värsketest marjadest toormoosi ja küpsisetükkidega näiteks on kindlasti super.