25. mai 2012

Oeufs en cocotte ehk vormimunad spargli ja karulauguga

Veevanni tõstetud vormides ahjus küpsetamine ei ole just väga levinud moodus munade valmistamiseks. Kes on proovinud, teab juba, millest jutt, aga kes veel mitte, soovitan juba homme hommikul küpsetada neid mõnusaid munapotikesi. Mune võib sel moel küpsetada ka täitsa lisanditeta, vaid sortsu koore või võiga. Või juustuga. 
Aga karulauk ja spargel olid ka ikka väga omal kohal. Mõelda: lööd lusika läbi kalgendunud munavalge kollasesse, mis voolab laiali ja katab kastmena krõmpse mahedaid spargleid ja intensiivseid karulaugulehti. Huhh, kui maitsev!

munad en cocotte spargli ja karulauguga/oeufs en cocotte with asparagus and ramps

Oeufs en cocotte spargli ja karulauguga
2-le

15 karulaugu lehte
2 sparglivart
2 muna
2 sl 35%-list koort
võid vormide määrimiseks ja oliiviõli köögiviljade kuumutamiseks
soola
musta pipart
murulauku

Pane ahi 180 kraadi peale sooja.
Haki karulauk veidi väiksemaks. Mitte peeneks, aga näiteks üks leht kolmeks tükiks. Eemalda spargli päris alumine, puitunud osa. Lõika vars kuni tipuosani paari mm paksusteks seibideks. Tipud lõika keskelt pooleks. 
Kuumuta pannil oliiviõlis karulaugu lehti 30 sekundit, kuni nad on "kokku kukkunud". Tõsta kõrvale. Samal pannil kuumuta sparglitükke õrnalt segades 1 minut.
Määri 2 ramekini vormi seest võiga. Raputa põhja veidi soola ja musta pipart. Jaga karulauk vormidesse. Võid vajutada äärte vastu, siis jääb põhi tühjaks spargliseibikeste jaoks. Tõstagi need nüüd sinnasamasse. Löö sparglitükkide peale lahti mõlemasse vormi 1 muna. Munakollase kõrvale säti pooleks lõigatud sparglitipud. Tõsta munadele 1 sl 35%-list koort.
Aseta ramekinid sügavamasse ahjuvormi. Vala ahjuvormi nii palju kuuma (!) vett, et see ulatuks poole ramekini kõrguseni. Tõsta ahjuvorm ahjurestile ja küpseta 10-12 minutit. Aeg oleneb sellest, kui pehmet muna tahad. Arvestada tuleks ka sellega, et ramekinid on ahjust välja tõstes kuumad ja muna küpseb neis edasi. Kui tahad, et munavalge oleks kalgendunud ja kollane vedel (mulle meeldib just nii), siis piisab 10 minutist. Natuke on see katsetamise asi, aga peale paari munaküpsetamist tead juba täpselt minutipealt, palju aega kulub.
Tõsta ramekinid kohe kuumast veest välja. Maitsesta veel soolaga kui tarvis ja jahvata peale värsket musta pipart. Raputa kõige peale veel mõned murulaugutükikesed. Söö kohe hästi kuumalt koos röstsaiaga, mida võib vedela munakollase sisse kasta.

Mu viimase nädala blogimise tempo võib jätta küll üsna maniakaalse mulje. Muretsemiseks pole põhjust, kompenseerisin oma vahepealset vaikioldud aega lihtsalt:) 
Luban, et olen vähemalt esmaspäevani vait kui sukk ja soovin väga mõnusat naudinguterohket nädalavahetust kõigile!

3 kommentaari:

Juc ütles ...

Tuleb väga tuttav ette! :) Eelmisel sparglihooajal sai pea sama asja valmistatud suures spargliõhinas, aga lisasin ka suitsulõhet! Jube maitsev ja mulle väga meeldib selline viis mune en cocotte küpsetada, olgu see lisand sealjuures siis millinetahes. Sügisel nt metsaseentega!

Mari-Liis ütles ...

Vaatasin su postitust Juc nüüd, sarnasusi on tõesti ja mitte vähe! :) Väga mõnusad on need kokottmunad tõesti! Tahaks veel proovida mürklite või kurrelitega, aga pole kumbasidki sel kevadel veel kohanud paraku:(

Tuuli ütles ...

See lihtne ilu ja ilus lihtsus on muljetavaldav. Toimivad kooslused on omaette religiooni väärt ja spargel munaga paigutub täpselt sinna kategooriasse. Juci pakutud lõhelisand on kindlasti ka vaid täiuslikkust lisav.