15. juuli 2012

Kihiline beseekook kohupiimakreemi ja suvemarjadega

kihiline beseekook kohupiimakreemi ja suvemarjadega/meringue, curd cheese cream and summer berries in layered cake

Tegelikult oli plaan teha Pavlova kooki. Aga mikser otsustas olulisel hetkel hakata jonnima ja keeldus munavalgeid korralikult kõvaks vahuks vahustamast. Noh, teate ju küll, et kui kausi tagurpidi pähe paned, siis... Igaljuhul, kõik mis siis juhtuda ei tohiks, oleks sedasama munavalgevahukaussi pea kohal kummuli keerates juhtunud. Süvendiga koogipõhjaks seda õnnetut beseed vormida ei andnud. Ja nii tegingi hoopis kaks beseeketast ja küpsetasin need ahjus kaheks koogipõhjaks. Väga hästi õnnestus kõik! Ausalt öeldes, sellist kihilist beseekooki on isegi lihtsam lõigata ja serveerida kui tavalist Pavlovat, mis kipub taldrikul vormituks vajuma. Aga maitse on täpselt sama mis Pavloval. Eriti hea kusjuures oli järgmisel hommikul külmkapis seisnud koogilõik (tüüpiliste eestlaste kombe kohaselt saab ju kõigil just siis, kui viimane tükk taldrikul, isu järsku otsa), mis oli seistes veidi kokku vajunud. Besee oli kreemi küll sisse imanud, aga siiski moodustas veel mõnusa rabeda kihi.
Loomulikult ei pea ma nüüd selle õnneliku õnnetuse pärast ennast kihilise beseekoogi leiutajaks:) Seda on ju tehtud ikka, siin blogiski on juba varasemast üks: külmutatud vaarika-beseetort. Aga varem olen põhjad teinud ilma Pavlova juurde kuuluvate veiniäädika ja tärkliseta. Aga need tegid besee tegelikult hästi mõnusaks, tihkemaks ja mitte nii "õhku täis".
Igaljuhul, selle pika targutuse lõpuks ütlen lihtsalt, et kui tahate midagi kerget, õhulist, suvist ja samas tänu kohupiimakreemile ja värsketele suvemarjadele kodust, proovige kook ära. Mina igaljuhul olen vaimustuses ja juba korduski tehtud.

Beseepõhjad:

2 munavalget
näpuotsaga soola
100 g suhkrut
1 tl vanilliekstrakti või -pastat
0,5 tl valge veini äädikat
0,5 tl maisitärklist

Kreem:

200 ml 35%-list koort
200 g kohupiima (mul oli Tere 5%-line)
1-2 sl suhkrut

Lisaks marju: vaarikaid, põldmarju, mustikaid, punaseid ja musti sõstraid, metsmaasikaid. Kõiki koos või neid, mis käepärast.

Põhjade jaoks vahusta munavalgeid näpuotsatäie soolaga, kuni saad pehme lumivalge vahu. Lisa 1/3 suhkrust ja jätka vahustamist. Iga paari-kolme minuti tagant lisa veel kolmandiku kaupa suhkrut. Vahusta munavalgeid niikaua, kuni vaht on kõva ja läikiv. (Jah, ma kirjutasin enne, et päris kõva see vaht mul polnud, aga see tõik kuulub lihtsalt selle koogikese sünniloo juurde ja tegelikult võiks munavalgevaht ikka korralik ja tugev olla, siis on besee õnnestumine garanteeritud.)
Joonista küpsetuspaberile kaks u 20 cm diameetriga ringi ja jaota nendele munavalgevaht. Kuumuta ahi 130 kraadini. Kui oled besee ahju tõstnud, langeta kohe kuumus 110-le. Küpseta 1 tund. Keera ahi kinni ja lase beseedel kinnise ukse taga olla veel pool tundi. Ava ahju uks ja lase beseedel ahjus täielikult jahtuda. Korralikult jahtunud ja kuivanud beseepõhjad libisevad ise küpsetuspaberilt maha.

Kreemiks vahusta koor 1 sl suhkruga tugevapoolseks vahuks. Sega kohupiimaga. Maitse ja kui tundub, et võiks magusam olla, lisa veel suhkrut. Arvestada võiks, et besee on hästi magus, seega kreemi suhkrukogus võib vabalt jääda tagasihoidlikuks.

Lao kook kokku: kõige alla üks beseepõhi, sellele pool kreemikogusest. Siis teine beseepõhi ja ülejäänud kreem. Kõige peale lao marjad.

kihiline beseekook kohupiimakreemi ja suvemarjadega/meringue, curd cheese cream and summer berries in layered cake

10 kommentaari:

Unknown ütles ...

Ma olen proovinud beseed mitmeid kordi teha. Tahaks sellist tugevad beseed nagu poes on, aga mul tuleb selline nätske. Milles võib asi olla? Muidu olen teinud täpselt sama retsepti järgi nagu eelnevas retseptis.

Mari-Liis ütles ...

No kui sa sellist täitsa krõbedat tahad, siis tee ainult suhkrust ja munavalgest nii, nagu siin viidatud külmutatud vaarika-beseekoogi puhul.

Unknown ütles ...

Ehk siis äädikas, tärklis ja vaniljeekstrakt annavadki selle pehmuse? Suur tänu soovituse eest, proovin kohe täna järgi. :)

Mari-Liis ütles ...

Vanilje on lihtsalt maitseaine, sellest ei muutu besee struktuur. Aga proovi jah ilma tärklise ja äädikata!

Unknown ütles ...

Suur tänu soovituse eest, eile siis proovisin. Ja tuli ideaalne välja :)

Mari-Liis ütles ...

Seda on küll hea meel kuulda! Mõnikord on lihtsalt väikest vestlust ja katsetamist tarvis, et asi õnnestuks:)

Katrin ütles ...

Tere,
kas 2st mudavalgest saab 2 põhja? või see on ühe põhja retsept?

Mari-Liis Ilover ütles ...

Tere, kahest munavalgest kaks õhukest beseepõhja. Head küpsetamist:)

Anonüümne ütles ...

Tere
Mul just selline küsimus. Beseepõhjad ostsin poest, kuidas neid pehmeks saada nii, et tort ei vajuks kokku?

Mari-Liis Ilover ütles ...

Tere! Aga ta ei peaks üldsegi kokku vajuma, ükskõik kas kasutad poe beseepõhjasid või isetehtuid. Iseküpsetatud põhjad on ju samamoodi kõvad nagu poe omad.
Põhjad, nii poe- kui kodutehtud, pehmenevad külmkapis kreemi all seistes küll, nii et järgmisel päeval on kook pehmem kui just valmistatult. Aga jah, kokkuvajumist ei peaks küll olema.