12. detsember 2012

Safranisaiad

safranisaiad/saffron buns

Kalendri väitel on 13. detsembril luutsinapäev. Ega tegelikult seda ju Eestis suurt ei tähistata, aga safranisaiad on nii head, et nende tegemiseks on see pisike märge kalendris igati hea ettekääne;)
Aga Põhjamaades, Eesti rannarootsi aladel ja ka Itaalias on luutsinapäev täitsa tähtis päev.  Teate ju küll neid rongkäike, mille ees kõnnib valges kleidis tütarlaps Lucia, peas küünaldega ehitud kroon. Ja siis veel koristatakse ja kaunistatakse peatselt saabuvate jõulude puhul kodu. Ehh, peaks ka ette võtma...
Aga kõigepealt tuleb teha tuba saialõhnaliseks!

Safranisaiad
20 saiakest

300 ml piima
25 g presspärmi
0,5 g safranipulbrit
1 muna
0,5 tl soola
50 g suhkrut
500 g jahu
100 g pehmet võid
Määrimiseks:
muna
Kaunistuseks
rosinaid

Lahusta pärm koos safraniga toasoojas piimas. Lisa lahtiklopitud muna, sool, suhkur ja jahu ning sõtku tainaks. Sõtkumise lõpupoole lisa pehme või. Lase tainal soojas kohas kaetult kerkida 1 tund.
Vormi kerkinud tainast 1 cm läbimõõduga 20 cm pikkused kangid. Neist vormi ühe- või erikujulisi saiu. Kaunista rosinatega. Lase saiadel plaadil rätiku all 30 minutit kerkida. Määri munaga, küpseta 220kraadises ahjus 10–15 minutit.

safranisaiad/saffron buns

3 kommentaari:

Liisu ütles ...

Töötan Norras lasteaias ja meil oli täna ikka korralik pidupäev. Suuremad lapsed olid valgetes kleitides, esimesel neiul oli küünaldega kroon ja kõik laulsid ja jalutasid rühmadest läbi. Korvis olid meie "Lucial" need samad saiad, mis on väga head kuuma tee kõrvale.

jyri9998 ütles ...

Kas see tainas kuidagi vedel ei tule? Ja mis ma retseptis ettenähtud jahuga peale hakkan?
Mul kõik asjad valmis, isegi jahu, aga veidi kõhklusi on ikkagi...
Huviline

Mari-Liis ütles ...

:D tänan selle kelmika märkuse eest. Kirjutasin jahu tegevuskäiku ka nüüd sisse.