4. aprill 2013

Lambamaks, sibul, peekon ja salvei. Harmooniline kvartett.

lambamaks peekoni, sibulate ja salveiga />

Vot see on minu pannitäis! Selge, puhas, arusaadav toit. Tean suurema osa ainete päritolu ja see on küll mitte taotluslikult, aga siiski südamelähedaselt kodumaine: lambamaks Sadama turu kaudu Saaremaalt, sibulad Tuuli kaudu Peipsi äärest, salvei sügavkülmast, suvel minu enda peenrast korjatud ja karpidesse laotud (poe ürdiriiulil on ka viimasel ajal salvei kenasti esindatud olnud). Peekoni kohta midagi muud ekstra toredat öelda pole, kui et pakend väitis, et Eesti seast on ta tehtud.
Retsept on mõeldud tegelikult lugemiseks ilma kogusteta, nende täpne järgimine ei ole roa õnnestumiseks kuigi oluline. Tähtis on, et nad kõik oleksid olemas. Kui seda postitust lugedes keegi tunneb, et see toit võiks tallegi meele järgi olla, siis tuleb lihtsalt hankida lambamaksa, peekonit, sibulat ja salveid ja see kõik võis ära praadida. Kogu lugu! Hääduse ja ilu võti on selles, et kõik komponendid kõlavad kokku täiuslikult.

4 sibulat
1 sl pruuni roosuhkrut
110 g toorsuitsupeekonit
peotäis salveilehti
700 g lambamaksa
võid praadimiseks
soola, pipart
piima maksa leotamiseks

Tõsta terve maks kaussi piima sisse ja leota külmkapis tund aega. Pese, kuivata ja lõika võimalikult ühesuurusteks tükkideks.
Puhasta sibul ja viiluta rõngasteks või poolrõngasteks. Sulata pannil u 1 sl võid. Prae sibulat nii, et kuumus korralikult läbi käiks. Lisa suhkur, sega ja prae veel, kuni suhkur on sulanud ja sibul kuldpruun.  See nüüd ei ole see koht, kus tuleks hirmsasti jälgida, et sibul jumala eest ei pruunistuks. Vastupidi, võib jumet saada küll, õieti võiks selle sibula kohe korralikult ära praadida. Niimoodi nagu vanaema praadis kooreklopsi jaoks, ma mäletan siiani seda puupliidil särisevalt malmpannilt tulevat sibulapraadimise lõhna täiesti selgelt. Tõsta praetud sibulad pannilt ootele. 
Tõsta pannile peekon ja prae sellelsamal pannil krõbedaks. Panni ei ole vaja vahepeal puhastada. Tõsta peekon sibulate seltsi tähetundi ootama.
Nüüd mu lemmikosa. Viska kuumale pannile, kus on peekonirasva- ja võisegu, peotäis salveilehti. Prae, või tegelikult, friteeri need krõbedaks. Ja jälle muu kraami juurde ootele.
Prae maksatükid sealsamas, nüüd juba sibulast, peekonist ja salveist maitset saanud rasvas pruuniks. Kuumus peaks olema korralik ja praadida tuleks võimalikult lühikest aega, et õrnast maksast ei saaks vintske saapatald. Oluline on pealt kiiresti pruunistada. Ja siis paari minuti pärast võib üht tükki seest piiluda. Kui liha pole seest enam päris punane, vaid kergelt roosa on just paras hetk lisada pannile eelnevalt läbipraetud sibul ja peekon ja lase koos maksaga kuumaks. Peale puista salveilehed. Sööööömaaaa!

Veinisoovitus ka. Veinitootja Baron Philippe de Rothschchild teeb ilusat Réserve Mouton Cadet Médoc veini. Nagu mitmed teisedki Bordeaux' punaveinid, on seegi jook segu kolmest viinamarjasordist: Caberbet Sauvignon, Merlot ja Cabernet Franc. Pehme ja täidlane, hea mahlakusega vein on maksa kaaslaseks justkui loodud. Katsetusteks ja mekkimiseks jagas veini Dunker.

4 kommentaari:

ilse ütles ...

Suu hakkas vett jooksma:) Jätan meelde, salvei on märksõna !

Pille ütles ...

Mul hakkas ka suu vett jooksma :) Ma olen küll lambamaksa valmistamises vana kala juba, aga sellist kooslust pole proovinud!

Anonüümne ütles ...

Imeline pannitäis sai. Aitäh jagamast!

Mari-Liis ütles ...

Rõõm näha ja kuulda kõigist maksasõpradest:)