28. aprill 2013

Valgehallitusjuust mesise rabarberiga

DSC_6745.jpg

Kui paljud desserdid on minu jaoks liiga läilad, et sealt üldse mingeid muid maitseid peale palja magususe eristada, siis sellisest söömaaja finišist, mis koosneb tükist heast juustust ja sellega sobivast magu-hapust lisandist, ei suuda ma küll kunagi loobuda. Soe kreemjas valgehallitusjuust ja külm meest magusust saanud rabarber harmoneeruvad imeliselt hästi! Väga sobilik külalistele magustoiduks serveerida, sest valmistamine ja serveerimine on imelihtne ja sa ei pea selle pakkumiseks kuigi kauaks kööki vangistuma. Rabarberilisandi võib kasvõi mitu päeva ette teha ja külmkappi õiget hetke ootama jätta.
Juustuna sobib hästi kasutada Briet või Camembert'i. Camembert on veidi tugevama maitsega kui Brie. Mõlemaid saab osta nii väikeste pakitud ketastena või suurte keradena. Juustulettidest saab paluda endale lõigata suurest kettast just paraja suurusega sektori. Stockmanni juustuletis on üks imeline kreemjas ja peene maitsega Camembert, küll üsna krõbeda hinnaga, aga kuna tegu on nii rammusa ja tugevamaitselise asjaga, siis ega seda palju ei jaksagi süüa ja maitsenaudingu saab juba üsna pisikesest tükist. Ka meie oma Breti Brie on väga mõnus, olen seda ka samasuguse magustoidu tegemiseks (tookord küll murakamoosiga, nämm!) kasutanud.

juust ja rabarber

Valgehallitusjuust mesise rabarberiga
Jagub neljale

200 rabarbereid
0,5 dl vett
u 4 sl mett
u 200 g valgehallitusjuustu (Camembert või Brie)

Rabarber:
Tükelda rabarberid veinikorgi pikkusteks juppideks. (See, et retsepte on kombeks kirjutada käskivas  kõneviisis ei tähenda, et sa ei võiks tegelikult oma rabarbereid lõigata täpselt sellisteks nagu soovid.)
Koorida pole tarvis, noorte rabarberite koor on õrn ja ilus roosa värv tuleb pealekauba. Aga paksemad varred võiks lõigata pikkupidi õhemaks, väga peenikesed võivad jääda nii kuidas nad on.
Tõsta kastrulisse vesi ja rabarberitükid, kuumuta keemiseni. Esialgu võib tunduda, et vedelikku on vähe, aga rabarberist eraldub piisavalt mahla ja mesi on ka vedel. 
Kui rabarberid on kuumad, lisa mesi ja lase 5 minutit keeda. Rabarberid peaksid parasjagu nii palju pehmenema, et pole enam krõmps-kõvad, aga tükid säilitavad kuju. Maitse ja kui tunned , et võiks magusam olla, lisa mett. Tõsta kuumuselt ära. Lase jahtuda.

Juust:
Tõsta juust küpsetuspaberile ja kuumuta 180 kraadises ahjus umbes 8 minutit, kuni sisu hakkab sulama, aga ei ole veel päris vedel. Kui kasutad väikest juustukera, näed, et see tõmbab "kaane" kergelt kummi.
Tõsta juust ahjust välja, lase hetk taheneda ja lõika portsjoniteks. Väikese juustuketta saad lõigata neljaks sektoriks, kui kuumutasid suurest juustukerast lõigatud sektorit, lõika see viiludeks. 
Paku sooja juustu külma rabarberiga.

kook-3

4 kommentaari:

Piret ütles ...

Oh, see on imehea! Peale kevadpidu olen juba paar raksu teinud ja juba tahaks veel. Tänud!

Tuuli ütles ...

Imeliselt maitsev kooslus!

Els ütles ...

Nii ilus värv, et tundub, nagu sellist värvi peaks ainult kunstlike värvidega saama. Kaunis ja kindlasti ka väga maitsev, varsti proovin järele :)

H ütles ...

Tegin ja teen veel .. ja veel :) Väga-väga hea!