22. mai 2013

Spargli ja peekoniga frittata

asparagus and bacon frittata

Kui sparglit on saanud juba mõnda aega nautida, lastes tal ainukese või peamise komponendina taldrikul särada, lisandiks vaid Hollandi kaste või pošeeritud muna, võib hakata teda vaikselt poetama ka juba muudesse toitudesse. Esimesest kättesaadud sparglist ma muidugi frittatat ei küpsetaks, see tunduks lausa tema kuningliku kõrguse solvamisena, aga nüüd, sparglihooaja tipul, võib minu meelest vabalt katsetada ka muudmoodi. Eriti, kui tegu munaroaga, kuhu spargel sobib kui valatult.
Frittata on siis põhimõtteliselt nagu omlett, aga mitte õhuke, vaid paks ja ahjus küpsetatud. Temasse võib suhtuda ka kui põhjata quiche'i. Alati käib frittatas ka mõni lisand (juust, liha, köögiviljad, ürdid vms) ja ta lõigatakse serveerimisel sektoriteks. Tegu on üsna toeka ja toitva roaga, mis koos värske salatiga sobib igati hästi kergeks lõunaks või õhtueineks.

Spargli ja peekoniga frittata

6 muna
100 ml 10%-list koort
9 õhukest toorsuitsupeekoni lõiku
1 sl võid
12 sparglivart
soola
musta pipart

Löö munad vispliga lahti, lisa koor ja sega läbi. Maitsesta vähekese soolaga.
Prae peekon pannil krõbedaks. Tõsta köögipaberile nõrguma. Vala pannilt ära praadimisel välja sulanud rasv, jättes pannile alles umbes 1 supilusika jagu. 
Pese sparglid. Murra altpoolt ära puitunud varreosa (kui seda üldse on, siis paari sentimeetrine tükk varre altosast, sõrmedega tunneb), need puitunud jupikesed viska ära. Lõika sparglitelt tipp, allesjäänud varreosa lõika umbes poole sentimeetri paksusteks viiludeks. Viilutatud varred lisa muna-kooresegule, tipud tõsta peekoni juurde ootele. 
Tõsta pann uuesti tulele. Lisa pannil olevale peekonirasvale või. Vala pannile muna-kooresegu koos spargli varretükkidega. Laota spargli tipud ja peekon munasegule.
Klassikaline frittata küpsetamine käib nii: küpseta esialgu pliidil keskmisel kuumusel, kuni munasegu on altpoolt ja äärtest hüübinud, keskelt ja pealt veel vedel. Tõsta pann 220 kraadini soojenenud ahju, võimalusel kasuta ülaltkuumust. Küpseta 10 minutit, kuni munasegu on läbi küpsenud ja roog pealt kuldne.
Mina küpsetasin algusest lõpuni ahjus. Ja olles frittatasid teinudd nii ja naa, siis käsi südamele, mingit vahet lõpptulemuses tegelikult ei ole. Ühesõnaga, kui ei viitsi pliidi ja ahjuga jännata, siis tõsta munaseguga pann lihtsalt ahju ja küpseta 180 kraadi juures umbes 20 minutit, kuni muna on hüübinud ja frittata kuldne. Jahvata peale veskist pipart.
Kõrvale sobib hästi värske kevadine salat. Rohelistest krõmpsuvatest lehtedest, hernevõrsetest ja redisest näiteks:). 

Kommentaare ei ole: