26. juuni 2013

Õunamahlamarinaadis seašašlõkk

DSC_0370.jpg

Praeguseks ajaks on ühe õige eestlase grill saanud vatti varakevade esimestest soojematest ilmadest saadik. Tühja sest lumest esialgu, päikest oli ju korraks niipalju, et nina sai salli vahelt välja pista ja külma käes kekseldes oma toit õues ära küpsetada, et siis toasoojas esimest suvemaitset nautida. Nüüdseks, kui suvi on juba peaaegu poole peal, on meie grillilt läbi käinud kõikvõimalikke ja -võimatuid toite. Sest grillida, nagu öeldakse, võib ju kõike ja seda kõike tahakski suve jooksul ära katsetada ja maitsta.
Aga erilisemate katsetuste järel on isu jälle millegi lihtsama järgi. Ja tegelikult, tuleb tunnistada, üks parimaid asju, mis grillilt tulla saab, ongi lihtne vardas küpsetatud liha. Šašlõkk. Tavapäraselt oleme šašlõkki teinud sel moel, aga ka õunamahlas marineeritud liha jääb väga-väga maitsev. Pehme, mahlane ja mahedamaitseline. Parim on muidugi kasutada kodust õunamahla, selle puudumisel ajab asja ära ka poemahl. Kindlasti ei peaks kasutama suhkruga magustatud ja veega lahjendatud õunajooki, vaid ikka 100% mahla. 

Õunamahlamarinaadis seašašlõkk

1 kg seakaelakarbonaadi
4 sibulat
Marinaad:
250 ml õunamahla
3-4 sl päevalilleõli
1,5 sl soola
julgelt musta pipart

Lõika lihatükk umbes 1,5 cm paksusteks viiludeks. Need omakorda tükkideks, nii et lihatükid jäävad umbes 6 x 6 cm. Tavaliselt tulebki paras suurus, kui viilud lõigata lihtsalt keskelt pooleks. Šašlõkitükid peaksid olema pigem lapikud tükid kui kuubikud.
Sibul lõika ratasteks.
Sega kõik marinaadiained omavahel, vala lihale ja sibulatele. Sega läbi, kätega on seda kõige parem teha. Jäta külmkappi 8-12 tunniks maitsestuma. Sega vahepeal kord-paar.

DSC_0351.jpg

Kui küpsetamise aeg on kätte jõudnud, aja liha vardasse ja grilli. Sõltuvalt tükkide suurusest tuleks nad vardasse ajada nii, et varras läheb lihast läbi kahest kohast- siis ei jää tükid rippuma ega kõrbema, vaid hoiavad ennast kenasti varda ümber ja küpsevad ühtlaselt.
Meie küpsetame sealihašašlõkki gaasigrillil madalal kuumusel vahepeal vardaid keerates kokku 20-30 minutit. See aeg on piisav, et liha saaks pealt ilusa jume ja oleks seest just parajasti küps ja mahlane.
Šašlõki parimad kaaslased on värske salat, lavašš ja adžika.

šašlõkk

Õunamahlas marineeritud šašlõkki on teinud ka

Kommentaare ei ole: