21. juuli 2013

Heeringasalat peedi ja päevalilleõliga

heeringasalat-2


Selle salati võlu ja erilisuse saladus peitub päevalilleõlis. Rafineerimata päevalilleõlis. Poslamaslas, noh! Üks meie pere liikmeist, kel tuleb sageli idanaabreid väisata, ülistab juba pikemat aega heeringa ja päevalilleõli kooslust ja räägib lugusid sellest, millise imelise maitse annab kvaliteetne päevalilleõli nii mõnelegi teisele roale. 
Mäletades veel liigagi hästi lapsepõlves köögikapi nurgas seisnud häguse ollusega (see oli ikka vägagi rafineerimata) täidetud poslamaslapudelit ja peale selles praadimist tunde, et mitte öelda päevi püsivat odööri, suhtusin rafineerimata päevalilleõli kasutamisse oma köögis kerge skepsisega. Nüüd aga leiab poest vägagi häid rafineerimata päevalilleõlisid ja see julgustas mind paljukiidetud heeringa-päevalilleõli kooslust katsetama. Ja kuldkollane tugevamaitseline ja iseloomukas õli andis salatile tõepoolest suurepärase maitse. Koduse ja maitsemeeltest sellesama lapsepõlve praadimislõhnaga seostuva, samas peene ja erilise. 
Heeringas, mida selles salatis kasutada, peks olema võimalikult naturaalne, st mitte õlis, marineeritud ega maitsestatud. Parim on kalaletist ostetud lahtine heeringas, aga mugav on kasutada ka Vici valmispakendit, nimeks Traditsiooniline.
Peet peaks praegu olema kindlasti värske, suvine. Kui on parasjagu olemas pisikesi keedetud värskeid kartuleid, võid neidki poolitatult salatile lisada, sobib suurepäraselt! Siis on tegu juba justnagu suvise kasukaga, ikka kasuka-nimelist salatit pean silmas.

Heeringasalat peedi ja päevalilleõliga

180 g soolaheeringafileed (naturaalne, mitte marineeritud)
1 keskmine  peet
1 muna
1 punane sibul
1 viil rukkileiba
peotäis salatilehti
rafineerimata päevalilleõli
punase veini äädikat (tavalist vedelat, mitte balsamicot)
tilli
soola

Pese peet ja keeda. Praegused värsked peedid saavad parajalt pehmeks 20-30 minutiga. Lase täielikult jahtuda.
Tõsta heeringafileed vaagnale. Nirista peale päevalilleõli, nii et kalad oleksid sellega õhukese kihina kaetud. Lase seista seni, kuni valmistad ette muu.
Keeda munad. Keeda nii kõvaks kui soovid, aga siia salatisse sobib, kui kollane on vedelam. Võib ka pošeerida. Jäta munad ootele.
Lõika leivaviil kuubikuteks ja rösti need pannil väheses päevalilleõlis. Tõsta köögipaberile nõrguma ja jahtuma.
Viiluta sibul.
Aseta puhtad salatilehed taldrikute põhja.
Koori peet. Viiluta (näiteks juustunoa abil) imeõhukesteks viiludeks. Tõsta need kaussi ja maitsesta soola, pipra ja mõne tilga punase veini äädikaga. Tõsta peediviilud salatilehtedele.
Tõsta taldrikutesse ka tükeldatud heeringas, sibul ja leivakuubikud. 
Lisa maitseks ja ilu pärast tilli, nirista peale õige veidi päevalilleõli.

heeringasalat


heeringasalat-3

Kommentaare ei ole: