7. august 2013

Pasta grillitud köögiviljadega

pasta w grilled vegetables-6

Augusti alguseks on mais suure hurraaga alanud (liha)grillimismaania võtnud veidi tagasihoidlikumad mõõtmed. Šašlõkk ja grillvorstid ei paku tegelikult enam üldse mingit pinget. Käes on kõige külluslikum ja värvilisem köögiviljaaeg. Kõik need kaunid tomatid, kurgid, suvikõrvitsad, sibulad, küüslaugud, kapsast-kartulist-porgandist rääkimata on nii maitset täis, et lihasöömine ununeb sootuks. Ega see aeg ka tulemata jää, kui tahad mõnusas soojas toas istuda ja pikalt ahjus küpsenud, muredast lihast pungil pajarooga süüa, väljas ulumas külm tormituul ja aknad täis vihmapisaraid....
Ei-ei, veel ei taha sellele mõelda! Õues süüa valmistada ja tehtut nautida võiks ikkagi nii kaua, kui ilm vähegi kannatab. 
Üks meie kasutatumaid abimehi grillimisel on sel suvel olnud ja jätkuvalt on Emile Henry must savist grillimisalus. Algselt on ta mõeldud küll kala grillimiseks ja seda on ta saanud ka teha. Aga täpselt samahästi sobib alus ka muude õrnemat kohtlemist vajavate ainete grillil küpsetamiseks, nagu näiteks krevetid või köögiviljad. Savialus jaotab kuumust ühtlaselt ja niimoodi ei kõrbe õrn materjal ära, samas saab ta siiski grillil küpsedes juurde mõnusa suitsumaitse. Ja kanafilee, mis otse grillrestile asetatult võib kergesti kuivada ja üle küpseda, jääb sellel alusel täiuslikult mahlane. Nii on kannatada saanud minu veidi üleolev suhtumine kanafileesse kui mõttetusse lihatükki, tuleb välja, et õigesti küpsetades võib see võib olla täitsa hea! :) 
Grillimisalusel õnnestub hästi ka pastategu. Pasta tuleb küll eraldi keeta, aga kõik muu, alates köögiviljade küpsetamisest kuni serveerimiseni käib sellelsamal ühel alusel. 

köögiviljad

Pasta grillitud köögiviljadega

1 väike suvikõrvits
2 tomatit
2 küüslauguküünt
1 sibul
tüümiani- ja rosmariinioksi
oliiviõli
250 g spagette
parmesani
basiilikulehti
soola, pipart

Viiluta suvikõrvits, tükelda tomatid sektoriteks. Viiluta küüslauguküüned, tükelda sibul. Lao kõik köögiviljad enam-vähem ühe kihina grillalusele. Köögiviljade maht küpsedes kahaneb, seega pole hullu, kui alul veidi üksteise otsas on. Piserda peale oliiviõli. Sellistel puhkudel on mugav toimetada pritspudeliga. Raputa veidi soola ka ja säti sekka mõned värsked tüümiani- ja rosmariinioksakesed. 

pasta w grilled vegetables

pasta w grilled vegetables-2

Ja nüüd grillima! Grillimise täpset aega on raske öelda, see sõltub kuumusest ja sellest, millist grilli kasutatakse. Küpsetasin gaasigrillil keskmisel tulel 10 minutit ühelt poolt, siis keerasin köögiviljad tangidega ümber ja teiselt poolt ka veel 10 minutit. 

pasta w grilled vegetables-3

Sel ajal, kui köögiviljad grillil küpsevad, lipsa kööki ja keeda pasta. Keeduajaks arvesta paar minutit vähem, kui pakendil kirjas, sest kuumale grillalusele tõstes küpseb ta veel veidi. Ja tähelepanu: kurnamisel jäta alles umbes 1 detsiliitri jagu pasta keeduvett.
Kui köögiviljad küpsed, vala neile sinnasamasse grillalusele pastakeeduvesi ja sega õrnalt läbi. Katsu segades saad kätte grillimisel aluse külge jäänud köögiviljatükid ja tomatitest väljanõrgunud mahl, mis on grillaluse põhjal karamelliseks nesteks kontsentreerunud. Vala alusele köögiviljade juurde pasta, sega kahe lusika abil köögiviljadega läbi. Raputa peale veel riivitud või laastudeks tõmmatud parmesani ja basiilikulehti. Paar keerdu musta pipart ka.
Lauale võib tõsta toit sellesama alusega, kus pastat valmistasid. Igaüks saab siis endale sobiva portsu tõsta.

pasta w grilled vegetables-5

Emile Henry grillimisalust, punast või musta nagu minul, saab osta Home Decori veebipoest. Hetkel on saadaval ta soodsa teise kategooria hinnaga (NB! Emile Henry puhul ei tähenda see, et toodetel midagi viga oleks, lihtsalt glasuuris on kusagil mullike või värv on mõnes kohas veidi ebaühtlane, ühesõnaga pisikesed kosmeetilised vead). 50% protsenti soodustust kõlab ju päris hästi. Ja kui e-poest väljudes sisestad voucheri koogi "siitnurgast", saad lisaks veel 15% hinnast alla. 

pasta w grilled vegetables-4

Postitus valmis koostöös Home Decoriga

1 kommentaar:

Sandra ütles ...

Tõeliselt isuäratav! :)