14. detsember 2013

Jõuluhõnguline tarte tatin: piparkoogitaina, apelsini ja pohladega

Ma ei ole olnud väga suur koogisõber (ei ole olnud jah, aga tuleb tunnistada, et asjad on hakanud paremuse suunas liikuma), aga tarte tatin on see kook, mida ma võin süüa alati . Palju. Pool kooki korraga. Õhuke krõbe põhi, mahlane ja hapukas kate ja muidugi see veniv, kleepjas, magus-magus karamell....Sügisel õuntega pahupidi kook, kevadel rabarbriga, suvel tomatiga - kõiki neid on korduvalt tehtud ja nauditud. 
Aga jõuluks? Kas on mingi kombo, millega võiks tarte tatini ka jõuluajal proovida? ON! Seesama siin. Ütlen kohe ära, et tegu ei ole padumagusa koogiga, sest pohlad ja apelsinid teadupärast on ju loomu poolest hapud. Aga see ongi asja võlu: hapukas-mõrkjas kate koos talle vastanduva magusa karamelliga, põhjaks vürtsikas piparkoogitainas - nii palju maitseid, nii tugev kooslus. Väga jõul.

tatin3


Jõuluhõnguline tarte tatin

250 g piparkoogitainast
1 dl suhkrut
50 g võid
1 väiksem apelsin
0,5 dl pohli (külmutatuid pole vaja sulatada)

Karamelli valmistamine ei ole keeruline, aga nõuab tähelepanu ja kannatlikkust. Vala suhkur ühtlase kihina vormi (või panni*) põhjale. Tõsta pliidile ja lülita sisse kuumus. Mitte päris maksimum, aga küllalt kõrge. Nüüd hakkab suhkur sulama. Kõige tähtsam on MITTE SEGADA, segades läheb suhkur tükki. Võid vormi käepidemetest hoides ja edasi-tagasi loksutades aeg-ajalt veidi suhkrut liigutada, et sulamist ühtlustada ja kiirendada. Kui suhkur on tumeda merevaigu värvi ja hakkab  kergelt mullitama, tõsta vorm pliidilt. Lisa või suuremate tükkidena ja sega ühtlaseks. Jah, nüüd võib lõpuks segada.
Viiluta apelsin õhukeselt. Säti apelsiniviilud karamellile nii, et nad oleksid võimalikult tihedalt üksteise kõrval, servad võivad üksteise peal olla. Äärtesse puista pohlad, need vajuvad enne küpsedes ja pärast pahupidi pöörates ilusti koogi külgedele. Enne taina pealepanemist peaks asi välja nägema umbes selline:

tatin1

Rulli  piparkoogitainas 3-5 mm paksuseks kettaks.  Lõika tainas vormist õige pisut, nii sentimeetri jagu suuremaks kettaks ja tõsta apelsinidele-pohladele. Suru ääred sissepoole. 

Küpseta kooki 180 kraadises ahjus 35 minutit. Küpsemise ajal võib karamell taina äärte vahelt veidi välja mullitada, see on täiesti ok. Ahi väljastab midagi sellist nagu järgneval fotol. Väljanägemine pole just vaimustav, eksole, aga ärgem unustagem, et kook on hetkel veel täiesti valepidi.

tatin2

Peale ahjust väljatõstmist lase koogil vormis 10 minutit seista ja taheneda. Tõsta serveerimistaldrik vormi peale. Pööra kogu kupatus kiire liigutusega pahupidi. Eemalda pealt vorm. Kook on valmis! 

tatin4

Kõige maitsvam on see tarte soojalt koos vanillijäätisega (mida mul pildistamise ajal ei olnud nagu juuresolevatelt piltidelt näha. Läksin küll poodi tooma, aga siis oli juba liiga pime pildistamiseks ja nii ongi pildid ilma jäätiseta, mis tegelikult on selle koogi juures üsnagi must). 
Kook on hea ka veel järgmisel päeval. Siis ei ole muidugi enam põhi nii krõbe kui kohe küpsetamisjärgselt, aga maitse on endiselt super.

tatin5
tatin6

*Kui spetsiaalset tarte tatin'i vormi ei ole, saab kenast hakkama ka panniga,  mis kannatab nii pliidil küpsetamist kui ahjukuumust. Selle retsepti kogused on  sobivad 21cm läbimõõduga vormile või samasuurele pannile.

Kommentaare ei ole: