22. veebruar 2014

Pannileib

pannileib

Saaremaalt pärit pannileiba küpsetati ammustel aegadel harilikult laupäevaõhtuti. Laupäev oli saunapäev ja seni kuni käidi saunas, küpses ahjus pannileib, millega siis puhaste ja rõõsadena maiustati. Tegelikult mingit maailma kõige õigemat pannileivaretsepti olemas ei ole, iga pere tegi ja teeb oma pannileiba isemoodi. Sageli kasutati pannileiva põhjaks reedese supiteo- või kastmejääke. Pannileiba saab teha samuti järelejäänud keedetud kartulitest või kartulipudrust. Pannileivast leiab põnevat lugemist ka Eesti vaimse kultuuripärandi veebilehelt.
Olen kuulnud saarlastest, kellel on pannileivast kerge üledoos. Need, kes on pidanud seda lapsest saadik iganädalaselt sööma, ei taha nad pannileivast täiskasvanuna kuuldagi. Ega mõista, mis tas üldse erilist on. Mina läbi ja lõhki mandriinimesena armastan pannileiba hullupööra ja tahaks teha saarlastele sügava kniksu selle geniaalse leiutise eest. Teen just sellist pannileiba - riivitud kartulist, suitsupeekonist (võib ka olla mingi muu rasvasem suitsuseliha-suitsupekk vms) ja sibulast - oma saarlasest ämma õpetussõnade järgi. Värskelt, just ahjust tulnuna, maitseb see lihtsalt taevalikult.


pannileibPannileib suitsupeekoni ja sibulaga


150 g suitsupekki või läbikasvanud suitsupeekonit
1 sibul
500 g (u 6 keskmist) kooritud kartulit
1 suur muna
2 sl odrajahu
1 tl soola

Tükelda peekon ja haki sibul. Prae need koos kergelt pannil läbi. Riivi
kartulid peenikese riiviga. Pigista riivmass käte vahel kuivemaks. Sega riivitud
kartuli hulka peekoni-sibulasegu, lahtiklopitud muna, odrajahu ja sool. Kata madala kandilise ahjuvormi või väiksema ahjuplaadi põhi küpsetuspaberiga ja tõsta tainas vormi. Vajuta lusikaga tihedamaks. Küpseta 180 kraadi juures umbes 30 minutit.
Serveeri hapukoorega, mis on maitsestatud värske hakitud tilli ja murulaugu ning sutsu soolaga.


Pannileiva tegemisest on olemas ka videoretsept, paar aastat tagasi sai Terevisioonis seda küpsetatud ja pikalt-laialt pannileivast räägitud. Videot saab vaadata, kui klikkad allolevale pildile:

  pannileib


1 kommentaar:

loan lending plc ütles ...

Olen Mavis Calos, esindaja Aiicco kindlustus plc, anname välja laenu individuaalsed erinevused usalduse ja au. anname laenu intressimääraga 2%. kui olete huvitatud võtke meiega ühendust selle ettevõtte e-post: (maviscalos_laen_laenamine@outlook.com) nüüd jätkata oma laenu üleminekudokumendi ok. kui teil on vaja laenu, et luua ettevõtte või kooli te olete väga teretulnud Aiicco kindlustus plc. Võite meiega ühendust võtta ka selle e-post: (amaah.credit.offer@gmail.com). saame üle kanda summa, mida taotletakse enne nädalas.