25. märts 2014

Muredad ja toitvad mandlivõideküpsised

Maapähklivõiga on paljud tuttavad, mandlivõid teatakse vähem. Mandlivõid saab tegelikult, nagu maapähklivõidki, ise ka valmistada, üks lihtne õpetus selleks asub siin. Mandlivõi on pehmema ja mitte nii spetsiifilise maitsega, kui maapähklivõi.
Katsetasin maapähklivõiküpsiste eeskujul küpsiste tegemist mandlivõist. Lõunal küpsetatud küpsistest oli varajaseks õhtuks karbis järgi vaid puru, lapsed olid kõik koos piimaga nahka pistnud! Küpsised on üsna rammusad ja ilmselt kulusid kõik neist saadud kalorid koolist ja lasteaiast saabunud tegelaste energiavajaduse taastamiseks. Naturaalseid ja häid puhtaid aineid jagub neis küpsistes enam kui küll, samas puudub tühi energia - organismi koormav nisujahu ja valge suhkur.
Küpsistes pole ka ühtki piimatoodet, seega peaksid kenasti sobima kõigile neile, kes soov või vajadus vältida gluteeni ja/või laktoosi.

mandlivõiküpsised

Panin postituse nimeks mandlivõiküpsiste asemel nimeks mandliVÕIDEküpsised, sest see purgike, mida küpsiste tegemiseks kasutasin, ei ole ainult paljaste mandlite jahvatamise teel saadud mass, vaid sinna oli tootja (mul oli Rapunzeli purk) poolt lisatud ka palmirasva, toor-roosuhkrut ning mandlijahu. Kui küpsiseid valmistada isetehtud mandlivõist, tuleks ilmselt tainasse lisada veidi nii rasvainet (palmi- või kookosrasva) kui mandlijahu, et küpsised kenasti koos püsiksid. Purgist võetud mandlivõide puhul seda vajadust pole. Mandlivõiet (müüakse ka mandlikreemi nime all) saab mahepoodidest. Samuti tasub neist otsida purustatud kakaoubasid ehk kakaonibse.
Mina ladusin mandlid kaunistuseks ja krõmpsuvaks lisandiks peale vaid osadele küpsistest, sest osa noori meil siin väga suured mandlisõbrad ei ole. Küll aga ei tehtud mingit numbrit sellest, et küpised ise peamiselt vaid mandlitest koosnevadki :)

Mandlivõideküpsised
17 tk.

250 g mandlivõiet ehk -kreemi
1 dl rafineerimata roosuhkrut
1 muna
näpuotsaga soola
2 sl purustatud kakaoube ehk kakaonibse
17 mandlit (soovi korral)

Hõõru mandlivõie, suhkur, muna ja sool lusikaga ühtlaseks kreemiks. Sega hulka kakaonibsid. Tõsta kahe teelusika abil törtsukesed küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Vormi need käte vahel pallikesteks. Jäta pallidele ahjuplaadil umbes 5 cm vahet, nad vajuvad küpsedes laiemaks. Vajuta kahvliga veidi lamedamaks, nii sentimeetri paksuseks. Soovi korral tõsta küpsise keskele mandel, suru see kergelt tainasse.
Küpseta 180 kraadi jures (pöördõhk) 10 minutit. Ära üle küpseta, siis muutuvad küpsised mõruks. Lase täielikult pannil jahtuda. Esialgu on nad pehmed, nagu tavaliselt vast ahjust tulnud küpsised ikka, aga jahtudes muutuvad kõvaks ja mõnusalt muredaks.

mandlivõiküpsised

Kommentaare ei ole: