6. aprill 2014

Astelpajujäätis. Vaid kahest komponendist!

astelpajujäätis

Nii on: siidise, säravalt oranži, parajalt hapukasmagusa ja omapärase kergelt mõrkja astelpajumekiga jäätise saab kasutades ainult kahte toorainet, astelpajumarju ja kondenspiima. 
Astelpajud kusjuures on jäätises toorelt, mitte keedetud püree või moosina, nagu tavaliselt tehakse. Ikka selleks, et kuumutamisel mitte hävitada kõike seda head ja paremat, mis neis marjades leidub. Astelpaju marjad on üks täiuslikumaid taimsete vitamiinide allikaid, väidab telegram.ee. Oranžid vitamiinipommid sisaldavad suurt kogust  C-vitamiini, vitamiine B1, B2, B6, B15, P, K ja E ning karotinoide, lisaks muid mineraalaineid. 
Et kasulikke aineid leidub lisaks viljalihale nii koortes ja seemnetes, purustasin marjad täiega, nii nagu nad on ega lasknud ka püreed läbi sõela. Kõik hea jäi jäätisesse sisse. Kondenspiim annab täpselt parasjagu kreemisust ja magusust, midagi enamat see jäätis tõepoolest ei vaja. Nii lihtne ja nii hea.

Astelpajujäätis

400 g astelpaju marju
400 g (1 purk) suhkruga kondenspiima

Vala marjad (külmutatuid ei pea eelnevalt üles sulatama) ja kondenspiim blenderisse. Purusta võimalikult siledaks püreeks. 
Vala püree jäätisemasinasse ja valmista jäätis.

astelpajujäätis

Jäätisemasinast võetud jäätist võid kohe limpsida või tõsta karbiga sügavkülma edasi tahenema. Meie sõime suurema osa jäätisest kohe ära, seepärast on pildi pealgi selline pehmem jäätis.
Millegipärast ei leidnud ma üles ka oma jäätisekulpi (no kelle mängudes seda nüüd küll tarvis läks), seega ei saanud jäätisekuulikesi niikuinii teha ja nii tõstsin jäätise pildistamise jaoks hoopis pestud kondenspiimapurki. Kusjuures sellesama purgiga võib vabalt jäätise ka sügavkülma panna, igati äge serveerimisnõu ju!
Kodune jäätis, millele pole lisatud mingeid emulgaatoreid ega stabilisaatoreid, kipub läbikülmunult hästi kõva olema seega võta jäätis sügavkülmast umbes 20 minutit enne söömist välja, siis saab ta veidi pehmeneda.

astelpajujäätis

astelpajujäätis

6 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Niisiis sai sellest minu esimene ise valmistatud jäätis :) Masinat meil ei ole, aga vaatamata selle kukkus hea välja. Boonuseks veel see, et sai "vana" kraami jälle ära kasutada, et uuele ja värskele vaba ruumi teha.
Vaid kaks komponenti ehk vähem on rohkem :)

Mari-Liis Ilover ütles ...

Seda on küll hea meel lugeda, et see retsept sai au olla esimeseks omavalmistatud jäätise retseptiks! Nii on: vähem on rohkem. Ja ma ei kujutagi ausalt öeldes ette, mida peaks sellesse jäätisesse siin veel lisama - niimoodi, vaid kondenspiimast ja astelpajudest tehtuna on ta ju suurepärane!

Raili ütles ...

Mismoodi ilma masinata sarnase tulemuse saab? Mina pole saanud, aga tahaks ka jus sellist tulemust.

Mari-Liis Ilover ütles ...

Ilma masinata tuleb külmuvat segu lihtsalt jäätumise ajal segada. Masin teeb ise selle töö ära, st samal ajal segab ja külmutab. Aga ilma masinata tehes sega jäätisesegu hästi korralikult läbi, vala karpi ja pista sügavkülma. Sega iga poole-kolmveerand tunni tagant, kokku 3 korda. Seejärel lase lõplikult külmuda.

Jannr ütles ...

Tere, kohutavalt super maitsev. Oleme täielikud fännid. Kas külmutatud pohlade või jõhvikatega võiks sama hea tulla?
Olen veelkord tänulik retsepti eest. Vaimustav!
Janne

Mari-Liis Ilover ütles ...

Tere, Janne! Suurimad tänud tagasisise eest, nii tore, et teile see jäätis meeldib :) Pohlad ja jõhvikad tunduvad mõlemad igati proovimist väärt! Olen jõhvikatest sorbetti teinud, mis oli küll superhea ja säravalt punane pealekauba. Usun, et kondenspiimaga on ka mõlemad hea kooslus.