2. mai 2014

Kevadine lambahautis

Kevad ja lambahautis ei ole sõnad, mis just väga sageli ühes lauses kõlavad. Loomupärasete paarikestena koos ikka kevad ja karulaugupesto, kevad ja oblikasupp, kevad ja mis-iganes-salat ja veel mitmed värskusest ja rohelusest pakatavad toidud, mis valmivad mõne minutiga.
Ja nüüd siis mina oma hautisega. Aga ta on kevadine! Esiteks seepärast, et on valmistatud õrnadest ja magusatest talleribidest ja talle on ju ikka kevadiste pühade aegu söödud. Teiseks teevad hautise kevadiseks värvilised porgandid ja hernekaunad, mis on vastukaaluks pehmemast pehmemale, kondi küljest iseenesest maha libisevale lihale krõmpsud ja värsked.
Noh,  ja last but not least, mu asendamatu Le Creuset pada on ka igati sobivat värvi kevadisteks hautisteks:).  Mis ei tähenda muidugi seda, et lammas mõnd muud värvi või hoopis keraamilises potis täpselt sama maitsvaks ei hauduks.
Maitsestamiseks pistsin potti päris palju erinevaid asju, aga need kõik on siin omal kohal ja täidavad igaüks oma ülesannet. Seller ja küüslauk maitsestamas leent, sidrun andmas hapet, suhkur seda tasakaalustamas. Kaneel andmas maitsele sügavust ja tšilli särtsu. Kadakamarjad ja rosmariin klapivad hästi omavahel, rääkimata sobivusest lambalihaga.
Minu talleribid on pärit Hiiumaalt (aitäh, Tiiu!). Lihana võib kasutada ka muid lambatükke, aga konti võiks ka olla, siis on leeme maitse sügavam ja kondi ümber olev liha on ju teadagi see kõige magusam.

kevadine lammas porgandite ja hernestega

Kevadine lambahautis

u 1,5 kg talleribisid (väiksemate tükkidena)
paar sl õli liha pruunistamiseks
1 sidrun
2 sellerivart
4-5 küüslauguküünt
1 sl kadakamarju
1 tl kaneeli
1 tl tšillihelbeid
rosmariini (3 u 10 cm pikkust värske rosmariini oksa või 1 tl kuivatatud rosmariini)
1 tl suhkrut
10 musta pipra tera
2 dl vett
4 porgandit
300-400 g suhkruherne kaunu
soola ja värskelt jahvatatud musta pipart

Kuumuta pannil õli. Pruunista selles ribid mõlemalt küljelt. Maitsesta soola ja pipraga. Tõsta ribid haudepotti. Poolita sidrun, pigista mahl lihale ja viska sinnasamasse potti ka tühjakspigistatud koorepoolikud.

lambapaja tegemine

Tükelda sellerivarred. Vajuta noa abil küüslauguküüned katki. Soovi korral võid väiksemaks hakkida ka, aga see pole maitse seisukohast kuigi oluline. Lisa selleritükid ja küüslauk potti.
Purusta kadakamarjad uhmris veidi katki. Kui uhmrit pole, haki kadakamarjad noaga robustseteks tükkideks, sest purustatuna annavad nad rohkem maitset. Puista kadakamarjad potti, lisa ka kaneel, tšillihelbed, rosmariin, suhkur, pipraterad, vesi ja suts soola. Sega kõik läbi.
Pane potile kaas peale ja lase hästi vaiksel tulel 1,5 tundi haududa. Vahepeal kontrolli, ega vedelik pole päris otsa saanud ja vajadusel lisa seda.
Kui poolteist tundi täis, tükelda porgandid ja lisa needki potti. Hauta veel 20-30 minutit, kuni porgandid on al dente.

lambapaja tegemine

Selle viimase pooltunni ajal valmista eraldi ette ka suhkruherned. No tegelikult kulub selleks aega palju vähem kui pool tundi, seega võid hernestega tegeleda ka siis, kui kõik muu valmis. Kuumuta kastrulis vesi, maitsesta see vähese soolaga ja keeda suhkruherneid 1 minut. Nõruta kohe sõelal.

Serveerimisel tõsta taldrikutesse suhkruhernekaunad ja potist ribisid ning porgandeid. Igasse taldrikusse ikka hautamisleent ka. Sööjad saavad ise oma toidule peale jahvatada veel veskist pipart ja kui tarvis, lisada ka soola.

kevadine lammas porgandite ja hernestega

Kommentaare ei ole: