14. mai 2014

Küüslaugu confit

küüslaugu confit

Teate ju küll seda stampvärki, mida ikka küsitakse (olen ka ise toiduajakirjanikuna töötades mitmeid kordi erinevate inimeste käest pidanud sama uurima), et no mis siis ikka on see toiduaine, mis teil alati kapis olemas on või peaks olema. Kui keegi mingil põhjusel minu käest seda päriks, oleks vastus kiire ja lihtne - küüslauk! Üks maitserikkamaid köögivilju üldse, mis hetkega, isegi pisikeses koguses,  annab võrratult hea nüansi nii paljudele toitudele. Seda, kui tervislik küüslauk on, pole mõtet vist üldse üle korrutama hakata.
Üks mõnus asi, mida küüslaugust saab valmistada, on küüslaugu confit. Confit iseenesest on teadupärast rasvas aeglaselt küpsetatud toit või toiduvalmistamise viis. Sageli sellessamas rasvas toitu ka säilitatakse. Confit'd peetakse üheks vanimaks säilitusviisiks üldse: klassika on prantslaste pardiconfit, kus pardikoivad on pardirasvas imepehmeks hautatud. Sellessamas rasvas säilivad nad kinnistes purkides mitmeid kuid.
Küüslaugu confit ei ole nüüd otseselt hoidis, pigem hea viis küüslauku veelgi mitmekesisemalt kasutada. Oliiviõlis pehmeks haudunud küüned on magusad, õrnad, jube maitsvad. Nendega saab lisamaitset anda kartulipudrule, kastmetele, erinevatele köögiviljatoitudele - vajuta kahvliga puruks ja sega kõige lõpuks hulka.  Samuti on küpsenud küüslauk supermõnus grillitud liha või kala peale määritult. Või kasuta lihtsalt leivamäärdena. Ka confit' õli on mõnusalt küüslaugune, seda saab kasutada kõikjal, kus õrn küüslaugumaitse ei teeks paha - salatikastmetes, marinaadides, pitsal jne. Või dipi sellesse värske leiva- või saiatükk - nii hea!
Ehkki korraga võib teha ka suurema koguse küüslaugu confit'd, olen ise piirdunud siiski ühe või kahe suurema küüslaugupeaga, sellest tuleb paras kogus maitsvaid küüsi ja head küüslaugust õli, mille nädala-paari jooksul jõuan ilusti ära tarvitada. Ja siis uus ports tegemisse! Hautan küüslauku ahjus, aga võib vabalt teha ka pliidil potis. Jälgida tuleks sel juhul, et kuumus oleks hästi-hästi madal, nii et õli vaevu mullitaks. Iseenesest on valmistamine imelihtne ja ei nõua mingeid erilisi vahendeid, töövõtete valdamist ega suurt hulka koostisosi.

Tarvis läheb:

küüslauku
oliiviõli (ei pea olema extra virgin)
mõned pipraterad

Koori küüslauguküüned ja aseta sobivasse ahjukuumust kannatavasse vormi. Vala peale nii palju oliiviõli, et nad oleks kaetud.

küüslaugu confit

Küpseta 150 kraadi juures umbes 40 minutit, kuni küüslauguküüned on kuldsed ja pehmed.

küüslaugu confit

Tõsta jahtunud küüslauk koos õliga purki. Hoia külmkapis.

küüslaugu confit, leiva ja redisega

Kommentaare ei ole: