23. august 2014

Koreapärased grillitud krevetid Gochujangiga

Mulle on öeldud, et muidu on see siin täitsa tore blogi, aga retseptides puudub igasugune ühtne joon, mingi teema, mis peaks justkui tervet blogi läbima. Halloo, alustagem ehk kõigepealt sellest, mis blogi nimi on - ühtne joon ja läbiv motiiv ongi see, et teemasid ja toite on nii siit nurgast kui sealt nurgast! Aga kui järele mõelda, siis ühe asja siiski leian, mis, või õieti, mille puudumine on blogi viie eksisteerimisaasta jooksul olnud üsna järjepidev: väga vähe eksootikat laiemalt, kitsamalt aasiapäraseid maitseid. Kuidagi on nii, et eelistan aasiapäraste toitude kodus valmistamise asemel neid nautida parima, kuid ilmselgelt mitte liiga tihti ettetuleva võimaluse korral neis maades kohapeal. Või siis meie oma Aasia söögikohtades. Lemmikud on Korea köögiga Gotsu, Kim's Kitchen, Jaapani MoMo (peamiselt pood, aga saab ka einestada) ja imeline hiinakas Dao Hua.
Aga tuleb ette ka neid päevi, kui tabab täiesti vastupandamatu soov millegi ühel ajal terava, magusa, hapu ja soolase - ühesõnaga aasia maitsete järgi ja kui lähimad söögikohad, kust neid võimalikult autentselt võiks saada asuvad kaugel (maal olles näiteks) või lihtsalt ei viitsi kodust ära minna. Siis üks hõlpsamaid ja kiiremaid mooduseid oma aasialaks kätte saada on kasutada valmis kastmeid. Nende krevettide koreapärasteks võlumiseks näiteks piisab vaid paarist supilusikatäiest Gochujang-pastast.

grillitud krevetid Gochujang-pastaga

Gochujang on tšillipasta, mis valmistatud Korea köögile omaselt fermenteerimise ehk hapendamise teel. Juba aastasadu on seda valmistatud nii, et  punasest tšillist tehtud pulbrile lisatakse kleepuva riisi (kleepuvast ehk glutinous riisist kirjutasin pikemalt siin) pulbrit ja sojapastat ning sel segul siis lastakse päikese käes fermenteeruda. Tulemuseks on soolane, hapukas ja terav pasta, millega saab oma toidule hetkega ehtsa Korea touchi. Minu Gochujang on pärit Umamist. Aitäh Juc, testimiseks saatmast - see on tõesti väga hea asi- purk on peaaegu tühi ja tuleb teha peagi uus tellimus!

grillitud krevetid Gochujang-pastagaKoreapärased grillitud krevetid Gochujangiga
kolmele-neljale

500 g tiigerkrevette*
u 2 sl Gochujang-tšillipastat
värsket koriandrit (soovi korral ja kui juhtub olema käepärast)

Külmutatud krevetid sulata. Sega nad kausis Gochujangiga. Lisa hakitud koriandrilehed, kui neid kasutad. Lase 20-30 minutit maitsestuda. Lüki varrastele. Sobivad nii puit- kui peenikesemad metallvardad. Grilli vardaid mõlemalt poolt, kuni krevetid küpsed. Aega kulub selleks mõlemalt küljelt mõned minutid - oleneb täitsa, mis grilli kasutada ja kui suur on kuumus. Ehkki seda on Gochujangi punaka värvuse järgi veidi keeruline jälgida, on krevetid valmis kohe, kui nende värv on muutunud toorest valkjas-hallikast küpseks roosakas-oranžiks.
Söö kohe. Kõrvale sobib suurepäraselt kurgi-koriandri salat magusa tšillikastme ja maapähklitega (või ka ilma viimasteta). Salat on küll taipärane, aga tühja - maitse klapib krevettidega täiuslikult. Salati retsepti leiad siit.

grillitud krevetid Gochujang-pastaga

*kasutan harilikult tooreid, kooritud ja külmutatud isendeid, mida saab Tallinnas näiteks Nõmme turu lõheputkast, Kaupmehest Mustamäel või Kakumäel kapten Flindiga samas majas asuvast kalapoest. Kindlasti on neid paiku veel.

3 kommentaari:

Juc ütles ...

Mari-Liis, nii tore, et tšillipasta meeldib ja aitäh retsepti jagamast. Ma tahtsin veel lisada, et kui meist kellegi blogis üldse on ühtset stiili ja teemat, siis on see just Sinu omas. Selline värske, helge, hooajaline... Isegi koreapärased grillkrevetid oled Sa osanud "oma stiili" sobitada! Tervitustega, Juc

Olga Kaju ütles ...

Mul tuli selle peale täiesti vastupandamatu soov teha pilpil'i, lähen käingi Nõmme turult läbi.. :)
Aga tõesti, Juc ütles väga õigesti - isegi kui blogi nimi vihjab justkui kergele korralagedusele, on retseptist-retsepti täiesti tuntav mõnusalt ühtne käekiri!

Mari-Liis Ilover ütles ...

No tänud tüdrukud - kohe palju parem tunne teada, et täielik korralagedus siin ikkagi ei valitse ja mingi läbiv joon ikkagi eksisteerib. :)