11. oktoober 2014

Peeditšipsid

peeditšipsid

Krõbedad, parajalt soolased ja ürdised peeditšipsid on tõeliselt mõnus näks. Kodusel filmiõhtul on ju ilmtingimata ekraani ees vaja midagi kogu aeg suhu pista, onju. Niisamuti pikemal auto- või praamisõidul. Peeditšipse on hästi lihtne teha, tegelikult saavad nad ahjus enam-vähem ise valmis. Lisaks on nad täitsa tervislikud ju ka - mida laiduväärset saab olla peedis ja sutsus oliiviõlis?
Pean üles tunnistama, et päris harilikust punapeedist ma neid tšipse teinud ei ole. Aga ei näe põhjust, miks ei peaks õnnestuma. Katsun peagi järele proovida. Küll aga olen tšipse valmistanud siiruviirulisest "Chioggia" peedist. See on Itaaliast pärit üsna vana peedisort, mida on Eestiski laiemalt kasvatama hakatud. Toorelt on triibuline peet võrratult kaunis. Keetes ja küpsetades punased triibud paraku küll kaotavad oma ereduse, kuid maitsev on peet sellegipoolest. Veidi magusam ehk kui harilik punapeet.
Selle pean kindlasti ära mainima, et võimalusel ja kui viitsid viilutada, võiks teha kaks plaaditäit. Ahjus küpsedes-kuivades väheneb peedi maht korralikult ja plaaditäiest tooretest peetidest saad väikese kausikese tšipse. Ja need on nii head, et saavad ilmselgelt liiga kiiresti otsa! Nii et mõttekas on teha korraga rohkem.

peeditšipsidPeeditšipside tegemiseks tuleb võtta nii palju peete, et saaks neist tehtud viiludest ahjuplaaditäie. Või kaks. Arvesta, et peedid lähevad ahju ühe kihina. Pese peedid ja koori. Viiluta võimalikult õhukeseks. Kõige parem ja mugavam on teha seda mandoliiniga. Hakkama saab ka tavalise mitmetahulise riivi (see pealt sangaga) viilutusteraga. Tõsta peediviilud küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Lisa paar supilusikatäit oliiviõli, maitse järgi soola ja kui soovid ka kuivatatud ürte - tüümian ja petersell sobivad suurepäraselt. Sega kätega läbi ja laota peedid ühe kihina ahjuplaadile.
Küpseta 160 kraadi juures umbes 45 minutit. Kui küpsetad kaks plaaditäit korraga, on hea kasutada soojuse ühtlaseks jaotumiseks pöördõhku. Alanda pöördõhu puhul temperatuuri 15-20 kraadi.
Küpsetamise ajal keera peedilaaste paar korda ümber.
Hoidu üleküpsetamast, kõrbenult ei ole tšipsid enam maitsvad. Ahjust võttes on peedid kuivad ja peaaegu krõbedad. Tõsta nad puhtale küpsetuspaberile või köögipaberile ja lase jahtuda. Seistes muutuvad tšipsid veelgi krõbedamaks.
Igati mõnusad niisama näksimiseks, soovi kõrval võib kõrvale meisterdada ka mõne määrde või dipi, näiteks hummuse.

peeditšipsid

2 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Kus seda "Chioggia" peeti müüakse? :)

Mari-Liis Ilover ütles ...

Tuleb tunnistada, et tavalises toidupoes pole kohanud. Mina ostan seda otse kasvatajalt, Kopra Karjamõisast. Järgmisel kevadel panen kindlasti ise seemned maha, need on meil täitsa saadaval.