17. november 2014

Krõbedad "lömmis" ahjukartulid

"lömmis" kartulid

MTÜ Eesti Kartul on loonud veebilehe, mis on täies mahus pühendatud kelle jaoks siis armastatud, kelle jaoks mitte, aga igatahes kõigile tuntud mugulale. Soovitan kindlasti lehega tutvust teha. Saab teada huvitavaid fakte kartuli ajaloo ja kasulikkuse kohta, erinevate sortide ja nende toidus kasutamise kohta. Lisaks lükatakse ümber müüte (a la "kartul teeb paksuks") ja jagatakse rohkelt retsepte kartuli toidus kasutamiseks. Viimases osas avanes mul tore võimalus kaasa lüüa ja suve lõpul sai kokatud ja pildistatud mitukümmend toitu, kus kartulit on kasutatud kas siis traditsioonilisemal või tavapäratumal moel. Igatahes oli see kõik väga põnev ja avastasin kartuli nii mõneski toidus enda jaoks täiesti uutes kooslustes. Näiteks tomatikastmes,  uskumatult maitsvas Hispaania tapases nimega patatas bravas. Või hoopis focaccia peale laotatuna. Või browniele tummisust andmas jne. Lisaks sai uuesti läbi tehtud ka meie armas Mulgi puder, lõkkekartulid, pannileib ja teised ammused lemmikud, milles põhikoostisosaks rahvusmugul. Ühesõnaga, minge ja vaadake, millised retseptid me Tuuliga kahepeale sinna ritta seadsime - neid on seal piisavalt palju, et innustada igaüht proovima kartulit kas siis mõnel uudsel moel toidus kasutada või tuletada meelde teada-tuntud maitsvaid ja koduseid kartulitoite.

Ja nüüd "lömmis" kartulite juurde. Jutumärgid tegelikult on tarbetud, sest kartulid ongi enne küpsetamist lömmi vajutatud, aga kuidas sa ikka surmtõsiselt toidu nimeks kirjutad lihtsalt lömmis kartulid. Purustatud või katki vajutatud on jällegi nagu kuivavõitu ja et me kodus olemegi neid lömmis kartuliteks nimetama hakanud, olgu siis blogiski nende nimetus selline.
Seesama, mu uueks lemmikuks kujunenud ahjukartulite valmistamise viis on ülimalt lihtne, aga eriti maitsev ja nutikas: keeda kartulid, vajuta lamedaks ja küpseta ahjus krõbedaks! Maitseb igas vanuses sööjatele. Võid keeta kartulid spetsiaalselt selle toidu tarbeks või kasutada ka varem keedetud koorega kartuleid, mis on kappi seisma jäänud. Selsamal viimasel viisil, otsides oma seisma jäänud koorega keedetud kartulitele rakendusvõimalust, "leiutaski" Austraalia toiduajakirjanik Jill Dupleix needsamad "crash hot potatoes". See lahe moodus ahjukartuleid küpsetada levis nagu headele asjadele ikka kombeks, kiiresti üle ilma ja nüüd jõudis siis lõpuks ka minu koju:)

Krõbedad "lömmis" kartulid

Vaja läheb:
-võimalikult ühesuuruseid kartuleid. Eriti tore, kui on punasekoorelised
-õli
-soola
-pipart
-kuivatatud ürte (näit. tüümiani, peterselli, punet vms meelepärast)

Keeda kartulid pehmeks, aga mitte katki. Kata ahjuplaat küpsetuspaberiga. Nirista sellele õige veidi õli ning määri see peopesa või pintsliga laiali.Tõsta kartulid parajate vahedega plaadile ning vajuta kruusi põhjaga (kui kartulid ei ole kuumad, saab edukalt ka peopesaga hakkama) lamedaks, nii et koor praguneb. Kartulipätsid võiksid jääda 1‒1,5 cm paksused. Määri pealt vähese õliga, puista peale soola, pipart ja valitud maitsetaimi.
Küpseta 230-kraadises ahjus umbes 30 minutit, kuni kartulid on krõbedad ja kuldsed. Maitsevad kõige paremini kuumalt. Söö niisama või tõsta igale kartulile törtsuke paksu hapukoort ja murulauku. Võid vabalt teha neid ka liha- või kalakõrvaseks.

3 kommentaari:

Ritsikas ütles ...

Hirmus ägedad ning armsad ja nii lihtsad :)

Anonüümne ütles ...

Tegin varajaste kartulitega. Ülihead tulid!

Mari-Liis Ilover ütles ...

Kindlasti on varajastega eriti hea! Tänud kommentaari jätmast:)