23. detsember 2014

Jäätisetort küpsetatud Alaska

Jäätis iseenesest võib olla paljude jaoks küll pigem suvega seostuv. Ahjus kuldse jume saanud jäätisetort aga see-eest on talvisteks pühadeks ja pidupäevadeks kui loodud. See retsept siin on täitsa klassikaline jäätisetordi retsept, ei mingit erilist mängimist ega uudsust - biskviitpõhi, jäätis ja besee. Aga no nii hea! Külma ja sooja kontrast, erinevad tekstuurid...täiesti vastupandamatu maius.

baked alaska

Ahjujäätise versioone on erinevaid. Nende kõigi valmimise saladus on aga sarnane: biskviit- või küpsisepõhjast ja õhulisest paksust beseemassist moodustub jäätisele isoleeriv kiht, mis ei lase viimasel kõrges ahjukuumuses sulada. Biskviitpõhja saab suurema vaevata ise küpsetada, aga eriti hõlpsalt saab desserdi lauale, kasutades poest ostetud biskviiti - näiteks õhukest rullbiskviidi taina tükki.
Ahjujäätise võib teha kandilise, liitrise jäätisepaki kujulise. Sel juhul aseta kõige alla parajaks lõigatud biskviit, peale otse pakist jäätis ja määri kõige peale besee. Magustoidu võib valmistada ka portsjonitena, külmutades jäätist enne beseemassiga katmist näiteks toidukilega kaetud muffinivormi pesades. Biskviidist lõika sel juhul välja portsjonite suurused ringid.
Küpsetatud Alaska on samuti üks jäätisetortide versioonidest. Selliste nimedega toitudel on tavaliselt kindel sünnilugu, ei ole seegi siin erand: küpsetatud Alaskat valmistati esimest korda 1867. aastal, kui Ameerika Ühendriigid ostsid Venemaalt Alaska. Selle tähistamiseks valmistati ühes kuulsas New Yorgi restoranis seest jäine, vormilt eskimote iglut meenutava dessert. Vot selline lugu.

Küpsetatud Alaska

1 liiter jäätist. Vali meelepärane, aga mu meelest sobib eriti hästi sobib mõni hapukama marjalisandiga plombiir

Põhi:
1 muna
1 sl suhkrut
1 sl nisujahu

Beseekate:
3 munavalget
noaotsaga soola
150 g suhkrut

1. Lase jäätisel toatemperatuuril nii palju pehmemeks sulada, et ta on vormitav. Vooderda kauss (kasutasin kaussi, mille maht on 1 liiter ja ülemine läbimõõt 16 cm) seest toidukilega. Tõsta jäätis kaussi ja vajuta tihedaks. Tasanda pealt ning kata toidukilega. Tõsta mõneks tunniks kuni üleöö külmkappi. Jäätis peab olema enne küpsetamist täiesti kõva ja jäätunud.
2. Biskviitpõhja valmistamiseks vahusta muna ja suhkur kohevaks heledaks vahuks. Sõelu sisse nisujahu ja sega lusikaga tainast õrnalt tõstes segamini.
Kata 20 cm lahtikäiva koogivormi põhi küpsetuspaberiga. Määri nii küpsetuspaber kui vormi servad 1 cm ulatuses võiga, nii eemaldub biskviit hiljem paremini. Vala tainas vormi.
Küpseta põhja 200-kraadises ahjus u 8 minutit, kuni kuldne. Lase täielikult jahtuda. Kui sobivat ümmargust vormi pole, võid biskviitpõhja võid küpsetada ka väikesel plaadil, lõika ta hiljem sobivaks.
Lõika biskviitpõhi jäätise mõõdu järgi, see jääb jäätisetordile põhjaks.
3. Valmista besee. Vahusta munavalged noaotsa soolaga pehmeks valgeks vahuks. Vahusta edasi, lisades kolmes jaos suhkur, iga lisamise järel paar minutit vahustades. Valmis besee peab olema läikiv ja vormitav.

baked alaska

4. Umbes 10 minutit enne seda, kui kavatsed magustoidu lauale anda, irdu peoseltskonnast ja pühendu lõplikele ettevalmistustele köögis. Pane ahi 250 kraadi peale sooja. Kata ahjuplaat küpsetuspaberiga. Tõsta sellele biskviitpõhi. Võta sügavkülmast jäätis. Eemalda see toidukilet kasutades kausist ja keera tagurpidi parajaks lõigatud biskviitpõhjale. 
Määri beseemass kiiresti koogile, nii et ta on üleni, kuni biskviidi alumise ääreni, kaetud ja kusagile ei jää tühimikke. Võid lusikaseljaga teha beseele kaunistuseks tippe.

baked alaska


Tõsta ahjuplaat 250 kraadini eelkuumutatud ahju alumisele siinile ja küpseta umbes 5 minutit, kuni besee on kergelt pruunistunud. Paku kohe. Lisandiks sobivad hästi hapukad marjad.

baked alaska

baked alaska


Retsept ilmus 4. detsembril 2014 Naistelehe Kokakoolis.

Kommentaare ei ole: