22. detsember 2014

Täidetud jõulupart ja õllekapsad jõhvikatega

täidetud ahjupart õllekapsaga


Klassikaline puuviljade ja pähklitega täidetud ahjupart on meie jõululaua lahutamatu kaaslane juba aastaid. Ka sel aastal on õnnelikku elu elanud pardikesed juba Kopra Karjamõisast varutud ja külmkapis oma tähetunni ootel:) Kes parti küpsetanud, teab, et paarikilosest linnust jagub lõpuks heal juhul neljale sööjale. Nii et kui peolaua taga rohkem rahvast, tasuks ka parte nii mitu küpsetada, et ikka kõik söönuks saaksid. See part on küpsetuskotis tehtud, nii ei ole ohtu, et linnuliha ära kuivaks ja jääb ära pidev pintseldamine. Lõpliku krõbeduse ja kuldpruuni jume saab ta alles lõpus, vahetult enne söömist. Pardi võibki tegelikult juba varem, kasvõi paar päeva enne tähtsat päeva valmis teha ja külmkapis hoida. Paarkümmend minutit enne lauda istumist siis lihtsalt veel kuuma ahju ja sealt otse lauale.
Jõulupardi juurde sobuvad kui valatult õllekapsad. Kaunis värv ja imeõrn linnasemaitse annavad kapsale vägagi hõrgu olemise. Laste pärast pole vaja muretseda, nii pikaajalisel hautamisel õlles olev alkohol aurustub.

Täidetud ahjupart

1 part (u 2 kg)
10 kuivatatud ploomi
10 kuivatatud aprikoosi
100 g Kreeka pähkleid
paar tüümianioksa
1 õun
1 dl pohlamoosi
soola, pipart

Puista pardile soola ja pipart.
Sega omavahel ploomid, aprikoosid, Kreeka pähklid, tükeldatud õun ja pohlamoos.
Täida pardi kõhuõõs seguga. Seo värvitu puuvillase nööriga pardikoivad omavahel kokku. Teise nöörijupiga seo tiivad keha külge.
Aseta part küpsetuskotti, Kinnita kott ja lõika sellesse väike auk. Ma pistan linnud küpsetuskotti tavaliselt nii, et koti küljed ehk "õmbluskohad" ei jää külgedele, vaid linnu alla ja peale. Nii jääb ühte nurka just paras ots, mis on hea ära lõigata, et kuum õhk ja liigne niiskus välja pääseksid.
Aseta nüüd küpsetuskotis part ahjuplaadile või paraja suurusega ahjuvormi ja pista 180 kraadini kuumutatud ahju. Keera kuumus kohe 130 peale ja küpseta 3 tundi.
Võta part ahjust. Tõsta ahju temperatuur 210 kraadini. Eemalda pardilt küpsetuskott ja vala ettevaatlikult või tõsta kulbiga ära väljasulanud pardirasv. Ära minema viska, tõsta purgiga külmkappi, see on lihtsalt super kartulite praadimiseks või ahjukartulite määrimiseks.
Tõsta part veel u 20 minutiks kuuma ahju, kus ta saab kauni kuldpruuni jume ja krõbeda naha.

Õllekapsad jõhvikatega

1 kg hapukapsast
1 dl suhkrut
500 ml tumedat õlu (Porter või Stout)
1 sl köömneid
1 dl rapsiõli
1 dl jõhvikaid (külmutatuid pole vaja enne sulatada)
3 sl mett

Tõsta kõik ained, välja arvatud jõhvikad ja mesi, potti. Hauta madalal kuumusel 2 tundi.
Lisa jõhvikad ja mesi, sega läbi ja keeda veel 5 minutit.

6 kommentaari:

Raili ütles ...

Minu küsimus võib olla kohatu, kuid olen ennegi olnud ikka ja jälle hädas soola ja pipraga maitsestamisel. Kuidas antud pardi puhul seda täpselt teha, et maitse saaks paras ja meeldiv.Kuidas soola ja piparaga teda määrida, kas nahka eemaldada ja selle alla hõõruda? Ikka ja jälle ole ma ämbrisse astunud just suuremate lihatükkide vms maitsetamisel.

Mari-Liis Ilover ütles ...

Tere, Raili! Ei ole üldse kohatu, täitsa asjalik ja asjakohane küsimus on. Aga raske vastata...Soolakogust ei ole ma kunagi mõõtnud ja ausalt öeldes ise ka juurelnud, et ei tea, kas sai nüüd parajalt. Arvan, et pardi peale kulub umbes 1-1,5 sl soola. Raputan selle naha peale ja patsutan tihedamalt vastu parti. Pipraga samamoodi. Piprakogus on muidugi väiksem, seda keeran otse veskist mõned keerud, nii e musti täppe oleks ikka näha. Naha alla ei ole selle retsepti puhul vaja midagi toppida. Pardi sees on maitset andev täidis ja kui pealpool sool-pipar, siis saab liha maitset selle kolme küpsemistunniga kenasti. Pardiliha on iseenesest juba küllalt maitserikas, nii et ma liigselt soola-pipra pärast siinkohal ei muretseks. Pealegi saab soola laual lisada, kel tarvis. Loodan, et mu vastusest oli natukenegi abi.

Raili ütles ...
Autor on selle kommentaari eemaldanud.
Raili ütles ...

Aitäh vastuse eest! Kahjuks ma pardini ei jõudnud kuna Hiiumaal seda niisama võtta pole, aga kunagi jõuan kindlasti ka pardini. Ma koguseid nii väga ei mõelnudki. Küsimus tekib mul liha maitsestamisel alati, kas sool sisse hõõruda või piisab ka nö patsutamisest/peale raputamisest. Ise panen ka alati tunde järgi, aga ikka aegajalt ei tundub, et jääb justkui liiga lahja. Mõtlesin, et äkki on mingi lollikindel reegel erinevate lihade puhul :) Igaljuhul aitäh vastuse eest!

Arko ütles ...

Tere!

Miks peab ahi olema eelkuumutatud 180ne kraadini, kui pardi ahjupanemisel alandatakse temperatuuri koheselt 130ni?

Mari-Liis Ilover ütles ...

Tere, Arko! Selleks, et part saaks kiiremini n-ö "vungi sisse". 130 ga alustades läheb ülessoojenemiseks liiga kaua aega.