28. jaanuar 2015

Lehtkapsa krõpsud

Lehtkapsas ehk kale on neile, kellele peale toidu kui lihtsalt kõhutäite läheb korda ka tervislikkus, ilmselt ammugi teada-tuntud taim. Sellest, miks seda sööma peaks ja kuidas ta täpsemalt meile hea on, saab lähemalt lugeda näiteks siit Medical News Today lehelt.
Kui lehtkapsabuum mõned aastad tagasi mujal maailmas võimust võttis, kubisesid blogid ja muud toiduleheküljed ning ajakirjad lehtkapsatoitudest. Meile, nagu tavaliselt, jõudis lehtkapsas väheke hiljem ja alles nüüd võib vast öelda, et teda ka tegelikult saada on. Vähemalt Tallinnas saab Rimist tükeldatult, Stockmannis ja Biomarketis on terved lehed. Võib olla veel kusagil, nendes paikades olen lihtsalt ise näinud ja ostnud.  Lehtkapsast saab muide täitsa edukalt ka koduaias kasvatada, kusjuures ta on tublilt ja parasjagu külmakindel ning saaki saab korjata hilissügiseni välja.  Meie koduköögis on lehtkapsas ka juba teada-tuntud tegelane. Poetan lehti nii suppidesse, panniroogadesse, hautistesse kui salatitesse. Lihtsalt hautatud lehtkapsas on suurepärane lisand nii liha- kui kalatoitudele ja kana juurde. Ja lehtkapsa krõpsud - need on ju puhas klassika!
Käisin paar nädalat tagasi Biomarketi toiduõlide koolitusel. Soovitan väga, tegu on hästi informatiivse ja asjaliku kursusega, mille esimene pool on pühendatud põhjalikule teooria osale ja teine pool toimub köögis, valmistades head ja paremat saadud teadmisi kasutades. Kursused viib läbi Kaie Mei, seega kvaliteet on juba vaikimisi garanteeritud. Rohkem infot koolituste kohta leiab siit Biomarketi lehelt.
Tegime seal ka lehtkapsakrõpse, mis tuletas mulle meelde, et olen küll varem neid ise ka mitu korda küpsetanud ja krõbistanud, aga blogis retsepti veel polegi. Nüüd siis on:)

kale chips


kale chips
Lehtkapsa krõpsud

200 g lehtkapsast
1, 5 sl oliivi- või muud meelepärast õli
1,5 sl seesamiseemneid (ei ole kohustuslik lisand)
suts soola

Rebi lehed varre küljest. Lihtsalt tõmba kahelt poolt vart ära. Varsi ei ole ära vaja visata, neid saab kasutada suppides või hautistes või muudes toitudes. Aga kuna varred on paksemad, kui lehed, siis nad kohe kindlasti ahjus sama ajaga krõbedaks ei lähe, seega tuleb krõpsude valmistamiseks nad elimineerida. Kui kasutad terveid lehti, rebi lehed väiksemaks. Juba tükeldatud lehtede puhul seda muidugi tarvis teha pole.
Järgnev tegevus võib toimuda kas kausis või otse küpsetusplaadil. Lisa lehtkapsa tükkidele õli, seesamiseemned ja sool. Soolaga ole ettevaatlik, sest lehtkapsal on loomupäraselt tugev maitse ja neid on kerge üle soolata. Sega käega läbi. Nad peaksid nüüd välja nägema midagi sinnapoole nagu parempoolsel pildil näha.
Küpseta küpetuspaberiga kaetud ahjuplaadil 180 kraadi juures maksimaalselt 10 minutit. Jälgi neid küpsemise ajal, et kuumus liiga ei teeks. Krõpsud ei tohi minna liiga pruuniks, siis muutuvad nad kibedaks. Kui on natuke värvi saanud, tõsta plaat ahjust ja lase jahtuda. Jahtudes muutuvad nad veelgi kuivemaks ja krõbedamaks.

kale chips


1 kommentaar:

Anonüümne ütles ...

Eveli:
Kale krõpsud on tõesti super.
Olen neid aastaid teinud nii, et pritsinud lehtedele peale ka sidrunimahla ning vahel lisanud ka riivitud parmesani. Maitse väga mõnus!