22. juuni 2015

Musta oa kastmes grillitud veiseliha paksoiga

musta oa kastmes veiseliha paksoiga/grilled beef in black bean sauce with pak choi

Külvasin sel aastal esimest korda paksoid (nimetatakse ka hiina lehtnaeriks). Tegu on hästi maitsva köögiviljaga, söömiseks sobivad nii valged krõmpsud varred kui lehed. Kasutatakse palju aasuapärastes vokiroogades, suppides, lihtsalt lisandina. Paksoi on meil köögiviljaletiski kenasti saada, olen näinud nii Rimis kui Stockmannis. Kui kevadel aiapoes paksoi seemnepakki nägin, mõtlesin proovida, et ehk paar varrekest ikka tuleb. Ja nüüd on mul pea terve peenrakast teda täis, kasvas mis mühiseb!
Üks lihtsamaid mooduseid paksoi valmistamiseks on teda vokkida küslaugu, ingveri, tšilli ja sojaga. Niimoodi vokitult sobib ta kas päris omaette toiduks või liha lisandiks. 

pak choi

Piprapood saatis mulle hiljuti katsetamiseks erinevaid grillimaitseaineid ja  - kastmeid, nende seas oli ka pudel musta oa kastet (black bean sauce). Tootjaks Lee Kum Kee, kelle kastmeid peetakse Aasiaski väga headeks ja kasutatakse palju - olen oma silmaga näinud. Tegu on Hiina kastmega, mida eriti laialdaselt kasutatakse Sichuani köögis. Valmistatakse fermenteeritud ja soolatud mustadest sojaubadest. Fermenteerimise käigus saavad sojaoad sügava ja täiesti vastupandamatu umami-maitse, mis muudab toidu hetkega aasiapäraseks. Toidule soola lisamine seda kastet kasutades pole vajalik. Peenras laiutavale paksoile ja koriandrile kasutusvõimalust otsides otsustasin katsetada marineerida musta oa kastmes enne grillimist  veiseliha ning valmistada koos vokitud paksoiga ühe Hiinapärase roa. Kukkus välja nii maitsev, et kindlasti teeme veel ja veel. Kogu tooraine (lihaveis, paksoi, koriander) on kodumaine, maitsestus hiinapärane - tõeliselt kosmopoliitne roog!

Musta oa kastmes grillitud veiseliha paksoiga
(jagub neljale)

koriander
u 600 g lihaveise välisfileed (või muu grillimiseks sobiv lihaveise tükk)
4-5 sl musta oa kastet

Paksoi:
suur punt paksoid
3 küüslauguküünt
sentimeetrine jupp ingverit
1 tl tšillihelbeid
õli vokkimiseks
2 sl sojakastet
lisaks koriandrilehti

Võta lihatükk külmkapist ja lõika paari sentimeetri paksusteks steikideks. Määri lihatükid oakastmega kokku ja lase toatemperatuuril 1 tund seista. Toatemperatuuril hoidmine enne küpsetamist tuleb liha struktuurile ainult kasuks, ka maitsed imenduvad niimoodi paremini.
Aja grill kuumaks ja grilli lihalõike kõrgel kuumusel ühelt poolt viis ja teiselt viis minutit või vastavalt soovikohasele küpsusastmele. Tõsta liha grillilt ja lase tal kausis kaane (taldriku) all rahuneda 10-15 minutit.
Sel ajal valmista pannil või vokis kiire lisand paksoist. Lõika paksoilt varred ja tükelda need. Lehed jäta terveks. Kui lehed on väga suured, võid need veidi väiksemaks lõigata või rebida. Viiluta küüslauk, riivi ingver. Kuumuta vokis õli, lisa küüslauguviilud, ingver, tšillihelbed ja paksoivarred ning voki segades paar minutit. Lisa paksoi lehed ja sojakaste ning voki, kuni lehed on "kokku kukkunud", selleks kulub paar minutit.
Lõika lihalõigud õhukesteks viiludeks, lisa soovi korral maitseks veel veidi musta oa kastet. Serveeri koos paksoiga. Toidu võib sättida suuremale vaagnale või taldrikutesse. Raputa peale värsket koriandrit.

musta oa kastmes veiseliha paksoiga/grilled beef in black bean sauce with pak choi pak choi ja koriander

1 kommentaar: