21. august 2015

Salat rohumaaveise grillitud skirt steigiga ja chimichurri kaste

Suvesoe jätkub ja ilmad grillimiseks kui loodud. On mõned lihatükid, mille valmistamist muudmoodi kui grillil ongi üsna raske ette kujutada. Üks neist on kindlasti rohumaaveise skirt steik. Selle maailmas vägagi populaarse tüki näol on tõeliselt maitsva lihaga, mis õigesti valmistatuna on rohumaaveise austajatele täiuslik maiuspala, tugeva maitse ja hästi mõnusa struktuuriga.

skirt steak salad

Ega see õigesti valmistamine mingi raketiteadus muidugi ei ole, aga esmakordselt skirt steiki nähes võib ta välimus harjumatu tunduda: pikk lame kelmega kaetud lihatükk, millele ei oskagi nagu kohe kuskilt otsast läheneda. Kõigepealt tulebki eemaldada kelme. See eemaldub kergelt, alt ilmub ilus punane lihatükk, mis on ideaalne just grillimiseks. Teiseks tuleb silmas pidada, et ehkki veiseliha tuleb alati lõigata ristikiudu, on skirt steigi puhul  see eriti oluline, muidu võib teda olla raske närida. Kiud jooksevad tal aga põiki mööda tükki. Kui steik tervena grillida, siis tuleks enne söömist ta lõigata juppideks, et saaks külje pealt lõigata ristikiudu.  Ma lõikasin ta enne marineerimist ja grillimist juba neljaks, et esiteks maitsed paremini lihasse imenduksid ja teiseks pärast ristikiudu viilutamine hõlpsam oleks.
Kolmandaks: ära jumala eest steiki üle küpseta! Minut-paar mõlemale küljele kuumal grillil ja pärast 10-15 minutit puhkamist on täiesti piisav seest roosa ja mahlase medium rare küpsusastmes liha jaoks.
Puristid ja puhta veiseliha maitse austajad võivad loomulikult vabalt jätta ka liha marineerimata. Aga sellesse konkreetsesse salatisse sobib veidi tugevamalt maitsestatud liha just hästi ja skirt steigi puhul on marineerimine ka liha pehmendamise seisukohast õigustatud.
Et praegu kõiksugu rohekraami on laialt käes, tegin salatile ja liha juurde Argentiina-pärase Chimichurri kastme. Selline hästi värske ja särtsaka maitsega rohelisusest pakatav lisand, Lõuna-Ameerikas üsna tavapärane grillitud veiseliha ja eriti skirt steigi kõrvale. Sellesse võib panna kõiki rohelisi maitsetaimi, mis iganes aias või käepärast on (pune, basiilik, till, estragon jne), petersell ja koriander pooleks on vaid üks võimalus. Selline suvine surrimurri:)

Veiseliha:
500-600 grammine skirt steak
Marinaad:
2 sl oliiviõli
1 sl punase veini äädikat
 sl Worchestershire kastet
1 sl sojakastet
1 sl sinepit

Marineeritud sibulad:
2 valget või punast mugulsibulat
2 dl vett
0,5 tl veiniäädikat
1 tl soola
1 tl suhkrut

Cimichurri kaste:
50 g petersellilehti
50 g koriandrilehti
1 roheline tšillikaun
1 küüslauguküüs
3 sl laimimahla
3 sl oliiviõli
0,5 tl jahvatatud vürtsköömneid
0,5 tl jahvatatud vürtsköömneid
soola ja pipart

lisaks salatilehti (lehtsalat, kress, rukola jne), kirsstomateid, kappareid, sibulaõisi (kui on)
soola ja pipart

Alusta liha ettevalmistamisest. Võta liha pakendist välja ja aseta enda ette suurele lõikelauale. Liha ümber on tihke valge kelme, see tuleb eemaldada. Kelme tuleb ära rebides. Tee seda õrnalt ja tundlikult, et liha pinda mitte vigastada. Kui kelme kipub kusagil kinni jääma, aita terava õhukese noaga kaasa. Kui kelme eemaldatud, on lõikelaual ilus piklik tükk puhaspunast veiseliha. Hilisema grillimise ja ristikiudu viilutamise hõlbustamiseks lõika lihatükk neljaks jupiks.
Sega kokku kõik marinaadiained. Määri liha marinaadiga paksult kokku ja lase vähemalt neli tundi külmkapis maitsestuda. Kui õhtul on plaanis grillida, võid vabalt liha marinaadi panna juba hommikul.
Ehkki sibulatele piisab marineerumiseks paarist tunnist, on aja ja tegemisvaeva kokkuhoidmise mõttes nad otstarbekas maitsestuma panna lihaga samal ajal.
Lõika sibulad pooleks, seejärel õhukesteks viiludeks. Sega väiksemas potis omavahel vesi, äädikas, sool ja suhkur. Kuumuta, kuni suhkur on sulanud. Ära keeda. Kalla marinaad sibulatele. Lase jahtuda ning seejärel sibulatel külmkapis vähemalt paar tundi maitsestuda.
Chimichurri kastmeks surista kõik ained purustajas või hakkimisteradega köögikombainis kokku. Maitsesta soola ja pipraga.

Tõsta liha pool tundi-tund aega enne grillimise alustamist külmkapist välja, et ta päris külmalt grillile ei läheks. Vahetult enne grillimist pühi suurem osa marinaadi liha pealt ära. Grill peab olema hästi kuum. Grilli lihatükke mõlemalt poolt 1-2 minutit. Peale tekib ilus kuldpruun pind, aga seest peab liha kindlasti jääma roosa. Lase lihal grillilt võetuna enne lahtilõikamist lihtsalt seista ja rahuneda 10-15 minutit. Lõika seejärel ristikiudu ribadeks.

skirt steak on grill

Ja ongi aeg salat kokku laduda. Lao salat kas ühele suurele vaagnale või taldrikutesse. Kõige alla salatilehed, siis kirsstomatid. Laota peale liharibad ja tõsta lihale chimichurri kastet. Puista kõige peale mõned särtsakad kapparid ja sibulaõied, kui viimaseid on käepärast. Jahvata musta pipart ka veel soovi korral.
Valmis! Aeg nautida!

skirt steak salad

Postitus valmis koostöös Liivimaa Lihaveisega. 

Kommentaare ei ole: