5. september 2015

Mandli-datlitrühvlid. Ja teistmoodi rummikoogid ka.

mandli-datli trühvlid

Kuidas oleks kõlanud postituse pealkirjaks hoopis: lihtsad ja tervislikud gluteeni-, laktoosi-, suhkruvabad vegan ja paleo toortrühvlid. Mitte eriti kaunikõlaline eesti keel, onju. Ehkki seda kõike need kommid muidugi on. Sobides sealjuures ka neile, kes ühtegi neist toitumissuundadest ega -piirangutest ei järgigi, vaid soovivad süüa lihtsalt maitsvat toitu, mis on vaba rafineeritud ja liigselt töödeldud ainetest. Tegu ei ole loomulikult mu enda leiutatud geniaalse pähkli-puuvilja kombinatsiooniga, internet on selliseid pallikesi täis. Olen neid teinud palju-palju kordi, erinevate pähklite ja kuivatatud puuviljadega, aga see mandli-datli kooslus on kõige lemmikum.
Heast energiast pungil trühvlite tegemine on tõepoolest uskumatult lihtne, ainete köögikombaini puistamisest kuni maiustamiseni läheb aega vaid kümne minuti ringis. Meisterdasime eelmisel aastal neid koos lasteaialastega kokandustunnis ja nemadki said pallidega suurepäraselt hakkama. Ja mis põhiline - järgi ei jäänud ühtegi. Mis ei tähenda muidugi, et see nüüd vaid lastele mõeldud maius oleks:)

valter teeb komme

Tegu on toiduga, mille üle keha rõõmustab. Suhkrut ega ühtegi muud töödeldud ega rafineeritud toiduainet neis ei leidu. Kõik on päris, looduslik ja naturaalne. Nojah, rummiessents küll mitte, aga see täidab siin lihtsalt maitseaine rolli ja teda ei pea üldse kasutama, kui ei taha. Või kasutada ainult siis, kui teed rummikooke, mille pilt on postituse lõpus. Maitseks võib lisada ka hoopistükkis näiteks vaniljet, kaneeli või kardemoni või üldse mitte midagi, kui ei soovi.
Suhkru ülesannet täidavad pallikestes edukalt kleepjas-magusad datlid. Mida värskemaid ja pehmemaid datleid on võimalik kasutada, seda parem. Need pehmed niisked datlid, mida karbi sees näiteks Rimi köögiviljaletis müüakse, on väga head. /Hakkama saab muidugi ka tavaliste kuivatatud puuviljade-pähklite riiulist ostetud datlitega. Neid tuleks pool tundi vees leotada, nii muutuvad nad pehmemaks.Lisaks võiks neid paar tükki retseptis toodud kogusele lisaks võtta, et kommi"tainas" paremini kokku hakkaks./

Mandli-datlitrühvlid
u 18 tk

200 g mandleid
180 g datleid (u 15 tk)
2 sl kookoshelbeid
2 sl kakaopulbrit
sutsuke soola
pallide veeretamiseks paar supilusikatäit kookoshelbeid
1 ampullike rummiessentsi (soovi korral ja kindlasti siis, kui teed rummikooke)

Kui datlitel on sees kivid, eemalda need.
Tõsta kõik ained teradega köögikombaini. Purusta tihedaks kleepjaks massiks, selleks kulub umbes 2 minutit. Mida kauem mikserdad, seda tihedamaks ja kokku hoidvamaks segu muutub.
Võta lusikatäie kaupa segu peopesale ja vormi ümarad pallikesed. Veereta neid omakorda kookoshelvestes. Pallid seisavad head külmkapis kaetud karbis nädalajagu. Mida pole meil küll kunagi juhtunud, valmistamise järel kaovad nad lihtsalt võluväel.

mandli-datli trühvlid

Samast segust saab edukalt teha ka rummikoogid, mis on lisaks välimusele ka maitse poolest vägagi sarnased tavapärastele nostalgiakoogikestele, aga tervisesõbralikumad. Veereta käte vahel umbes pingpongipalli suurused pätsid, mis omakorda veereta kookoshelvestes. Lõika kääridega servadesse sälgud ning vajuta pallid veidi lamedamaks. Kaunista mandlite või kuivatatud jõhvikatega. Rummikooke saad sellest kogusest 7-8 tükki.

rummikoogid mandlitest ja datlitest

Retsept ilmus ka 4. septembril 2015 Postimehe Elustiili-lisas.

2 kommentaari:

Krista ütles ...

Tere! Küsimus: kui suur on rummiessentsi ampullike?

Mari-Liis Ilover ütles ...

See peaks olema 2 ml. Kasutan neid: http://www.kaupmees.ee/ruf-rummiessents