21. oktoober 2015

Sprotimääre kohupiimaga ja "Eat Poland"

Mõne nädala eest oli mul tore võimalus osaleda Poola Vabariigi Suursaatkonna ja toiduajakirja "Usta" eestvedamisel toimunud õhtusöögil nimetusega "Eat Poland". 
"Eat Poland" on projekt, mille eesmärgiks tutvustada Poola kööki ja tooraineid. Sarnased õhtusöögid toimusid neljas Balti mere äärses linnas: Riias, Tallinnas, Helsingis ja Stockholmis. 
Tunnistan ausalt üles, et enne seda puudus mul Poola köögiga igasugune kokkupuude ja Poola toidule mõeldes lõid ähmaste lambikestena peas põlema vaid Krakowi vorst,  kala Poola kastmes ja supermarketi õunakuhilad. Õhtusöök avardas mu silmaringi korralikult. See ei olnud lahendatud rahvustoitude võtmes, kuid rõhk oli ikkagi loomulikult poolapärasel toorainel, vormistatuna moodsasse kulinaariakunsti. Poola köök on põnev, samas meilegi tuttavaid maitseid ja tooraineid on küllaga, nii et äratundmist jagus.
"Eat Polandil" pakutud toitudest veel postituse lõpupoole, praegu aga hoopis siia vahepeale üks tore poolapärane määre, mille retsepti leidsin õhtusöögil osalejatele kingitud raamatust "On Baltic Sea Fish. 40 Traditional and Modern Recipes from Polska". Meilegi hästi tuttavatest toorainetest (no kes siis sprotte ja kohupiima ei teaks) määre tundus nii ahvatlev ja lihtne, et oli vaja kohe järgi proovida. Väga mõnus kukkus välja! Sobib väga hästi niisama saiale-leivale määrimiseks või suupistete tegemiseks. Määret saab pidulikumal laual tõsta muretainakorvikestesse või miks mitte täita temaga tuuletaskuid või teha lihtsalt röstsaiaampse. Maitsev on igatepidi, soovitan kindlasti järele proovida.

sprotimääre (sprotid, kohupiim, sibul, till, sool, pipar)

Sprotimääre kohupiimaga
(raamatust "On Baltic Sea Fish. 40 Traditional and Modern recipes from Polska")

8-10 sprotti
150 g maitsestamata kohupiima
2 sl hapukoort
pool (punast) sibulat
hakitud rohelist sibulat või murulauku ja tilli
soola, pipart

Vajuta sprotid kausis kahvliga katki, sega kohupiima ja hapukoorega. Haki sibul, lisa. Lisa ka hakitud maitseroheline. Maitsesta soola ja pipraga, sega hoolsalt läbi. Lase külmkapis mõni tund enne söömist seista, siis maitsed ühtlustuvad, kohupiima hapukus taandub ja värskete ürtide maitse tuleb mõnusalt esile. Määri saiale või kasuta muul meelepärasel viisil.

sprotimääre (sprotid, kohupiim, sibul, till, sool, pipar)

Ja nüüd siin veel mõned fotod õhtusöögist. Toimumiskohaks oli Lennusadam. Pea kõik toorained olid kaasa võetud Poolast, niisamuti imeilus keraamika, millelt toite serveeriti. 

eatpoland, photo: Krzysztof Kozanowski
Meie oma Lennumuuseumi kohvik Maru oli sel õhtul antud poolakate käsutusse. Pikk laud ootab külalisi.

eatpoland, photo: Krzysztof Kozanowski

eatpoland, photo: Krzysztof Kozanowski
Witek Iwanski, õhtusöögi peakokk
eatpoland, photo: Krzysztof Kozanowski
eatpoland, photo: Krzysztof Kozanowski
Verivorst/must leib/põldmarjad/hapukapsas
eatpoland, photo: Krzysztof Kozanowski
Oscypek (Poola lambapiimajuust)/punane kapsas/tatar
eatpoland, photo: Krzysztof Kozanowski
Värske peedi nmahl/hapendatud peedi mahl/suitsutatud keefir/Kreeka pähklid
eatpoland, photo: Krzysztof Kozanowski
Forell/harilik leeskputk (juur)/sügisesed köögiviljad
eatpoland, photo: Krzysztof Kozanowski
männimee jäätis/õun/lavendel
Kõigi õhtusöögi fotode autoriks on Krzysztof Kozanowski, andekas fotograaf ja kujundaja, kes on ka toiduajakirja "Usta" loominguline juht.

5 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Verivorstiga pakutud must leib oli Eestis tehtud, Theatrumi Kloostri Aida köögis.

rebane ütles ...

Oo, see juust + kapsas + tatar kooslus tundub eriti mõnus. :)

Kas määrdesse läheb teraline kohupiim või pasta?

Aitäh!
Kristi
jazzinokitchen.blogspot.com

Mari-Liis Ilover ütles ...

Kristi, kasutasin tavalist kohupiima (Tere 5%), mitte pastat.
Aga seesama toit, mida mainid, oli mu lemmik kogu menüüst. Punase kapsa püree oli täiesti imeline. Juust oli veidi halloumiga sarnane, selline kriuksuv.

Olga Kaju ütles ...

Ma saan aru, et oled puhkusel, aga... juba viies päev vaatab mul blogrollis vastu see sprotimääre ja ei anna kuidagi rahu.. :D Ei jää nüüd enam muud üle, kui poest õhtul sprotid kaasa haarata.

Mari-Liis Ilover ütles ...

...vüi siis oodata ära, kuni postitus blogrollis vahetub:) Aga tegelikult tõepooolest, see määre jäi mullegi raamatust kuklasse tiksuma ja enne rahu ei saanud, kui sai valmis meisterdatud. Proovi muidugi, väga mõnus leivakate,