26. juuni 2016

Värske kokaraamat: "Moodsad moosid". Raamatuloos!

Kohe-kohe on kätte jõudmas kõige külluslikum aeg aastast. Magusaks ja mahlaseks küpsevad nii aia- kui metsamarjad, turuletid on lookas kodu- ja välismaiste värviliste ja lõhnavate viljade all. Kaugel see õuna-, pirni - ja ploomiaegki enam. Ja igal aastal kogu selle külluse ajal tabab paljusid meie seast tõenäoliselt juba aegade hämarusest sisse kodeeritud kihk pista kogu see värskusest pakatav ilu purki. Üks armas toidublogija nimetas seda kihku kunagi oravluseks. Mulle meeldib see sõna väga ja niisamuti meeldib mulle oravlusega ka aastast-aastasse tegeleda. Tänu sellele kirele pista hooaja parimad maitsed ja kauneimad värvid purki sündiski meil koos Lia Virkuse ja Tiina Lebasega tutt-uus ja veel värske trükivärvi järgi lõhnav raamat "Moodsad moosid".
moosid_KAAS.indd


Päris tavaline moosikeetmise raamat ei ole "Moodsad moosid" kohe kindlasti. Ja ma arvan, et sellist ei ole tarviski, sest põhitõed traditsiooniliste mooside keetmise kohta on talletatud mitmetes varem ilmunud kokaraamatutes ja meie emade-vanaemade kaudu, kes moose keetnud juba aastakümneid. Eluolu on muutunud. Aina vähemaks jääb majapidamisi, kus suhkrurikaste ühe-kahe marja moosidega täideti pikki keldririiuleid selleks, et külma ja vitamiinivaest talve üle elada. Poodides on ju talvelgi saada piisavalt värskeid köögi- ja puuvilju ja tööstuses keedetakse silmi kirjuks võtvas valikus erinevaid hoidiseid. Enam EI PEA keegi moosi keetma, see on pigem ikka muutunud vabaks valikuks ja ELUSTIILIKS.
Ja nii ongi "Moodsad moosid" mõeldud inspiratsiooniks neile, kellele hooajaliste loodusandide maitsvateks moosideks võlumine ei ole tüütu kohustus, vaid loominguline, lõbus ja rõõmu pakkuv köögis veedetud aeg.Screen Shot 2016-06-21 at 23.42.40
"Moodsad moosid"

Üksikute eranditega on raamatu moosiretseptid väiksemates kogustes. Mõeldes justnimelt sellele, et et hoidiseid võikski valmistada pigem erinevamaid ja põnevamaid, selmet keeta liitrite kaupa üht igavavõitu moosi. Ja kas pole nii, et kenasse pisikesse purki villitud põnev isetehtud moos on üks armsamaid kinke külla kaasa viimiseks või ükskõik milliseks tähtpäevaks.
Screen Shot 2016-06-21 at 23.43.26
"Moodsad moosid"

Ehkki ma alustasin seda postitust kohe saabuvast moosikeetmise kõrgajast, on ju tegelikult võimalik moose keeta igal aastaajal. Aga palun: kevadised rabarberid, sügisesed kõrvitsad ja viigimarjad, isegi sibulad ja porgandid - kõigist neist saab ju imelisi moose. Nii et hoidistamine on täiesti võimalik igal aastaajal ja aastaaegade kaupa on reastatud moosid ka "Moodsates moosides". Rabarberist ja maasikatest porgandite ja jõhvikateni, kõik võlutud moosideks ja vürtsmoosideks ehk tšatnideks. Rohkelt ideid leiab raamatust ka vähemkasutatud marjade-viljade kasutamisel. Kas imeliselt aromaatsetest roosiõitest oled marmelaadi teinud? Aga valgest sõstrast koos suvistel niitudel ja kraavipervedel vohava mesise angervaksaga? Sügisele jalgu jäänud viimastest rohelistest tomatitest saab keeta eriliselt hästi maitsva tšillise rohelise tomati vürtsmoosi. Kas tahaksid maitsta mõrkjasmagusat kreegimoosi paradiisiõunte ja Riia palsamiga... Alõtšad, kreegid, granaatõunad- kõik purki!

Screen Shot 2016-06-21 at 23.46.02
Screen Shot 2016-06-21 at 23.41.17

Lisaks üle 60 retseptile on raamatus loomulikult ka peatükk, milles üksikasjalikult läbi võetud kõik vajalik nii steriliseerimise, purgistamise kui ka valmiskeedetud hõrgutiste säilitamise kohta.
Me loodame kogu südamest, et raamat pakub oma julgete ja värskete ideedega uut indu nii neile, kes on hoidistamises juba vanad kalad kui neile, kel plaani võetud alles esimesed katsetused.

"Moodsad moosid"

Tänusõnad kuuluvad keeletoimetaja Velve Saarele, kes seadis otseks laialivalguvad moosimõtted ning pani paika komad, kursiivid ja algustähtede suurused. Lisaks aitäh võrratult andekale kujundajale Külli Kuusikule, kellele tuli muuhulgas suurepärane idee kasutada raamatu kaanel tavapärase toidufoto asemel hoopis joonistusi. Raamatu fotode autor on lisaks minule Jaan Heinmaa. 
Aitäh ka Dansukkerile õla alla panemise eest! Raamatu väljaandjaks on Ajakirjade Kirjastus ja kui ka loosiõnn ei naerata, saate selle tuttuue hoidistaja abimehe endale hankida igast raamatupoest või siit veebipoest. 

Siin me olemegi taas moosipurgi ääres ja soovime teile mõnusat moosikeetmist, julget katsetamislusti ja mis muud kui musid magusaks! Pildil õilmitsevad Tiina Lebane, Lia Virkus (Lia oli lisaks retseptikirjutamisele ühtlasi ka moosiraamatu projektijuhiks) ning yours truly.
Foto on tehtud juulikuise Oma Maitse tarvis. Soovitan kindlasti ka värske ajakirja hankida (ilmub 5. juulil), lisaks muule põnevale ilmub seal ka lugu moosiraamatust, selle tegemisest ja valitud retseptid.

Moosiraamatu autorid. Foto: Meeli Küttim
Foto: Meeli Küttim, ajakirja Oma Maitse jaoks
Nii nagu ikka uue raamatu ilmumisel, loosin neid ka seekord blogilugejate vahel välja.
Et saada oma kodusesse raamaturiiulisse autorite autogrammidega moosiraamatut, pane palun kommentaaridesse kirja oma lemmikmoos. See võib olla midagi traditsioonilist, mida teie peres on keedetud juba aastakümneid või hoopis midagi uudset ja ootamatut. Kas magus, vürtsikas või hapukas. Ühest marjast-puuviljast või mitmest kokku. Või hoopis köögiviljamoos. Vahet pole, peaasi, et lemmik! Nii põnev on alati teie mõtteid ja ideid lugeda.
Kõigi kommenteerijate vahel loosin nädala pärast, 4. juulil välja kaks eksemplari "Moodsaid moose". Raamatud jõuavad võitjateni posti teel, saatja kulu ja kirjadega.

47 kommentaari:

Sandra ütles ...

See raamat tundub liiga äge, nii-et pean kohe kindlasti loosis osalema :)

Tundub, et minu lemmikuks on vist mustikamoos. Lihtsalt ideaalne pannkookide peale.

Liisa ütles ...

Lemmik moos on murakamoos, aga seda pean poest ostma. Eelmise hooaja katsetustest hakkad väga meeldima mustikamoos piparkoogivürtsidega.

Liisa ütles ...

Lemmik moos on murakamoos, aga seda pean poest ostma. Eelmise hooaja katsetustest hakkad väga meeldima mustikamoos piparkoogivürtsidega.

Kaarin Karu ütles ...

Minu lemmikuks on aprikoosi-porgandimoos.See imeilusa värviga moos sobib nii hommikupudrule kui ka pannkookidele ja rästsaiale.Samuti kookide vahele ja lisandiks erinevatele magustoitudele

Tuuli ütles ...

Minu lemmikuteks on kodune vaarikamoos ning banaanimoos, mida sain maitsta Tenerifel :)

Aire ütles ...

Minu lemmik on kindlasti mustikamoos. Üldse meeldivad mustikamaitselised magustoidud. Köögiviljadest on lemmik tomati-sibulamoos, kui seda nii võib kutsuda.

kukulind ütles ...

Oi, kui tore raamat! Minu lemmikmoosid on need, mida passib panna juustu peale, ja esikohal troonib sõbranna ema leivanumber roosimoos. Sobib ülihästi pehmete valgete juustudega ❤️

rebane ütles ...

Oi kui vahva raamat!

Minu üks emmikmoose on vähese suhkruga valmistatud vanaema õunamoos - mõnel pool tuntud ka õunakastme või -mehu nimega.

Helika Preemet ütles ...

Väga põnev raamat ja põnevad kooslused. Kõik see põnevus kohe kutsub loosis osalema.
Minu kõige lemmikum moos on põldmarja moos ja mida vähem suhkurt seda parem. Mind ei häiri nende seemned, ma jumaldan nende hapukust.
Minu kõige maitsvam tort on olnud just põldmarjamoosiga. Püüan igal aastal neid marju hankida kasvõi natukene et moosi teha et mõnusal talveõhtul natukene maiustada. Lihtsalt purgist lusikaga võtta paar suutäit ja tunda seda imelist maitset.
Veel hapudest on lemmikud rabarber ja alõtša.

Moonika ütles ...

Minu siiani vaieldamatu lemmik on täiesti tavaline õunamoos. See suvi tahaks aga ise hakata katsetama erinevate hoidiste tegemist, seega oleks see raamat ideaalne abimees.

Age ütles ...

Minu eelmise aasta lemmikuks oli kirsimoos mandlilaastude ja väikese rummilisandiga. Imehea igasuguste küpsetiste vahele panna.

Kass ütles ...

Kõige-kõige lemmikum on kirsimoos. Väga maitseb ka enda tehtud mustsõstra-marmelaad.
Väga ootan juba inspiratsiooni, retsepte ja aega/võimalust köögis hoidistamisega tegelemiseks.

Agnes ütles ...

Minu kõige lemmikum moos on astelpaju- õunamoos.
Kõige parem tuleb valgest klaarist

Moschake ütles ...

Olen suur mooside sõber. Olen teinud siiani klassikalisi moose, aga ammu tahaks proovida midagi uut ja põnevat. Minul on lemmikud kõrvitsa-apelsiini-ingveri moos, kabatšoki-apelsiini moos, punasesõstra želee ja õunamoos-kaneeliga, kus õuna väikesed kuubikud ei ole puruks keedetud. Loomulikult teeme kõikvõimalikud ühe marja või puuvilja moosid ka. Kord proovisin imehead vaarika võiet, kuid retsepti ei tea. Selline tore raamat oleks väga tore katsetamiseks :)

martina ütles ...

Vana hea vaarika-mustsõstramoos on see millega kuidagi talve üle ei ela. See on lemmik nii pannkookidel, hommikupudrul kui ka kuuma joogina talvel.

Ene ütles ...

Minul peab ikka sügavkülm maasikatoormoosi täis olema :)

Aet ütles ...

Minu lemmikmoos on mustikamoos. Parim moos pudrule ja pannkookidele :)

Jaanika Pikaru ütles ...

Oi, kui põnev raamat! Aga minu lemmikmoos oli, on ja jääb - maasikatoormoos :) Lihtne ja imemaitsev! Viimasel ajal teen moosi veidi tervislikumaks sellega, et suhkru asemel kasutan Steviat - maitses pole mingit vahet :)

Keilit Aedma ütles ...

Minul on sel suvel esimest korda võimalus oma enda suvilahoovist korjata marju ja muud head-paremat ning sellest moosi keeta. See raamat kindlasti aitaks.

Minu lemmikuteks on toormaasikamoos pannkoogil, mustsõstramoos kaerahelbepudrul ja pohlamoos jõulude paiku verivorstiga - traditsiooniline, aga alati kindla peale minek! :)

Anne-Lii Sakk ütles ...

Minu lemmik on maasika toormoos, aga vanaema tegi väga head metsmaasika ja muuluka moosi. Raamat tundub hästi põnev!

Lenku ütles ...

Lemmikud on kreegimoos ja õunamoos. Sel aastal tegin kuusevõrse-rabarberimoosi ja ingveri-rabarberimoosi, huvitava maitsega olid mõlemad!

Ingrid ütles ...

Minu igavesti lemmik-lemmik on maasika toormoos! Uus avastus aga on kibuvitsamoos - nii magus ja hea!

Signe ütles ...

Vaieldamatult murakamoos. Oma murakakoht veel ainult leidmata, seniks tuleb poest osta.

Annika ütles ...

minu lemmikuteks on mustsõstramoos ja rabarberi-ingverimoos

Kaire ütles ...

Minu lemmik on vaarikatšatni - sobib hästi nii juustude kui ka lihaga.

Laura S. ütles ...

Lemmikmoosiks on kujunenud toompihlakamoos-mõnusalt hapukas ning maitseb suurepäraselt pannkookidega.Lemmikuteks on veel aroonia-õunamoos ning traditsiooniline vaarika-mustsõstramoos :)

sofikene ütles ...

Lemmik on apelsini-maasika-rabarberi mõnus paks keedis, mis esimesel võimalusel ehib oma maitsega minu saiavormi!

vahterliina ütles ...

mulle meeldivad klassikud väikese vimkaga - a la maasikas vanilliga, ploom kardemoniga jne

Anonüümne ütles ...

Meie pere lemmikud on murakamoos ja mustikamoos. Kiiresti saab otsa ka Muumimamma moodi rabarberimoos! Katrin L

Terje ütles ...

Murakamoos on kindlasti üks suur lemmik, aga seda saab kahjuks harva. Kirsimoos meeldib ja pohlamoos ka.
Katsetanud olen tegelikult erinevaid. Rummiga ploomimoosi ja ingveri-õunamoosi olen päris mitmel aastal teinud.

Unknown ütles ...
Autor on selle kommentaari eemaldanud.
Katrin ütles ...

Tore lähenemine moosimisele! :)
Minu lemmik on mustsõstra-toormoos! Aga pole üldse paha, kui seal lisaks mustadele sõstardele ka punaseid ja valgeid sõstraid ja/või vaarikaid sees on. Apelsinimarmelaad maitseb ka väga ja ise olen teinud seda "petekat", mille idee vist siitsamast blogist leidsin - apelsinimaitseline suvikõrvitsamoos! :) Hea neid jurakaid ära kasutada, mis suve lõpuks ikka aiamaale kipuvad tekkima.

Anonüümne ütles ...

Vaarika toormoos ja maasika-rabarberimoos :) :)
teiereilika@hotmail.com

Karolin Nõmm ütles ...

Esimesena meenuvad lemmikuteks need, mida nii harva saab - ehk siis minu jaoks on nendeks murakamoos ja metsmaasikatoormoos. Kumbagi pole õnnestunud eriti korjata või siis ei raatsi seda vähest moosiks teha :) Veel on lemmikus saanud tummine mustsõstramoos, mis sobib igale poole! Ja paar aastat tagasi avastasin ka ühe väga mõnusa ja luksusliku koosluse - vaarika-tumeda šokolaadi marmelaadi! :)

Helene T. ütles ...

Magusatest moosidest kindlasti metsmaasikamoos ja mustikamoos. Kui chutneyt võib mooside hulka (kontsistentsi poolest) lugeda, siis sain eelmisel suvel maitsta imelist vürtsikat rabarberichutneyt, millele andsid võluva ja võõrapärase meki ehedad India vürtsid.

Kaia Laineste ütles ...

Oh, see tõotab tulla üks vägev raamatusirvimine ja suurem köögis askeldamine! Minu lemmikmoos on vaarikamoos: alati nii maitsekas, värvikas ja kindla peale minek! :)

Greete Ruut ütles ...

Moosidest mulle meeldib enim maasika toormoos ja keedetud vaarikamoos. Kui oma moosikeetmise mälestustele mõtlen (neid ei ole just palju), siis meenus kohe mingis variandis banaanidega tehtud moos, mis maitses nagu beebidele mõeldud purgitoit :)
Ma olen seda meelt, et moos võiks olla midagi niiöelda eksootilist. Riiulite kaupa moose meie peres lihtsalt ei kulu, seetõttu võiksi midagi erilisemat olla. Blogipostitust lugedes näiteks mustika-virsikumoos laimi ja piparmündiga tundub tõeliselt põnev.
Lisaks magusatele moosidele sooviksin sel aastal proovida teha ka midagi sellist, mida nautida liha või juustu kõrvale.

Anne-Mai ütles ...

Järjekordselt kaunis raamat!

Minu lemmikmoosiks on ploomimoos, mõnusalt magus-hapu.

Piret ütles ...

Mul on kaks lemmikmoosi, mille vahel ei suuda kuidagi valida: tšillimoos, mis sobib nii liha, plombiirjäätise kui ka shokolaadikoogiga ja teine kollase tomati-sidruni moos...mõnus juustu ja küpsisega nautimiseks.
Nüüd jääb vaid oodata uut inspiratsiooniallikat ja kasvuhoones valmivat saaki...ja muidugi loosiõnne ka :)

Unknown ütles ...

Kindlat lemmikmoosi meie perel pole, meeldib teha ja süüa erinevaid. Rohkem katsetangi uusi põnevaid kooslusi, midagi tavapärasest erinevat. Meeldib tšillimoos, tomatimarmelaad, punasest sibulat moos, sõstrazelee jne. Niiet sellest raamatust leiaks kindlasti midagi katsetamiseks.

Kairi ütles ...

Lapsepõlve klassika siiani lemmikuks, vaarikas (eriti vanaema pannkookide peal) ja kreek (küpsesooja saia ja võikihi peal). Oravlus tuleb tuttav ette küll, kogu talve kogun purke, aga kahjuks on moosikeetmise plaanid alati suuremad kui tegelikud tulemused...

Liisi ütles ...

Minu lemmik on tavaline vaarikamoos. Kindlasti seemnetega :D

jaana ütles ...

Lemmikmoos on mustikamoos :D Eelmine aasta proovisin õunamoosi- piparkoogimaitseainega. selline mõnus jõulumoos!!

multicolores ütles ...

Palju õnne uue, kauni ja tarviliku raamatu ilmumise puhul! Igasugune oravlus ja hoidistamine on minu suur nõrkus, nii et kindlasti hangin endale ka selle raamatu. Kõige lemmikumaks moosiks on meie peres murakamoos, aga mulle meeldib katsetada ka õuntega, kombineerides neid kokku muude viljade ja erinevate vürtsidega. Samuti teeme kevadeti palju nn võilillemett.
Merle M.

Sissi ütles ...

Kindlalt murakamoos on lemmikmoos, aga neid marju leiab metsast harva.

Kalanainen ütles ...

Tere Mari-Liis. Sa oled super kokk ja alatti on pönev lugeda mida sa oled teinud ja kuss käinud. Nyyd on siis moosiraamat.. olen ise suur moosikeetja..mid kutsutakse moosimammaks.. ei ole paha.. meeldib katsetada ja teha midagi pönevat..teistmoodi. Siis kui pääsen jälle Tallinna ostan kindlasti Teie imeilusa ja magusa moosiraamatu... head suve ja Kallistan ja teen pika pai sulle Mari-Liis.. ole ikka kraps ja sädelev noor naine..

Mari-Liis Ilover ütles ...

Tere kõigile ja alustuseks suur vabandus, et loosimine lubatust nii palju hiljemaks jäi. Oli vahepeal väga lünkliku internetiga paikades ja kuidagi ei õnnestunud oblogissegi piiluda, rääkimata teile vastamisest. Aga seda suurema pidulikkusega kuulutan välja võitjad, kelleks random.org pakkus vastajad nr. 28 ja 44 - vahterliina ja multicolores. Kirjutage mulle oma kodused aadressid palun meilile mariliis.ilover@gmail.com, siis saaan raamatud teele panna.
Ja loomulikult suur-suur tänu kõigile, kes kirjutasid oma lemmikmoosidest - nii põnev lugemine oli. Elagu oravlus!:)