12. juuli 2016

Kohvi-kookosejäätis

kohvi-kookosejäätis

Soetasime 3-4 aastat tagasi jäätisemasina ja tuleb tunnistada, et siiani on see suviti üks enim kasutust leidev elektriline abimees. Mul on selline lihtsam variant, mille nõu käib sügavkülmas. Nii kui üks jäine maius tehtud saab, läheb nõu taas külma, et maiuse lõppemisel olla valmis järgmiseks jäätiseteoks. Poejäätist saab ostetud ikka väga harva. Kui eelmisel-üleelmisel aastal valmistasin peamiselt rammus-magusaid kondenspiimal ja vahukoorel baseeruvaid maiuseid, siis nüüd oleme (ujudes vapralt kaasas praeguse aja tervislikumale toidule keskendunud hoovusega) üle läinud kergematele sorbettidele, mitte nii rammusatele jäätistele ja külmutatud jogurtitele.

See kohvimõrkjas kookospiimajäätis on pigem täiskasvanuliku olemisega. Mu suuremad lapsed sõid samuti heal meelel, aga kõige väiksem arvas, et on paremaid (loe: magusamaid). Magusus tuleb siin vaid vahtrasiirupist/meest ja datlitest ja minu jaoks oli seda täiesti piisavalt. Siirupit või mett võib soovi korral muidugi ka rohkem lisada. Soovitan kasutada kindlasti kreemjat kookospiima (poes purgil-pakil on see ära märgitud) või kookospiima-kookoskoore segu, siis on tulemus siidisem ja "kooresem". Tegu on täistaimse jäätisega, mune-koort ega muid loomseid tooteid siin pole.

Troopilise hõnguga jäätis sobib hästi nii kuuma suvepäeva (uu, kus oled, ootame pikisilmi!) luksuslikuks kohvimaitseliseks hommikusöögiks kui maiustamiseks ükskõik mis muul ajal.
Kõige lihtsamalt saab jäätise valmis masina abil, aga ka käsitsi pole jäätisetegu võimatu, tuleb lihtsalt valmimise ajal käia külmuvat segu mikserdamas.

Kohvi-kookosejäätis
5-6 portsu

5 datlit
60 ml kuuma vett
1 sl lahustuvat kohvi
500 ml kreemjat kookospiima
1 sl purustatud kakaotükikesi (cocoa nibs)
2 sl vahtrasiirupit või vedelat mett
näpuotsaga soola
serveerimiseks kookoslaaste või riivitud kookost ja kakaotükikesi

Kui datlitel on sees kivid, eemalda need. Valmista kuumast veest ja lahustuvast kohvist kohvijook. Lisa sellele datlid ja lase 15 minutit seista. Vala blenderisse kreemjas kookospiim, kohvijook koos datlitega, magustaja ning sutsuke soola. Püreesta ühtlaseks. Lisa kakaotükid, vala segu jäätisemasinasse ja lase sel teha oma töö.
Käsitsi tehes vala püreestatud segu koos lisatud kakaotükikestega karpi ja tõsta sügavkülma. Mikserda saumikseriga külmuvat segu iga 45 minuti järel kokku kolm korda (see on vajalik tekkivate jääkristallide lõhkumiseks) ning lase seejärel täielikult külmuda.

kohvi-kookosejäätis-2

Retsept ilmus juulikuises ajakirjas "Tervis Pluss".

4 kommentaari:

Mariin ütles ...

Isuäratav :)
Kas lahustuva kohvi asemel võiks kasutada lihtsalt 60 ml kohvi?

Mari-Liis Ilover ütles ...

Tere, Mariin! Lahustuv kohvi annab tugevama ja omamoodi spetsiifilisema kohvimaitse. Ma ei ole tavalise kohviga proovinud. Aga usun küll, et kui teed hästi kange kohvi, õnnestub jäätis kenasti ka nii.

Maiks1979 ütles ...

Aga kust neid kakaotükikesi võiks saada? Tavaline kakao ei obi nagu aru saan??
:)

Mari-Liis Ilover ütles ...

Maiks1979, neid müüakse mahe- ja tervisepoodises cocoa nibs nime all. Aga kui ei õnnestu hankida, pole hullu midagi - haki selle asemel lihtsalt šokolaad väikesteks tükikesteks ja on ka väga maitsev!