10. veebruar 2017

Jäine apelsini-mandli magustoit

jäine apelsinidessert

Küll on tore, et sel nädalal meile nii palju päikest kingiti. Ma otsisin lausa päikeseprillid välja, nii ere on see tegelane praegu. Ja olete ju märganud, kui palju on päev juba pikem võrreldes detsembriga! Kui muidu oli selline tunne, et keeraks end karu kombel pimedasse koopasse magama ja ei liigutaks lillegi enne kevadet, on nüüd nende mõne päikeselise päevaga energiat kogunenud korralikult. Ja jumal tänatud. Sest ega tööd ja tegemised ei tee ju ilmast ega meie energiatasemest, mis selle pimedusega seotud, väljagi ja muudkui nõuavad ära tegemist. Nüüd, tänu päikeselistele päevadele, läks kõik kohe lepasema reega. To-do list kahanes jõudsalt ja kui homne toidufotokoolitus ka tehtud, võib mõnuga nädalavahetust pidada.
Ühesõnaga: päikeseline, kuid samas jäine maius sobib ilmaga kui valatult! Ja kui päikest ei peakski enam nädalavahetusse jaguma, siis mandlipurust krõmpsu saanud apelsinimagustoit muudab hetkega olemise säravamaks. Valmistasin ta suflee põhimõttel, kuid ahjus küpsetamise asemel valmib suflee hoopis sügavkülmas. Tuleb teha kaks vahtu: munakollasevaht apelsinimahlaga ja vahukoor, need omavahel kokku segada ja külmuma tõsta. Mõne tunni pärast on  maius valmis.
Võta u 10 min enne söömist sügavkülmast välja, siis hakkab pealmine kiht mõnusalt sulama ja magustoit on pehmem ning mugavam süüa.

Jäine apelsinikreem mandlitega

jäine apelsinidessert2 apelsini
50 g suhkrut
3 munakollast
(1 sl apelsinilikööri)
100 ml 35% koort
50 g mandleid

Haki mandlid. Jäta veidi hakitud puru ka hilisemaks kaunistuseks. Riivi ühelt apelsinilt koor. Pigista mõlemast apelsinist välja mahl. Kokku peaks mahla olema u 150 ml. Kuumuta kastrulis apelsinimahla, apelsinikoort ja suhkrut, kuni suhkur on sulanud.
Vahusta munakollased pehmeks vahuks. Lisa edasi vahustades veidi jahtunud, kuid veel soe apelsinimahl. Lisa ka apelsiniliköör, kui seda kasutad. Vahusta, kuni segu on tänu munavahule mahult kahekordistunud.
Vahusta teises kausis koor. Sega kaks vahtu õrnalt vispliga omavahel kokku, lisa hakitud mandlid.
Vala segu nelja ramekinisse või muusse väiksemasse vormi. Lase sügavkülmas seista vähemalt 6 tundi. Enne serveerimist lase maiustel toasoojas u 10 minutit seista, et nad veidi pehmeneksid. Paku otse vormist või löö vormidest tagurpidi taldrikule. Lihtsamaks eemaldamiseks kasta vormid enne sooja vette. Kaunista mandlipuru ja riivitud apelsinikoorega.

jäine apelsinidessert

Koostööpostitus D-kokaraamatuga.

2 kommentaari:

ema Iiris ütles ...

Aitäh, Mari-Liis! Väga põnev retsept, eriti kui külmikus on beseerullidest järele jäänud munakollased ootamas, et ka neist midagi head saaks.
Magustoit on nüüd jääkapis ootamas väljavõtmise õiget hetke, aga tegemise käigus tekkis küsimus. Nimelt mul jahtus apelsinimahla vedelik üsna maha ja munakollastega koos seda segu vahustada üritades tekkis tunne, et oleksin vist pidanud täpsemalt järgima soovitust "veel veidi soe". Kas see mängib kaasa vahu konsistentsi tekkimisel. Muljäi nimelt see munakollase mahla vaht üsna vedel,mis tähendab, et isegi kuima ühendasin omavahel vahustatud koore ja munakollase-mahla vahu, siis lisatud mandlijupid kippusid liiga vedela vahu puhul vajuma õõnesanuma põhja või sel polegi nii suurt tähtsust? Usun ja loodan, et see kõik saab ikka hea, sest juba kreem ise oli maitsev, aga tehniline küsimus tahtsi ikkagi ära küsimist.
Veel kord suur tänu toreda retsepti eest.
Iiris

Mari-Liis Ilover ütles ...

Jep, mahl peaks veel soe olema, siis vahustub kenasti mahult kahekordseks ja kohevaks. See, et mandlitükid põhja vajuvad, on loomulik, kuna nad igal juhul raskemad, kui see va vahusegu. Loodan, et ünnestus sul kõik ja said oma munakollased maitsvalt ära kasutada.