18. aprill 2017

Roheline munasalat ehk kuidas kasutada ära pühademune

roheline munasalat

Seoses mingi toiduaine  ära kasutamisega, õieti seda väljendit kuuldes või kirjutades, meenub mulle kohe, kui käisin Maahommikus kõrvitsakreemi tegemas. Kreem valmis, võtsin asja kokku sõnadega:  "See on tõepoolest väga maitsev viis kõrvitsa ära kasutamiseks." Nii kui öeldud sai, purskasime saatejuhiga naerma. Ega ju iseenesest midagi padunaljakat selles väljendis polekski, aga saatejuhiks oli Laura Kõrvits. Sorry, Laura!:) Välja seda ka ei lõigatud ja nii ta jäi. Pärast telekast vaadates oli veel naljakam.
Ühesõnaga, seekord on ärakasutamise objektiks munad.  Ma ei tea, kuidas teil lood, aga mina sõin vaatamata kõigile enne antud lubadustele piiri pidada pühade ajal ilmselgelt liiga palju. Ja tegu ei olnud just maailma kõige tervislikumate roogadega, pidu ju ikkagi! Nii et nüüd tundub ainuvõimalik end mõnda aega turgutada millegi kergema ja värskemaga. See roheline krõmpsuvast sellerist, kevadvärskest sparglist ja rohelistest hernestest salat tundub olevat just õige valik. Ja mune sai ka liiiiga palju keedetud ja värvitud. Selles salatis saabki nutikalt ära kasutada pühadest järgi jäänud keedetud ja värvitud munad - neid kulub nii salatikastmesse kui ka salatisse endasse. Keedetud munadest kokkukeerutatud salatikaste on üllatavalt hea - kreemjas ja paks, mõnusalt sinepine. Eriti kui kasutada vana head Põltsamaa kanget.
Ehkki naati juba aianurgast saab, tuleb sellise külma jätkudes maa seest võrsuvast rohekraamist veel mõnda aega aega vaid unistada. Vähemalt siin Põhja-Eestis. Karulauk on aga turul täitsa olemas ja siia salatisse võib seda kas spinati asemel või spinatile lisaks täitsa vabalt segada - sobib suurepäraselt!
Muna ei pea ilmtingimata pooleks lõikama salati peale, nagu pildil - võib kahvliga pudiks vajutada ja saltile puistada, nagu spargli mimosa puhul tehakse.

Roheline munasalat 
jagub neljale

Salat:
150 g külmutatud herneid
4 sellerivart
200 g sparglit
suur peotäis (u 50 g) beebispinatit
4 keedetud muna

Kaste:
2 keedetud muna
4 sl päevalille- või oliiviõli
2 sl valge veini äädikat
3 sl vett
1 sl sinepit
1 tl suhkrut
soola, musta pipart
lisaks idusid ja hernevõrseid

Tükelda sellerivarred. Blanšeeri külmutatud herneid, selleritükke ja sparglivarsi soolaga maitsestatud keevas vees 3 minutit. Nõruta ja loputa sõelal jääkülma vee all. Nõnda säilib roheline värvus ning samas köögiviljad jahtuvad.
Kastmeks püreeri kõik ained köögikombainis või saumikseriga ühtlaseks paksuks kastmeks. Maitsesta soola-pipraga. Sega spinatilehed ning jahutatud köögiviljad kastmega. Maitse ja lisa vajadusel soola.
Tõsta salat taldrikutesse, lisa poolitatud munad. Puista lisaks idusid ja hernevõrseid ning jahvata peale paar keerdu värsket pipart.

Koostööpostitus D-kokaraamatuga.
Kommentaare ei ole: