10. aprill 2017

Sidrunimakroonid

sidrunimakroonid

Lihavõtted pole enam kaugel ja aeg hakata mõtlema sellele, mida nende aasta kõige rõõmsamate pühade puhul lauale panna. Olen varasemates lihavõttepostitustes vist juba tüütuseni korranud, kui väga mulle see kevadine püha meeldib. Põhjuseid on mitmeid (sh mu sünnipäev, mis langeb enam-vähem samasse aega), kuid kokkuvõttes - kuidas saaks mitte rõõmustada värviliste ja maitsvate vabade päevade üle, mil on lõplikult selge, et KEVAD on käes!

Makroone on võimalik küpsetada loomulik kõigis vikerkaarevärvides. Kui ma muidu kohe üldse ei poolda toiduvärvi kasutamist, siis makroonide puhul pigistan silma kinni. Ei juhtu sellest värvitilgakesest midagi, tulemus on väikest põhimõtete ohverdamist igati väärt. Nagu värvide puhul, on ka makroonide maitsekombinatsioonide piiriks vaid fantaasia. Sidrunimakroonid on nii sisult (munad, tsitrused) kui värvilt (värskelt õrnkollane) kevadpühadesse justkui loodud. 
Mis üldse makroone puudutab, siis tundub mulle, et tegu on ühe enim müüte ja eelarvamusi põhjustanud küpsetisega. Just küpsetamise osas. Olin minagi kunagi veendunud, et tegu on millegi täiesti ilmvõimatuga, mille õnnestumine lõpuks, peale korduvaid luhtaläinud katsetusi, paigutab sind hetkega tippkondiitrite liigasse. Asjata muretsesin. Tegu ei ole üldsegi mitte võimatu missiooniga. Ja makroonide küpsetamisega saavad täiesti kindlasti hakkama kõik, kel mingigi küpsetamise kogemus - selleks ei pea olema tippkondiiter. 
Aegumatu prantsuse kondiitriklassika puhul ei ole mingit mõtet ega vajadust jalgratast leiutama hakata. Blogides, juutuubis ja kokaraamatutes leidub nii palju põhjalikku ja õpetlikku infot makroonide küpsetamise kohta. Kui enne tegudele asumist süveneda, põhjalikult lugeda ja asja uurida, ei näe ma ühtki põhjust, miks peaks makroonide kodune küpsetamine ebaõnnestuma. Vaja on tahtmist, aega, täpsust ja kannatlikkust - kõik muu on puhas nauding! Loodan, et see postitus siin innustab neid, kel makroonitegu siiani aukartuse taha jäänud, tegudele.
Kui makroonid kord läbi tehtud, siis igal järgmisel korral lähevad nad ainult ilusamaks. Kui esimesel korral jääbki välimus veidi soovida, pole see maailma lõpp - tegu ju ikkagi koduste makroonidega ja pisikesed iluvead käivad asja juurde. Maitse on värsketel isetehtud makroonidel niikuinii lihtsalt taevalik. 

Sidrunimakroonid

3 munavalget (ideaalis 110 g)
30 g suhkrut
125 g mandlijahu
210 g tuhksuhkrut
mõned tilgad kollast toiduvärvi

Eralda munavalged munakollastest mõned tunnid enne makroonide küpsetamist ja tõsta munavalged toasooja. Kui see ununeb, pole hullu: hoia terveid tooreid mune u 5 minutit soojas vees ja saadki munavalged toasoojaks.

1. Vala mandlijahu ja tuhksuhkur köögikombaini. Töötle teradega ühtlaseks. Eesmärgiks on võimalike mandlitükikeste peenestamine ja ühtlasi on nii kindel, et segusse ei jäi mingeid klimpe ega klompe. Vala tuhksuhkru-mandlijahu segu sõelale ja sõelu kaussi. Kui sõelale jääb tükke, purusta need veel kord köögikombinis peeneks ja lisa siis alles uuesti läbi sõela kaussi. 
2. Vahusta munavalged mikseriga pehmeks vahuks. Lisa suhkur kolmes jaos, iga lisamise järel paar-kolm minutit mikserdades. Tulemus peab olema tugev munavalgevaht, mis kaussi tagurpidi pannes sellest välja ei valgu. 
3. Kui kasutad toiduvärvi, siis nüüd on aeg see munavalgemassile lisada. Kasutan pastataolist toiduvärvi, mida lisasin munavalgele hambatikuga. Seda läks tarvis imevähe, vast 2-3 x tikuotsaga purgikesest võttes. Sega toiduvärv imeõrnalt munavalgemassi hulka, spaatliga alt üles tõstes, kuni kogu segu on kenasti värvunud.
4. Lisa mandlijahu-tuhksuhkrusegu munavalgele. Tee seda kahes jaos. Vala esmalt hulka üks pool segust ja sega õrnalt, ringikujuliste liigutustega spaatliga alt üles tõstes, kuni ained on segunenud. Nüüd lisa teine pool kuivainetest ja sega uuesti. Öeldakse, et segamisliigutust võiks spaatliga teha kokku umbes 50 korda ja see moodus tundub tõesti töötavat. Tuleb jälgida, et tainas ei oleks liiga paks ega liiga vedel. Mida kauem segad, seda vedelamaks ta läheb. Liiga vedel tainas valgub küpsetusplaadile pritsides laiali, liiga paks aga jääb nagu beseeküpsis, pealt tipuga, mis ei vaju alla. Kumbki viis ei ole hea, katsu saavutada midagi vahepealset. Tulemus peaks pigem paksemapoolne, kuid siiski pehme ja kreemjas. Õige paksusega makroonitainast on võrreldud magmaga.
5. Tõsta tainas pritskotti. Pritsi küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile u 1 cm suuruse avaga pritsimisotsiku abil 3-4 sentimeetri laiused seibid. Pritsimiseks võid kasutada ka tavalist kilekotti, mille ühte nurka on lõigatud auk. Võid joonistada küpsetuspaberile ette ka ringid, kuid see ei ole kohustuslik. Mul olemas ka silikoonist spetsiaalsed makroonide küpsetamise alused, kuhu suurused ette tehtud. Eelistan küpsetada siiski küpsetuspaberil, sest vähemalt minu ahjus jäävad silikoonil küpsedes makroonid alt kuidagi liiga pehme sisuga ja neid on keerulisem aluselt lahti saada. Makroonid küpsetamisel laiemaks ei vaju, nii et väga suuri vahesid ei ole tarvis küpsistele jätta.
Aseta pritskoti ots kas joonistatud või mõttelise ringi keskele, üsna küpsetuspaberi lähedale ja vajuta tainast välja. Kui tainaseibi diameeter peaaegu saavutatud, keera otsikut järsu liigutusega ja tõsta üles, et tainavool lõpetada. Tipp küpsisel peaks mõne minuti jooksul ise alla vajuma. Kui seda ei juhtu, on tainas liiga paks. Hullu aga pole, saad tipukese enne ahju tõstmist märja sõrmega ettevaatlikult ära siluda. Katseta esialgu eraldi küpsetuspaberil paar näidist teha, siis saad tunde peagi kätte. Nüüd löö ahjuplaati 3-4 korda kõvasti vastu lauda. See on vajalik liigse õhu eemaldamiseks makroonidest. Lase makroonidel enne küpsetamist umbes pool tundi toasoojas seista. Neile tekib seismise ajal peame pehme kilejas "nahk".
6. Tõsta plaat eelkuumutatud ahju ja küpseta makroone 150 kraadi juures 15 minutit. Ära küpsetamise ajal ahjuust ava. Küpsemise ajal tekivad makroonide alla neile iseloomulikud jalad.
7. Enne ahjust võtmist kontrolli, kas makroonid on küpsed: lükka sõrmega õrnalt pealmist mütsikest. Kui see õhuliseks kerkinud jalalt maha ei libise ega viltu ei vaju, on makroonid küpsed. Kui tarvis, küpseta veel paar minutit. Üle ei tohiks aga ka küpsetada, makroonid peavad jääma seest pehmed, mitte kõvad beseeküpsised. Kindlasti ei tohiks makroonid pealt pruunistuda.
8. Tõsta plaat ahjust ja lase täielikult jahtuda. Seejärel eemalda makroonid õrnalt küpsetuspaberilt. Kasuta vajadusel õhukese fileerimisnoa abi.
8. Lisa täidis ja suru kaks makrooniküpsist õrnalt kokku.

Lemon curd ehk sidrunivõie

siin saad kenasti ära kasutada makroonide tegemisest jäänud munakollased

1 suur ja mahlane sidrun (sidrunimahla läheb tarvis 1 dl ja riivitud sidrunikoort 1 sl)
3 munakollast
80 g suhkrut
50 g võid tükikestena

Pressi sidrunist välja mahl ja riivi koor. Kuumuta väikeses potis 2-3 cm vett keemiseni. Vali kauss, mis mahub kastrulisse niimoodi, et põhi ei puuduta vett.  Klopi munakollased vispliga kausis lahti. Lisa suhkur, sidrunimahl, -koor ja võitükid. Kuumuta pidevalt vispliga segades, kuni segu pakseneb. Ära keeda, hoia segu keemise piiril. Kannatust! Paksenemiseks kulub u 10 minutit. Lase täielikult jahtuda, külmkapis seistes kreem pakseneb veelgi.

Tõsta teelusikaga ühele makroonipoolikule sidrunikreemi, tõsta teine pool peale ja vajuta õrnalt kokku. Sidrunivõiet võib loomulikult ka pritskoti abil makroonipoolikule suruda.

sidrunimakroonid


sidrunimakroonid

9 kommentaari:

reetpeet ütles ...

Imeilusad ja mõte sidrunivõidest, mis on mu suur lemmik, ajab suu vett jooksma. Pole seni makroonide tegemiseks pealehakkamist olnud kuna tundus väga keeruline ettevõtmine aga Sinu kirjeldus oli üsna lihtne ja loogiline, seega luban, et võtan asja pühadeks käsile! :)

reetpeet ütles ...
Autor on selle kommentaari eemaldanud.
Fotostuudio Tallinnas ütles ...

Makroonid on minu lemmikud, need näevad ülimalt maitsvad välja :)

Karin ütles ...

Mina tänan ka väga põhjaliku õpetuse eest! Ainult üks küsimus tekkis - kas ahi peaks olema pöördõhuga režiimil või tavaline alt-ülevalt küpsetus?

Mari-Liis Ilover ütles ...

Karin, mina kasutasin harilikku alt-ülalt režiimi.

Anonüümne ütles ...

Näevad väga maitsvad välja!

P.S. sidrunivõide retspetis on vist ära jäänud, et suhkur tuleb ka lisada

Mari-Liis Ilover ütles ...

Oh, aitäh, et märkasid seda näpukat - kohe parandan ära:)

reetpeet ütles ...

Tehtud! :) Suur aitäh innustamast Mari-Liis! Makroonid tulid välja imelised! Igatahes esimese korra kohta. :) Jälgisin täpselt Sinu retsepti, kuigi katsetamismõtteid käis peast läbi küll, jätsin need järgmiseks korraks. Ainuke vahe, et segasin taigent vist pigem 60 korda, sest 50ga ei segunenud piisavalt.
Võin kõigile veel julgustuseks öelda, et mul on tilluke köök, kus puudub köögikombain. Sõelusin hoolega väikese sõelaga kõik läbi, vispeldasin käsitsi (no mul on küll hästi hea vispel) ja pigistasin üsna suure raamatupoe kilekoti nurgast pannile. :) Viimane osutus kõige keerulisemaks kuna ma ei saanud kohe pihta, et peangi "pritsi" otsikut kogu aja makrooni keskkohas hoidma ja algul spiraalitasin ja jamasin ja lükkasin märja näpuga ääri ümaramaks aga needki makroonid said lõpuks päris ilusad.
Sidrunivõiet seekord ise teha ei jõudnud. Niigi pidi mees pikalt lapsega õues jalutama kuni küpsetasin. :) Seega kasutasin Marks&Spenceri võiet, millest nagunii sõltuvuses olen.
Igal juhul troonisid eilset pere suurt ühist lihavõttelauda minu kollased makroonitibud ja olin väga uhke. :D
Aitäh veelkord ja julget pealehakkamist kõigile!

Mari-Liis Ilover ütles ...

Aitäh, reetpeet, nii toreda tagasiside eest! Mul on väga-väga hea meel, et võtsid makrooniteo ette ja et kõik õnnestus. Ja ses osas on täitsa õigus, et köögikombaini, pritskoti ja muude vidinateta saab makroonid väga edukalt tehtud! Pidin selle postitusse ka kirjutama, aga läks meelest - nii et tänud täiendamast!M&S lemon curd on minu suur lemmik samuti, vastupandamatu kraam.